Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Kolejny artykuł wyjaśniający błędy językowe i poprawną pisownię. Jak się okazuje, wielu z nas ma dylemat, która forma jest prawidłowa - od razu czy odrazu. Jak się powinno pisać? Odpowiedź znajduje się poniżej. 

Jak piszemy - od razu czy odrazu?

Poprawna forma to od razu. Dlaczego? Jest to przede wszystkim nieodmienna fraza przysłówkowa, co oznacza, że za każdym razem będzie pisana oddzielnie. Nie zmienia się również niezależnie od przypadku czy liczby, w jakiej występuje. Ponadto towarzyszy zwykle czasownikowi i może oznaczać np. natychmiast, bezzwłocznie lub w tej chwili. Warto również dodać, że w przeciwieństwie do takich wyrazów jak prędko czy szybko nie podlega stopniowaniu.

Przykłady:

Od razu po szkole odrobię pracę domową. 
Zrób to od razu, nie odkładaj na później!
Jak będziesz w łazience, od razu umyj ręce. 

 

Pamiętaj, że jeżeli masz problem z zapamiętaniem poprawnej pisowni możesz skorzystać z synonimów, które mają znacznie łatwiejszy zapis, np. na miejscu, prędko lub błyskawicznie.

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać poprawną formę, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Naraz czy na raz - Jak piszemy?

Dzisiaj prezentujemy kolejne wyrażenie językowe, które może sprawiać trudności.

Jak napisać - podsumowanie

Poprawność językowa, to ważna umiejętność, dlatego też przygotowaliśmy dla Was serię wpisów dotyczących trudnych wyrażeń. W dzisiejszym artykule podsumowujemy je wszystkie, aby nic Wam nie umknęło.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023