Odemnie czy ode mnie - jak piszemy?

W języku polskim istnieje wiele wyrazów i zwrotów, w których poprawna pisownia może stanowić wyzwanie dla wielu osób. Jednym z takich wyrażeń jest ode mnie. A może jednak odemnie? W niniejszym artykule postaramy się wyjaśnić, która forma jest poprawna i dlaczego. 

Ode mnie czy odemnie — jak piszemy? 

Zacznijmy od podstaw. Zwrot ode mnie to wyrażenie przyimkowe (połączenie przyimka z inną częścią mowy). Jest złożone z dwóch elementów: przyimka ode oraz zaimka osobowego mnie. Tego typu konstrukcje w języku polskim zazwyczaj zapisujemy rozdzielnie. 
Dlaczego „zazwyczaj”? Ponieważ istnieją od tego wyjątki, takie jak pisownia naprawdę czy dlatego ;) Natomiast w wyrażeniu ode mnie problematyczne jest słówko ode, które jest staropolską formą przyimka od. 

Przykłady poprawnego zastosowania:

Odejdź ode mnie! 
Ona nie dostała tego prezentu ode mnie. 
To on ode mnie ściągał, a nie odwrotnie! 


Forma odemnie jest błędna, ponieważ nie występuje w języku polskim. Nie powinna być zatem nigdzie stosowana. 

Warto zaznaczyć, że w mowie potocznej często stosujemy skrócone formy wyrazów lub zwrotów, co może prowadzić do błędów w pisowni. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o poprawnej formie językowej, szczególnie w sytuacjach formalnych, takich jak pisanie listów, e-maili czy artykułów naukowych.

Podsumowując, poprawny zapis to ode mnie. Pamiętajmy o tym, aby dbać o poprawną formę językową i unikać błędów ortograficznych i gramatycznych. :) 


 

O autorze

PM

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak piszemy - spod czy z pod?

Dzisiaj kolejna odsłona krótkiej ściągawki z języka polskiego, nad którą często się głowimy. Jak napisać?

Jak piszemy - na co dzień czy na codzień?

Pomimo wakacji, my kontynuujemy krótkie artykuły na temat kłopotliwych wyrażeń, nad którymi głowimy się za każdym razem, kiedy musimy ich użyć.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022