Blog e-korepetycje.net: Artykuły z języka polskiego dla cudzoziemców

Odemnie czy ode mnie - jak piszemy?

W języku polskim istnieje wiele wyrazów i zwrotów, których poprawna pisownia może być problemem dla wielu osób. Jednym z takich wyrażeń jest "ode mnie". W niniejszym artykule wyjaśniamy, która forma jest poprawna i dlaczego.

Dziewczyną czy dziewczynom - jak piszemy?

Dzisiaj przyjrzymy się wyrażeniu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Dziewczyną czy dziewczynom? Który z tych wariantów jest prawidłowy? Pora rozwiązać ten problem. 

Mi czy mnie - jak piszemy?

Wracamy do Was z popularnym cyklem dotyczącym poprawnej pisowni. Tym razem odpowiemy na pytanie “Jak piszemy: mi czy mnie?".

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Często zastanawiamy się, czy powinniśmy napisać dane wyrażenie łącznie, czy oddzielnie. Nie zawsze możemy polegać na autokorekcie, ponieważ modyfikacja tekstu może prowadzić do błędów.

Coraz czy co raz - jak piszemy?

Wielokrotnie stajemy przed decyzją, czy zapisać dane wyrazy łącznie, czy osobno. Czasami im prostszy zwrot, tym większy stanowi problem. Jak jest z wyrazem "coraz"?

Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Kolejny artykuł wyjaśniający błędy językowe i poprawną pisownię. Jak się okazuje, wielu z nas ma dylemat, która forma jest prawidłowa - od razu czy odrazu. Jak się powinno pisać? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Jak się pisze: aha czy acha?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dany wyraz piszemy w określony sposób. Niektórym z nas spędza to sen z powiek. Nie inaczej jest i tym razem.

[e-book] Jak napisać (wypracowanie) - mini poradnik dla maturzystów i nie tylko

W naszym e-booku znajdziesz odpowiedź na pytanie o to, jak napisać wypracowanie takie jak: list, opowiadanie, wywiad, reportaż, mail, ogłoszenie, esej, rozprawkę, interpretację wiersza, oraz charakterystykę postaci. To nie wszystko — nie zapomnieliśmy zawrzeć w nim również praktycznych wskazówek i podpowiedzi, które mają na celu pomóc Ci prawidłowo skonstruować tekst. 

Jak piszemy - wziąć czy wziąść?

Dzisiaj przyjrzymy się słowu, którego wymowa i pisownia jest przyczyną częstych błędów językowych. Skąd się wzięła jego błędna odmiana i która forma jest poprawna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. 

Jak piszemy - ponad to czy ponadto?

Łącznie czy oddzielnie? Który zapis wyrażenia "ponadto/ponad to" jest poprawny?

Jak piszemy - naprzeciw czy na przeciw?

Kolejny wpis z cyklu "Jak napisać?", czyli o zwrotach i wyrażeniach, które sprawiają Wam najwięcej problemów.

Jak piszemy - poza czy po za?

Wznawiamy cykl wpisów "Jak napisać?" z nowymi, popularnymi zwrotami, które sprawiają Wam najwięcej problemów.

Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Jak piszemy - spowrotem czy z powrotem

Kolejny artykuł z serii "Jak napisać", który pomaga w uniknięciu najczęstszych błędów językowych. W poniższym tekście wzięliśmy pod lupę wyrażenie "z powrotem", które nierzadko pisane jest niepoprawnie. To jak w końcu, spowrotem czy z powrotem?

Skąd czy z kąd - jak piszemy?

Przedstawiamy Wam kolejny artykuł dotyczący poprawności językowej. Znajdziecie w nim krótkie, ale treściwe informacje na temat wyrażenia "skąd".

Naprawdę czy na prawdę - jak piszemy?

To kolejny krótki artykuł z serii "Jak napisać", w których wyjaśniamy jak poprawnie napisać niektóre wyrażenia. Ich popularność wynika nie tylko z mnogości stosowania, ale również z tego, iż bardzo często popełniamy w nich błąd. W tym artykule wyjaśnimy jak powinno napisać się poprawnie: naprawdę czy na prawdę?

Na pewno czy napewno - jak piszemy?

W poniższym artykule omówimy wyrażenie, które jest chyba najpopularniejszym trudnymzwrotem. Wiele osób popełnia w nim błąd i jest to klasyczny przykład trudej frazy do napisania. Chodzi oczywiście o to czy piszemy "na pewno" czy "napewno"?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023