Nieważne czy nie ważne - jak piszemy: razem czy osobno?

Niejednokrotnie zastanawiamy się, czy dane wyrażenie powinniśmy napisać łącznie czy oddzielnie. Nie w każdym przypadku należy sugerować się autokorektą, ponieważ mogą zdarzyć się błędy przy modyfikacji tekstu. :)
W kolejnym artykule z serii “Jak napisać” przyjrzymy się słowu, które jest częstą przyczyną błędów językowych. 

Nieważne czy nie ważne - jak piszemy? 

Poprawna forma to nieważne. Dlaczego? Ponieważ partykułę "nie" zawsze piszemy łącznie z przymiotnikami w stopniu równym. Gwoli uściślenia, stopień równy to przymiotnik, który występuje w formie podstawowej. 
Według Słownika Języka Polskiego wyrazu nieważne użyjemy przede wszystkim, gdy chcemy napisać o czymś lub o kimś nieznaczącym, niewpływającym na nic. 

Przykłady:

Nieważne, kto to zrobił. Wszyscy poniesiecie karę, 
Nieważne, jaki dziś dzień tygodnia. Ważne, że jest wolne! 
To, co wydarzyło się w przeszłości, jest nieważne. Liczy się tylko to, co jest teraz. 


Pamiętajmy również, że “nie” występujące jako wykładnik zaprzeczenia napiszemy łącznie również z rzeczownikami (niepokój, nieszczęście), imiesłowami przymiotnikowymi czynnymi i biernymi (nieopisane, nieumyty) oraz z przysłówkami utworzonymi od przymiotników (niejasno, niedobrze). 

Uwaga! Nie ważne pisane oddzielnie, jest poprawną formą tylko wtedy, kiedy używamy tego terminu jako zaprzeczenia.

Przykłady:

Nie ważne dokąd, ważne, że z tobą. 
Nie ważne, lecz bardzo ciekawe. 
To jest nie ważne, acz bardzo przydatne.

O autorze

PM

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak piszemy - w Ukrainie czy na Ukrainie?

W ostatnich dniach wielu z nas zadaje sobie pytanie, która forma jest prawidłowa - w Ukrainie czy na Ukrainie? A może oba określenia są poprawne? I skąd bierze się taka rozbieżność, chociaż wydawać by się mogło, że jest to całkiem nieistotny przyimek. Wątpliwości się nawarstwiają, zwłaszcza że w obecnych czasach to właśnie język kształtuje nasz świat.

Jak napisać list?

Czym jest list? To wypowiedź pisemna, w której autor zwraca się do wybranego odbiorcy. Celem listu jest powiadomienie go o czymś albo nakłonienie do konkretnych działań, zwykle w charakterze prywatnym. Jednakże listy dzielą się i na te prywatne, i te oficjalne, w zależności od okoliczności i wybranego odbiorcy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022