Blog e-korepetycje.net: Artykuły z serii porady prawnika

Polski Ład - jaka forma rozliczenia dla korepetytorów i tłumaczy?
Obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład zrewolucjonizował dotychczasowe zasady opodatkowania. Zmiany dotknęły również osoby fizyczne udzielające korepetycji oraz tłumaczy. W poniższym artykule zastanowimy się nad najbardziej optymalną formą opodatkowania dla tych grup podatników.

Polski Ład a wpływ na rozliczenie podatku przez korepetytorów
Nowelizacja przepisów w ramach tzw. Polskiego Ładu to szeroko idące zmiany, które mają za zadanie zasadniczą zmianę systemu podatkowego. Wspomniane reformy swoim zakresem dotkną również osoby fizyczne udzielające korepetycji, a w szczególności tych podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Poniżej przedstawiamy najważniejsze regulacje w tym zakresie.

Działalność nierejestrowana a korepetycje
Udzielanie korepetycji może przybierać różne formy prawne. Warto zatem rozważyć czy możliwa do zastosowania w tym przypadku jest działalność nierejestrowana. W tym kontekście zastanowimy się jakie warunki muszą być spełnione aby korepetytor skorzystał z tej uproszczonej formy prowadzenia działalności. Ponadto odniesiemy się także do kwestii odprowadzania ZUS oraz tematyki obowiązku zawierania umów cywilnoprawnych.

Wydatki na dojazd do ucznia jako koszt podatkowy
Korepetycje mogą przybrać formę nauczania, w której nauka odbywa się w miejscu zamieszkania ucznia, a nie nauczyciela. W takim przypadku korepetytor ponosi określone wydatki związane z dojazdem do ucznia. W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się jakie warunki muszą zostać spełnione, aby tego rodzaju wydatki uwzględnić w rozliczeniu podatkowym po stronie kosztów.

Rozliczenie podatku, gdy korepetycji udziela osoba ucząca się w szkole
Korepetycje polegają na przekazywaniu wiedzy. Nie ma zatem przeszkód aby małoletni uczący się w szkole licealnej świadczył usługi edukacyjne małoletniemu ze szkoły podstawowej. W praktyce często dochodzi do sytuacji w której korepetycje są udzielane przez osoby małoletnie. Warto jednak zastanowić się jak zagadnienie to przedstawia się od strony prawa cywilnego oraz prawa podatkowego.

Możliwe zwolnienia od podatku w pracy korepetytora
W 2020 roku zeznanie podatkowe za rok poprzedni można złożyć do końca maja. Jest to również termin na wpłatę należnego podatku. Jednym z elementów rozliczenia podatku jest stosowanie przez podatnika zwolnień oraz ulg podatkowych. W poniższym artykule przeanalizujemy możliwe do zastosowania ulgi w pracy korepetytora.

Rozliczenie podatkowe, gdy jest się nauczycielem i dodatkowo udziela korepetycji
Z uwagi na zbliżający się termin składania rocznej deklaracji podatkowej warto zastanowić się nad sposobem rozliczenia dochodów osób fizycznych udzielających korepetycji. Dzisiaj przeanalizujemy przypadek nauczyciela pracującego w oparciu o umowę o pracę, który dodatkowo udziela korepetycji.

Dokumentowanie przychodu z korepetycji
W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się w jaki sposób przepisy podatkowe odnoszą się do kwestii dokumentowania przychodów z tytułu udzielonych korepetycji. Bliższa analiza przepisów pokazuje bowiem, że zagadnienie to nie jest jednoznacznie wyjaśnione.

Udzielanie korepetycji na rzecz pracowników osoby prawnej - czy można stosować kartę podatkową?
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie formy opodatkowania bardzo często stosują kartę podatkową. Dzieje się tak głównie z uwagi na fakt, iż jest to najprostsza forma rozliczenia z fiskusem. Nie budzi większych wątpliwości sytuacja gdy korepetycje udzielane są osobie fizycznej. Co jednak gdy umowa o korepetycje jest zawierana z osobą prawną? Czy w takiej sytuacji nadal można korzystać z karty podatkowej?

Wydatki na studia oraz szkolenia jako koszt podatkowy
Korepetytorzy prowadzący działalność gospodarczą mają prawo do ujmowania w kosztach podatkowych wydatków, które są związane z działalnością. Katalog potencjalnych wydatków jest bardzo obszerny, przy czym należy pamiętać, że obowiązują w tym zakresie pewne warunki ustawowe. W ramach tego zagadnienia zastanowimy się czy wydatki na studia oraz szkolenia mogą stanowić koszt podatkowy u korepetytora.

Korepetycje w mieszkaniu a podatek od nieruchomości
Udzielanie korepetycji najczęściej odbywa się w mieszkaniu nauczyciela. Jeżeli korepetycje prowadzone są w formie działalności gospodarczej to pojawia się przed nami kwestia prawidłowego regulowania podatku od nieruchomości. W dzisiejszym artykule zastanowimy się czy wykorzystywanie mieszkania zarówno do celów prywatnych jak i dla potrzeb działalności gospodarczej wpływa na wysokość podatku od nieruchomości.

Rozliczenie podatku od korepetycji w trakcie roku
W jednym z naszych pierwszych artykułów wyjaśnialiśmy, że przychód z tytułu udzielania korepetycji można zasadniczo przyporządkować do jednego z dwóch źródeł przychodów. Będzie to albo pozarolnicza działalność gospodarcza albo działalność wykonywana osobiście. W poniższym artykule zastanowimy się czy w przypadku działalności wykonywanej osobiście wystarczające jest rozliczenie podatku jednorazowo na koniec roku czy jednak na podatnikach ciąży obowiązek zapłaty miesięcznych zaliczek na podatek.

Czy korepetytor musi posiadać kasę fiskalną?
Jak wyjaśniliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów osoba udzielająca korepetycji podlega pod regulacje podatku VAT choć w tym zakresie może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku. Pojawia się jednak pytanie czy jest to równoznaczne z brakiem obowiązku posiadania kasy fiskalnej oraz wydawania paragonów? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT
VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.

Jaką formę opodatkowania korepetycji wybrać?
W przypadku gdy korepetycje udzielane są w sposób zorganizowany oraz ciągły to na gruncie przepisów podatkowych mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Taka sytuacja powoduje, że korepetytor musi podjąć decyzję co do wyboru właściwej formy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego przychodu. W poniższym artykule rozważymy możliwość wyboru form szczególnych tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej.

Korepetycje a działalność gospodarcza cz. II
W poniższym artykule nadal będziemy kontynuowali tematykę udzielania korepetycji w kontekście obowiązków związanych z działalnością gospodarczą. Jednakże w poniższym tekście odniesiemy się do treści ustawy Prawo przedsiębiorców i na tej podstawie odpowiemy sobie na dwa kluczowe pytania. Czy udzielając korepetycji trzeba rejestrować firmę oraz czy korepetycje mogą być prowadzone jako działalność nierejestrowana?

Korepetycje a działalność gospodarcza
Udzielanie odpłatnych korepetycji jest zjawiskiem bardzo powszechnym, gdyż zajmują się tym zarówno studenci, osoby po studiach, nauczyciele czy też pracownicy akademiccy. Często osoby te mają problem z ustaleniem czy udzielanie korepetycji powoduje konieczność zapłaty podatku, a jeżeli tak to w jaki sposób należy go rozliczyć. Na wszystkie powstałe wątpliwości postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.