Blog e-korepetycje.net: Artykuły z języka polskiego

Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne
Wśród wielu planów i postanowień, które zamierzamy zrealizować w nowo nadchodzącym roku, z pewnością znajdzie się nauka języka obcego od podstaw lub podszlifowanie już posiadanych umiejętności. O tym, jak ważna jest to umiejętność, jak przydatna w życiu codziennym i zawodowym, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeżeli postanowisz, że w tym roku podejmiesz się tego wyzwania, pozwól że wskażemy Ci co zrobić, aby zamierzony cel osiągnąć.

Na pewno czy napewno - jak napisać?
W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Wymyślić czy wymyśleć - jak napisać?
Wracamy z serią wpisów dotyczących poprawności językowej. Wskazujemy Wam i wyjaśniamy zasady pisowni, w których błędy pojawiają się najczęściej.

Jak robić notatki? Sprawdzone sposoby, aby robić to dobrze
Krótko, zwięźle i na temat to cechy każdej notatki. Można odnosić się w niej do tego, co wydarzyło się w przeszłości, co aktualnie trwa albo, co ma się zdarzyć za jakiś czas. Napisanie takiego skrótowego i rzeczowego tekstu o charakterze informacyjnym, to na pozór nietrudne zadanie. Należy tutaj zadbać o logikę i spójność, a to nie zawsze przychodzi bez przeszkód.

Jak czytać więcej?
„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). To piękne słowa wielkiego artysty, które niewątpliwie zachęcają do lektury, ale nie wszystkich. Jak w napiętym życiowym grafiku znaleźć czas na czytanie książek?

Jak sprawnie powtórzyć materiał do matury?
Niemiecki psycholog Hermann Ebbinghaus podkreślał, że bez powtórek, po upływie 6 dni prawe nic się już nie pamięta. Największy spadek ilości informacji pojawia się już na samym początku, czyli zaraz po przyswojeniu materiału i dlatego ważne są pierwsze 24 godziny od zakończenia edukowania się. Jak szybko i efektywnie powtarzać materiał? Podpowiemy wam jak dokonać tego czynu.

Epoki literackie - podsumowanie
Na koniec powtórek do matury, tuż przed egzaminem z języka polskiego podsuwamy Wam świetne zestawienie epok literackich. W artykule znajdziecie informacje o tym jak nazywała się każda epoka i kiedy trwała. Przedstawiliśmy Wam również najważniejszych twórców w tym czasie oraz główne cechy każdego okresu w literaturze. Oczywiście nie obyło się bez listy dzieł, które w danej epoce powstały.

Jak napisać rozprawkę?
Rozprawka jest jednym z zadań maturalnych w części pisemnej z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jeżeli zdecydujecie się na jej napisanie ważne, abyście pamiętali o podstawowych zasadach, jakie obowiązują przy jej pisaniu.

Zabawy i gry na lekcje z ortografii
Nie jest łatwo uczyć ortografii w taki sposób, aby nie tylko uczeń zdobył wiedzę, ale także lekcja przebiegała miło i bezstresowo. W takim razie jak to zrobić? Zagrać w gry! W artykule podpowiadamy jakie zabawy można zastosować, aby lekcje ortografii dla nikogo nie były udręką.

Półtora czy półtorej? - Jak napisać?
Po małej zmianie w tamtym tygodniu, wracamy do poniedziałkowego cyklu ciekawostek językowych. Na dzisiaj przygotowaliśmy słowo oznaczające jeden i pół drugiego.

Naraz czy na raz - Jak napisać?
Dzisiaj prezentujemy kolejne wyrażenie językowe, które może sprawiać trudności.

Jak napisać - niecałe czy nie całe?
Kontynuujemy cykl trudnych wyrażeń językowych, z którymi możemy mieć problemy. Tym razem połączenie

Jak napisać - na co dzień czy na codzień?
Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.

Jak napisać - zresztą czy z resztą?
Kontynuujemy serię krótkich artykułów o trudnościach językowych. Jak co poniedziałek prezentujemy Wam wyrażenie, które wielu z nas sprawia kłopot.

Jak napisać - spod czy z pod?
Dzisiaj kolejna odsłona krótkiej ściągawki z języka polskiego, nad którą często się głowimy. Jak napisać?

Charakterystyka postaci - jak napisać?
O czym należy pamiętać pisząc charakterystykę? Zdradzamy kilka wskazówek, które mogą się przydać zawsze wtedy, kiedy musisz zmierzyć się z tą formą tekstu.

Co to jest barbaryzm?
Barbaryzmy, czyli inaczej zapożyczenia, przenikały do naszego języka przez całe stulecia dzięki kontaktom politycznym, kulturalnym, gospodarczym. Język polski stosunkowo łatwo i szybko je przyswajał. Przechodziły one do powszechnego użycia i ekspresowo traciły znamiona „obcości”.