Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Idąc do księgarni czy przeglądając Internet, można znaleźć dziesiątki różnych pozycji przygotowujących do matury z matematyki. Dodatkowo w każdym roku pojawiają się nowe, co wcale nie ułatwia wyboru.

Chciałbym podzielić się wiedzą, które książki sprawdzają się w mojej pracy z uczniami.

Dobór książek zależy od kilku czynników:

- poziom matury (podstawowy czy rozszerzony),

- oczekiwania co do wyniku (od „chcę zdać” po „mniej niż 80% mnie nie interesuje”)

- samodzielności w rozwiązywaniu problemów,

- ilości czasu do matury.

Podczas pierwszych zajęć, doświadczony korepetytor powinien dobrać książki oraz ocenić na ile realne są oczekiwania ucznia względem jego możliwości.

Matura podstawowa

Uczniom, którzy zdają tylko maturę podstawową, mogę śmiało polecić książki z Operonu. Dawniej było to „Krok po kroku”, teraz „Vademecum”. Książka jest podzielona na kilkanaście działów, a w każdym są zadania zamknięte oraz krótkiej i rozszerzonej odpowiedzi. To co wyróżnia książkę, to bardzo szczegółowe rozwiązania większości zadań, przedstawione faktycznie „krok po kroku”. Mając problem z zadaniem uczeń może sięgnąć do rozwiązania i samodzielnie znaleźć błąd w rozwiązaniu lub wskazówkę jak „ruszyć” dany problem. Z mojego punktu widzenia wadą tej książki jest jeden zbiorczy dział „Funkcje”, niewystarczający do powtórzenia i utrwalenia wiedzy. Książka ta – w ramach rozgrzewki - jest czasem również przydatna dla uczniów zdających poziom rozszerzony.

Jeżeli uczeń oczekuje wysokiego wyniku z matury podstawowej (powyżej 70%), nie ma zbyt dużych braków oraz potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania, to zwykle zamiast książki Operonu polecam książki Andrzeja Kiełbasy „Matura z matematyki 2015 - …” (część I i II). Każdy rozdział skonstruowany jest w podobny sposób: odrobina teorii – zadania wprowadzające – zadania maturalne. Co ważne, każdemu rodzajowi funkcji poświęcony jest osobny rozdział. Wszystkie zadania, niezależnie od tematu, są na wysokim poziomie.

Dodatkowo maturzystom, którzy mają bardzo duże braki, sięgające wręcz do szkoły podstawowej (np. problemy z działaniami na ułamkach, czy rozróżnienie liczby całkowitej od niewymiernej), polecam „ABC Maturzysty” wydawnictwa Adamantan. Jest to repetytorium z bardzo małą ilością zadań, natomiast wyjaśnia najprostsze zagadnienia, które często są pominięte w innych książkach skierowanych do maturzystów. Po tą pozycję sięgają najczęściej osoby, które miały kilka lat przerwy lub jak same mówią „zakończyły naukę matematyki w szkole podstawowej”.

Matura rozszerzona

Uczniom zdającym „rozszerzenie” polecam wspomniane już wyżej książki Andrzeja Kiełbasy. Przerobienie większości z ponad 2200 zadań gwarantuje bardzo dobry wynik na części rozszerzonej, nie wspominając już o sukcesie na poziomie podstawowym. W książkach są wyniki odpowiedzi do wszystkich, natomiast rozwiązania i wskazówki zamieszczone są tylko do niewielkiej części zadań. W związku z tym sugerowałbym regularną współpracę z korepetytorem, którego obowiązkiem jest wyjaśnianie tego, z czym uczeń ma problem.

ARKUSZE MATURALNE – obowiązkowy element

Należy również wspomnieć o materiałach dostępnych bezpłatnie, które obowiązkowo powinien przerobić każdy maturzysta, niezależnie od poziomu na jakim chce zdawać maturę – mam na myśli arkusze maturalne. Najlepiej korzystać z archiwalnych arkuszy, które można znaleźć na stronie CKE (http://www.cke.edu.pl/index.php/egzamin-maturalny-left/arkusze-z-lat-2005-2015).

Dlaczego obowiązkowo? Rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat oswajamy się z budową zadań, sformułowaniami jakie są w nich używane i „haczykami” zawartymi w poleceniach. Dodatkowo możemy zobaczyć w jaki sposób będziemy oceniani przez egzaminatorów, co ułatwi uzyskanie na maturze maksymalnej ilości punktów za zadanie.

W związku z bezpłatnym dostępem do tej bazy zadań (łącznie z rozwiązaniami), raczej nie ma potrzeby kupowania dodatkowej książki z arkuszami.

Na koniec chciałbym tylko dodać, że zakup żadnej książki nie wystarczy do zdania matury. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte, samodzielne i regularne rozwiązywanie zadań to jedyna sprawdzona droga do sukcesu.

Życzę powodzenia na maturze!


Autor: Łukasz Bury.

Od 10 lat prowadzi zajęcia z matematyki dla uczniów w każdym wieku. Zarówno tradycyjne (w Łodzi) jak i online. Trudne zagadnienia stara się tłumaczyć na prostych przykładach i dzięki temu często słyszy, że matematyka jednak nie jest taka trudna. Prywatnie miłośnik gór, jazdy na rowerze i zapalony kolekcjoner biletów z całego świata.

Link do ogłoszenia korepetytora na e-korepetycje.net >>

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Trudności w przygotowaniu do matury [raport]

W dniach od 15 do 18 listopada 2013 roku zostało przeprowadzone badanie na temat problemów uczniów przygotowujących się do egzaminu dojrzałości.

Matura 2019 – początek

Dzisiaj (tj. 6 maja 2019) ruszyły matury. Na pierwszy ogień uczniowie będą zdawali pisemny egzamin z języka polskiego, zarówno na poziomie podstawowym o godzinie 9:00, jak i rozszerzonym o 14:00. We wtorek, 7 maja, przystąpią do matury z matematyki na poziomie podstawowym. Rozszerzona matematyka odbędzie się zaś dopiero 9 maja. Przed nią jeszcze egzaminy (podstawa i rozszerzenie) z języka angielskiego, który jest najpopularniejszym językiem obcym zdawanym na maturze.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023