Nowe zasady pisowni języka polskiego – co się zmieni od 2026 roku?

Rada Języka Polskiego jakiś czas temu zdecydowała o przełomowych zmianach w ortografii, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku. Zmiany te obejmują różnorodne obszary i wprowadzają nowe zasady, które mają uprościć oraz zlikwidować pewne problematyczne wyjątki w pisowni. 

Co dokładnie ulegnie zmianie?

1. Mieszkańcy miast, wsi i dzielnic – teraz będą pisane wielką literą

Jedną z najbardziej zauważalnych zmian jest nakaz pisania wielką literą nazw mieszkańców miast, wsi, dzielnic i osiedli. W związku z tym zamiast „warszawianin”, będziemy pisać „Warszawianin”, a „ochocianka” staje się „Ochocianką”. To z pewnością wyeliminuje niepewności związane z tą kategorią słów.

2. Pisownia wielką literą nazw marek i produktów

Dotychczas jedynie marki i nazwy firm pisało się wielką literą. Nowe zasady obejmują także typy wyrobów przemysłowych jak np. „Ford” w zdaniu: „Pod oknem zaparkował czerwony Ford”. Ten zapis nie jest już zarezerwowany tylko dla nazw marek, ale też dla produktów.

3. Rozdzielna pisownia cząstek „-bym”, „-byś”, „-by” itp.

Cząstki trybu przypuszczającego, takie jak „-bym”, „-byś”, „-by”, “byśmy”, “byście” będą teraz zapisywane rozdzielnie, kiedy pojawią się po spójnikach. Przykładowo, poprawny zapis będzie wyglądał następująco: „Zastanawiam się, czy by nie pojechać w góry”.

4. Pisownia łączna „nie-” z imiesłowami

Zmienia się również zasada pisowni „nie-” z imiesłowami. Od 2026 roku wyrażenia takie jak „nieczytany” czy „niedoceniany” zawsze będą pisane łącznie, bez względu na znaczenie. To także koniec dotychczasowych wyjątków, które wprowadzały niemało zamieszania do naszego języka ;) 

5. Zasady pisowni nazw geograficznych, obiektów przestrzeni publicznej i tytułów honorowych

Kolejna zmiana dotyczy zapisu nazw geograficznych. Wielką literą piszemy wszystkie człony nazw geograficznych, których drugi wyraz jest rzeczownikiem, np. „Morze Marmara” czy „Pustynia Gobi”. Podobnie będzie z nazwami obiektów publicznych, jak „Aleja Róż” czy „Plac Zbawiciela”. Zmiany obejmują też wielkie litery w nazwach tytułów honorowych, odznaczeń, medali i nagród, np. „Nagroda Nobla”.

6. Łączna pisownia członu „pół-”

Od 2026 roku wyrażenia takie jak „półzabawa” czy „półżartem” będą pisane łącznie. Z kolei jeśli człon „pół-” jest połączony z nazwą osoby, zapisujemy go z łącznikiem, np. „pół-Francuzka”.

7. Ujednolicenie zapisu przymiotników od nazw osobowych

Przymiotniki tworzone od nazwisk, zakończone na „-owski”, będą zapisywane małą literą niezależnie od ich znaczenia, np. „dramat szekspirowski”. Dzięki tej zmianie wszystkie przymiotniki tego typu będą miały jednolitą pisownię.

8. Różne możliwości zapisu wyrażeń równorzędnych

W przypadku wyrażeń takich jak „tuż-tuż” czy „trzask-prask” Rada dopuściła trzy wersje zapisu: z łącznikiem, z przecinkiem lub rozdzielnie. Tym samym sami możemy wybrać, która forma najbardziej pasuje do kontekstu.

Dlaczego Rada zdecydowała się na zmiany?

Wprowadzone zmiany mają przynieść kilka potencjalnych korzyści. Przede wszystkim chodzi o uproszczenie zasad, eliminację wyjątków oraz umożliwienie piszącym skupienia się na innych aspektach poprawności tekstu niż sama ortografia. Jak zaznacza Rada, zmniejszenie liczby zasad wymagających szczegółowej analizy tekstu pozwoli na większą swobodę. Co więcej, uchwalone zmiany są odpowiedzią na postulaty środowisk językoznawczych i mają na celu przywrócenie ciągłości w polskiej kodyfikacji ortograficznej, która była nieco zaburzona. 

Zanim zasady wejdą w życie, wszyscy – od autorów słowników po nauczycieli – będą mieli czas, aby przygotować się na nadchodzące zmiany. 
 

O autorze

PR
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Gry i zabawy do wykorzystania na lekcjach języka obcego

Przedstawiamy pierwszą część naszego cyklu, w którym przedstawimy Wam gry i zabawy językowe. Przedstawione formy nauki nie wymagają dużych nakładów finansowych (a czasem wcale), a sprawdzą się zarówno w nauczaniu dorosłych, jak i dzieci.

Gry i zabawy do wykorzystania na lekcjach języka obcego cz.2

Dzisiaj mamy dla Was kolejne propozycje gier i zabaw, które sprawią, że nauka języka obcego stanie się przyjemniejsza i może nieco łatwiejsza.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024