10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

O tym, że znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie, przekonywać chyba nikogo nie trzeba. Nie każdy jednak ma czas i niezbędne środki finansowe, aby skorzystać z kursów oferowanych przez  szkoły językowe. Szczególnie czas, a raczej jego brak, stanowi podstawową barierę dla młodych ludzi. Aplikacje mobilne umożliwiające naukę języków obcych są w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim możemy uczyć się wszędzie i o każdej porze dnia, np. siedząc w tramwaju, idąc do pracy. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych. Zaznaczamy jednak, że o ile same aplikacje mogą być darmowe, o tyle dostęp do różnego rodzaju kursów lub zaawansowanych funkcji aplikacji może już być płatny.

Busuu

Jest to darmowa aplikacja, jednak dostępne w niej produktu (jak podaje twórca) są płatne od 2,99 zł do nawet 649,99 zł w przypadku pełnych kursów językowych.

Aplikacja umożliwia naukę aż 12 języków: angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego, włoskiego, tureckiego, portugalskiego, rosyjskiego, arabskiego, japońskiego, chińskiego oraz języka polskiego. Zaletą nauki z Busuu jest nacisk na język codzienny, używany w praktyce. Już na początku kursu zostają wprowadzone zwroty, które nauczą kursanta jak się przedstawić, zapytać o drogę lub zamówić posiłek w restauracji. Dzięki możliwości komunikacji pisemnej z native speakerami mamy opcję sprawdzania krótkich wypowiedzi pisemnych. Dostępne fiszki, nagrania oraz ćwiczenia gramatyczne umożliwiają w miarę sprawne przyswajanie wiedzy.

busuu

Duolingo

Aplikacja umożliwia naukę języka angielskiego z polskim interfejsem. Nauka pozostałych języków obcych możliwa jest z opcją anglojęzycznej wersji aplikacji.

Duolingo jest całkowicie darmową aplikacją. Żaden z dostępnych kursów czy dodatkowych funkcji nie jest płatny. Sama nauka przypomina nieco zabawę, trochę grę. Lekcje nie są długie, skupione na jednej konkretnej tematyce, po której następuje test sprawdzający wiedzę. Za poprawne rozwiązanie testu otrzymuje się nagrody (odznaki). Jeżeli przy rozpoczęciu kursu okaże się, że dany temat lekcji jest nam znany, lekcję można przeskoczyć po poprawnym rozwiązaniu sprawdzianu.

duolingo

SuperMemo

Twórcy aplikacji  twierdzą, że opracowana metoda pozwala skrócić czas nauki o nawet 30% w stosunku do tradycyjnych kursów językowych. Za pośrednictwem aplikacji możemy uczyć się takich języków jak: angielski, baskijski, chiński, duński, francuski, , grecki, niderlandzki, hiszpański, niemiecki, norweski, rosyjski, portugalski, szwedzki, włoski, a nawet esperanto i kanji. Dodatkowo kursy podzielone są na bloki: ogólne, słownictwo, gramatyka, fotokursy, rozmówki oraz przygotowującego do egzaminów.  W programie dostępne są różne kursy językowe w różnych cenach. Naukę można zsynchronizować z kursem online lub kursem na PC.

supermemo

Hello Talk Learn

To darmowa aplikacja raczej przeznaczona dla osób, które znają już podstawy konkretnego języka obcego. Program funkcjonuje na zasadzie portalu społecznościowego, gdzie można porozmawiać z ludźmi z całego świata. Jednak dzięki możliwości obcowania z żywym językiem, rozmowy z native speakerami na dowolny temat, to rozwiązanie stanowi wspaniałe wsparcie do powtórki materiału, jak również do podszkolenia komunikacji codziennej. Dodatkowe materiały video, możliwość wysyłania wiadomości tekstowych oraz darmowych połączeń przez aplikację sprawiają,  że nauka staje się przyjemnością i rozrywką, a nie przykrym obowiązkiem.

hellotalk

Memrise

Pobranie i korzystanie z  aplikacji jest oczywiście darmowe, jednak dostęp do niektórych jej funkcji  (na przykład zaawansowanych statystyk czy dostępu do native speakera) wymaga uiszczenia opłaty.

Aplikacja przede wszystkim nastawiona jest na nauczanie słówek. Słówka podane są w różny sposób, a wykorzystanie różnych mnemotechnik sprawia, że ich zapamiętywanie i „wkuwanie” nowych staje się całkiem łatwe. Dodatkowo aplikacja „uczy się”. Czyli jest w stanie ocenić, z którymi jeszcze słówkami mamy problem i nakłania nas do ich ciągłego powtarzania. Niestety w języku polskim można uczyć się tylko języka angielskiego. Jeżeli zdecydujemy się na naukę innego języka obcego, wszystkie polecenia, czy memy (mają również ułatwiać zapamiętywanie nowych słówek) są już dedykowane pod język angielski. I to jest zdecydowanie duży minus tej aplikacji.

memrise

50 languages – 50 języków

To aplikacja przeznaczona wyłącznie dla uczniów początkujących. Za jej pomocą można nauczyć się podstawowych słów i zwrotów do poziomu A2. Każdy materiał jest podzielony na działy tematyczne, gdzie znajduje się wymowa oraz pisownia danego wyrazu lub zwrotu.  Zawarte w aplikacji pliki audio mogą stanowić uzupełnienie do szkolnych lekcji języka. Narzędzie się również w przypadku osób, które bardzo dawno uczyły się danego języka, a nie korzystały z niego i muszą sobie przypomnieć jego podstawy. Dzięki pełnym zwrotom i zdaniom program może być przydatny w podróży i wspomóc komunikację w hotelu lub restauracji. Aplikacja dostępna jest w 40 językach oraz w około 1600 kombinacji par językowych.

50 languages

Quizlet Learn With Flashcards

O Quizlecie wspominaliśmy już w artykule poświęconym aplikacjom dla nauczycieli (https://www.e-korepetycje.net/artykuly/aplikacje-dla-nauczycieli). Quizlet to również darmowa aplikacja na telefon, dzięki której można uczyć się języka obcego. Aplikacja różni się od poprzednich tym, że materiał do nauki musi zostać wcześniej przygotowany przez nauczyciela i udostępniony dla ucznia. To narzędzie stanowi jednak bardzo dobre uzupełnienie tradycyjnych kursów językowych stacjonarnych lub online. Nauczyciel może umieszczać zarówno flashcards, testy a także pliki audio, które uczeń może odtworzyć lub uzupełnić na swoim telefonie w dowolnym momencie. Nie oznacza to jednak, że samodzielnie nie można korzystać z aplikacji. Dzięki temu, że część materiałów jest dostępna publicznie, można do nauki wykorzystać materiały udostępniane przez innych użytkowników.

quizlet

Audible

To aplikacja z dostępem do audiobooków. Niestety aplikacja jest płatna i aktualnie jej koszt miesięczny wynosi $14,95. Jednak mamy tu dostęp do kilku tysięcy nagrań książek czytanych przez profesjonalnych lektorów. Słuchanie audiobooków w obcym języku utrwala poznane już wcześniej słowa i zwroty, jak również znacznie poszerza zakres słownictwa.

audible

Fiszki Fiszkoteka

Aplikacja posiada wersję darmową tylko z ograniczonym dostępem do zasobów. W wersji darmowej na chwilę obecną dostępne są fiszki w 5 językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim i niemieckim. Największą bazę fiszek stanowią te w języku rosyjskim, bo aż 624 fiszki. Nauka przy pomocy fiszek pozwala w łatwy sposób utrwalić poznane już wcześniej słówka i zwroty oraz poznać nowe. Niestety przy pomocy fiszek nie jest możliwa nauka gramatyki, nie sprawdzimy również za pomocą tej aplikacji czy poprawnie dane słówka piszemy (możemy zapisywać je na oddzielnej kartce).

fiszkoteka

Rocket Languages

Aplikacja w języku angielskim, za pomocą której możemy uczyć się języka hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, japońskiego, arabskiego, rosyjskiego, hindi, koreańskiego lub mandaryńskiego. W wersji darmowej dostępnych jest tylko kilka lekcji i flashcards. Pozostałe materiały wymagają niestety zakupu wersji płatnej programu. Aplikacja przede wszystkim kładzie nacisk na poprawną wymowę słówek i zwrotów.

rocketlanguages


Autor: Magdalena Florczyk - zawodowo specjalista od Social Media i kontaktów z klientem w firmie Wake App. Z wykształcenia ekonomista i niedoszły technolog żywności. Prywatnie, mama 9-latka, zafascynowana psychologią marketingu oraz zgłębiająca techniki efektywnego uczenia się, szczególnie potrzebne w nauce z dziećmi.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Terminy egzaminów GOETHE-ZERTIFIKAT (Poziom C) 2021 w Polsce

Certyfikaty C1 i C2 poświadczają znajomość języka niemieckiego na poziomie C1/C2. Poniżej znajdziecie terminy i miejscowości, w których możecie zdać egzamin na Certyfikat C z niemieckiego w roku 2021.

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Akademia Korepetytora start
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023