Blog e-korepetycje.net: Artykuły z języka polskiego

Matura na świecie – co zdają uczniowie w innych krajach

Od 7 maja maturzyści z całej Polski zaczną konfrontację z jednym z najważniejszych egzaminów w swoim dotychczasowym życiu. Podobne testy zdają młodzi ludzie na całym globie. jak wygląda to w innych krajach?

Jak piszemy — bilbord czy billboard?

Zarówno forma "bilbord" oraz "billboard" są prawidłowe. Możemy używać ich zamiennie, ale lepiej jest wybrać jedną formę i trzymać się jej w całym tekście. Na przykład, jeśli wybierzemy formę "billboard", to warto się trzymać się jej w całej pracy czy książce.

Jak piszemy — za granicą czy zagranicą?

W przypadku wyrażeń "za granicą" oraz "zagranicą" tajemnica kryje się w kontekście, który nadaje im znaczenie. Istnieje w tym pewna zagadka, gdyż nie istnieje jednoznaczna reguła, która rządzi ich użyciem. Oba te wyrażenia mają swoje miejsce w języku polskim, jednak kluczem do ich poprawnego zastosowania jest głębsze zrozumienie kontekstu.

Terminy egzaminów ósmoklasisty na rok 2024

Znamy już harmonogram egzaminów ósmoklasisty w terminie głównym i dodatkowym z poszczególnych przedmiotów na rok 2023.

Matura 2024 - sprawdź terminy egzaminów!

Znamy już harmonogram egzaminów maturalnych z poszczególnych przedmiotów na rok 2024.

Jakie lektury obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty w 2024 r.?

W 2024 roku program egzaminu ósmoklasisty przeszedł istotne zmiany w zakresie literatury obowiązkowej. Teraz uczniowie będą analizować dzieła od 4 do 8 klasy, co stanowi znaczące poszerzenie w porównaniu z poprzednimi latami. Jakie lektury trzeba przeczytać na egzamin ósmoklasisty?

Odemnie czy ode mnie - jak piszemy?

W języku polskim istnieje wiele wyrazów i zwrotów, których poprawna pisownia może być problemem dla wielu osób. Jednym z takich wyrażeń jest "ode mnie". W niniejszym artykule wyjaśniamy, która forma jest poprawna i dlaczego.

Wszystkie pomoce maturalne w jednym miejscu

Sprawdź spis materiałów ułatwiających powtórki do matury. Mamy nadzieję, że się Wam przydadzą.

Dziewczyną czy dziewczynom - jak piszemy?

Dzisiaj przyjrzymy się wyrażeniu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Dziewczyną czy dziewczynom? Który z tych wariantów jest prawidłowy? Pora rozwiązać ten problem. 

Mi czy mnie - jak piszemy?

Wracamy do Was z popularnym cyklem dotyczącym poprawnej pisowni. Tym razem odpowiemy na pytanie “Jak piszemy: mi czy mnie?".

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Często zastanawiamy się, czy powinniśmy napisać dane wyrażenie łącznie, czy oddzielnie. Nie zawsze możemy polegać na autokorekcie, ponieważ modyfikacja tekstu może prowadzić do błędów.

Coraz czy co raz - jak piszemy?

Wielokrotnie stajemy przed decyzją, czy zapisać dane wyrazy łącznie, czy osobno. Czasami im prostszy zwrot, tym większy stanowi problem. Jak jest z wyrazem "coraz"?

Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Kolejny artykuł wyjaśniający błędy językowe i poprawną pisownię. Jak się okazuje, wielu z nas ma dylemat, która forma jest prawidłowa - od razu czy odrazu. Jak się powinno pisać? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Jak się pisze: aha czy acha?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dany wyraz piszemy w określony sposób. Niektórym z nas spędza to sen z powiek. Nie inaczej jest i tym razem.

Jak napisać ogłoszenie?

Ogłoszenie jest pisemną formą podania konkretnej informacji do wiadomości publicznej. Najczęściej dotyczy wielu spraw życia codziennego takich jak wydarzenia kulturalne, zaginięcia zwierzaka bądź przedmiotu, albo jego odnalezienia. Niemniej jednak, mimo jasno określonej formy, pisanie ogłoszenia nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać.

Jak napisać list?

Czym jest list? To wypowiedź pisemna, w której autor zwraca się do wybranego odbiorcy. Celem listu jest powiadomienie go o czymś albo nakłonienie do konkretnych działań, zwykle w charakterze prywatnym. Jednakże listy dzielą się i na te prywatne, i te oficjalne, w zależności od okoliczności i wybranego odbiorcy.

Jak napisać reportaż?

Słowo reportaż pochodzi z łaciny (łac. reportare) i oznacza donosić, raportować. To forma wypowiedzi sprawozdawczej, utrwalonej przez autora w sposób obiektywny. Przedstawia nam fakty dotyczące okoliczności, których był naocznym świadkiem bądź uczestnikiem. Reportaż jest jednocześnie gatunkiem literackim i dziennikarskim ze względu na swój sprawozdawczy charakter.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023