Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Kolejny artykuł wyjaśniający błędy językowe i poprawną pisownię. Jak się okazuje, wielu z nas ma dylemat, która forma jest prawidłowa - od razu czy odrazu. Jak się powinno pisać? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Jak piszemy - od razu czy odrazu?

Poprawna forma to od razu. Dlaczego? Jest to przede wszystkim nieodmienna fraza przysłówkowa, co oznacza, że za każdym razem będzie pisana oddzielnie. Nie zmienia się również niezależnie od przypadku czy liczby, w jakiej występuje. Ponadto towarzyszy zwykle czasownikowi i może oznaczać np. natychmiast, bezzwłocznie lub w tej chwili. Warto również dodać, że w przeciwieństwie do takich wyrazów jak prędko czy szybko nie podlega stopniowaniu.

Przykłady:

Od razu po szkole odrobię pracę domową. 
Zrób to od razu, nie odkładaj na później!
Jak będziesz w łazience, od razu umyj ręce. 

 

Pamiętaj, że jeżeli masz problem z zapamiętaniem poprawnej pisowni możesz skorzystać z synonimów, które mają znacznie łatwiejszy zapis, np. na miejscu, prędko lub błyskawicznie.

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać poprawną formę, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak uczyć skutecznie i nie zwariować?

Jesteś korepetytorem. Uczysz na tyle skutecznie, że uczniów przybywa z miesiąca na miesiąc. Praca przynosi Ci coraz większe zyski. Zauważasz, że pochłania Cię coraz bardziej i… zaczyna nużyć? To może oznaczać, że robisz coś nie tak. Bierzesz na siebie za dużo lekcji? A może po prostu źle układasz grafik? Zobacz, jak zorganizować swoją pracę, by nie zwariować.

Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny - nowe wytyczne

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło na konferencji nowe wytyczne w sprawie przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych w 2021 roku.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Biochemia luty 23
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022