Blog e-korepetycje.net: Artykuły z astronomii
Astronomia - grawitacja, orbity, zasady zachowania, paralaksa
Astronomia może wydawać się trudna, ale są to tylko pozory. Tak naprawdę absolutną większość astronomii maturalnej można zamknąć w czterech działach - grawitacja, orbity, zasady zachowania, paralaxa.
Nietypowe przedmioty, z których można udzielać korepetycji
Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Prowadzenie lekcji może się stać Twoją pasją oraz być dobrym sposobem na zarobienie nowych pieniędzy. Wbrew pozorom, korepetycji możesz udzielać nie tylko z popularnych języków obcych czy wymagających przedmiotów szkolnych.
Stephen Hawking - biografia/życiorys
W dniu dzisiejszym, tj. 14 marca 2018, nad ranem zmarł brytyjski astrofizyk Stephen Hawking. Miał 76 lat. Informację o śmierci tego wybitnego profesora matematyki i fizyki przekazała jego rodzina.
Wywiad video z Karolem Wójcickim
Karol Wójcicki - pasjonata astronomii, który chętnie się zgodził na wywiad video z serwisem E-korepetycje. Rozmawialiśmy o Wszechświecie, rakietach i podróżach kosmicznych.
Znani astronomowie
Obserwacje nieba, układ planet i gwiazd, fascynowały człowieka od starożytności. W tamtych czasach astronomia i astrologia były naukami praktycznie tożsamymi. Na kartach historii, z większymi lub mniejszymi odkryciami astronomicznymi, zapisało się wielu naukowców.
Obserwacje balkonowe
Każdy miłośnik astronomii stwierdzi, że noc bez obserwacji jest nocą straconą. Nie wszyscy są szczęściarzami i mieszkają na terenie o niskim stopniu zurbanizowania, gdzie można cieszyć się ciemnym, ogromnym kawałkiem nieba i doszukiwać się kolejnych obiektów, ale obserwacje miejskie też mogą przynieść wiele satysfakcji i co ważne, nie trzeba przewozić sprzętu i dokładnie organizować tego w czasie, tylko wystawić teleskop i oddawać się pasji. Co jest kluczowe podczas tropienia różnych ciał na firmamencie?
Miary we Wszechświecie
Rozmiar całego Wszechświata jest nadal nam nieznany, ponieważ jesteśmy w stanie określić odległości tylko te, które widzimy. Jako, że Wszechświat istnieje około 14 miliardów lat, to światło docierające do Ziemi z różnych jego zakątków miało tylko tyle czasu, aby dotrzeć do nas. Galaktyki, które aktualnie widzimy bardzo blisko brzegu obserwowanej granicy prawdopodobnie są już znacznie dalej od nas niż możemy to określić.
Słowniczek astronomiczny
Słowniczek astronomiczny to bardzo przydatna rzecz dla osób interesujących się kosmosem. Znajdziesz tu kilka podstawowych pojęć i krótkie wytłumaczenie ich znaczenia.
Układ słoneczny, planety, podboje, loty...
Dawno, dawno temu...to nie będzie bajka, ale teoria Wielkiego Wybuchu (Big Bang). Około 5-6 miliardów lat temu powstał Układ Słoneczny, który wyłonił się z obłoku gazowo-pyłkowego, przyciągającego materię w kierunku gęstniejącego jądra. Wewnątrz obłoku gaz kurczył się dużo szybciej niż w zewnętrznych warstwach i w taki sposób powstało Słońce. Co powstało w dalszej kolejności? O tym w poniższym artykule.
Historia kalendarza
Czy wiecie jak powstał kalendarz, którym obecnie się posługujemy? Artykułem na ten temat rozpoczynamy marcowy cykl artykułów o tematyce astronomicznej. Będzie kosmicznie i nie tylko!