Nietypowe przedmioty, z których można udzielać korepetycji

Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Prowadzenie lekcji może się stać Twoją pasją oraz być dobrym sposobem na zarobienie nowych pieniędzy. Wbrew pozorom, korepetycji możesz udzielać nie tylko z popularnych języków obcych czy wymagających przedmiotów szkolnych. Rynek edukacyjny poszerza się. Być może i Ty znajdziesz na nim swoją niszę? Zobacz, na jakie lekcje masz szansę znaleźć odbiorców.

XXI wiek to epoka, w której wiedza jest najważniejszym kapitałem. To na niej oparte jest nasze społeczeństwo. Nie chodzi jednak wyłącznie o informacje, które można zdobyć podczas szkolnych lekcji. Zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe coraz chętniej podążają za swoimi pasjami i pędem do rozwoju. Dlatego usługi prywatnych nauczycieli cieszą się coraz większym powodzeniem. I choć na topie – co można zauważyć, przyglądając się liście ogłoszeń korepetytorów w naszym serwisie – są język angielski, matematyka oraz chemia, wybór przedmiotów poszerza się z roku na rok. Być może więc i Ty masz szansę stać się czyimś mentorem. W jakim zakresie?

„Nietypowe”, egzotyczne języki obce

Znajomość angielskiego stała się niemal obowiązkowa w nowoczesnym świecie. Coraz więcej osób podejmuje też lekcje innych popularnych języków europejskich, np. niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Na tym jednak opcje się nie kończą. Pojawia się coraz więcej osób, które z powodów osobistych czy zawodowych pragną zgłębić bardziej nietypowe języki. Obecnie można zauważyć większe zainteresowanie:

 • językiem norweskim i innymi skandynawskimi – choćby z uwagi na to, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy właśnie na północ Europy,
 • językiem migowym – zwłaszcza PJM (polskim językiem migowym), który staje się przydatny w wielu miejscach pracy, szczególnie w urzędach i instytucjach,
 • językiem ukraińskim – z uwagi na duży napływ imigrantów zarobkowych z Ukrainy do Polski i koniecznością ich obsługi,
 • językiem chińskim – przez wzgląd na coraz szerszą współpracę gospodarczą z Państwem Środka.

Znasz któryś z tych języków? Jest duża szansa, że szybko znajdziesz zainteresowanych lekcjami. Poszukaj uczniów również wówczas, jeśli dobrze posługujesz się innym, jeszcze bardziej nietypowym językiem. Im mniej zagospodarowana nisza, tym większy potencjał pozyskania klienta!

Przedmioty akademickie

Na rynku korepetycji coraz częściej poszukiwani są też specjaliści, którzy mogliby pomóc studentom z wymagającymi przedmiotami akademickimi. Jeżeli więc jesteś ekspertem, np. z zakresu budownictwa, analizy matematycznej, podstaw konstrukcji maszyn, językoznawstwa czy termodynamiki, również masz duże szanse na pozyskanie uczniów – zwłaszcza w okresie sesji egzaminacyjnych na uniwersytetach.

Umiejętności praktyczne

Choć korepetycje kojarzą się przede wszystkim ze światem typowych przedmiotów szkolnych, coraz większym popytem cieszą się lekcje praktyczne. Indywidualnych zajęć możesz udzielać np. z:

 • aktorstwa – zainteresowane nimi będą np. osoby, które planują zdawanie do szkoły aktorskiej,
 • gry na instrumencie muzycznym lub śpiewu – pomóc w rozwijaniu umiejętności muzycznych możesz także na odległość, a uczniów znajdziesz zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych,
 • gry w brydża oraz inne gry karciane,
 • kaligrafii i innych dziedzin artystycznych – zainteresowanych znajdziesz również na lekcje decoupage czy origami,
 • gotowania – prywatne lekcje w tej dziedzinie, zwłaszcza offline, to prawdziwy hit w ostatnich latach,
 • szydełkowania i haftowania – te tradycyjne dyscypliny wróciły do łask, dlatego grono korepetytorów coraz częściej zasilają seniorzy udzielający lekcji w tym zakresie,
 • rzeźbienie w drewnie.

(Meta)nauka i rozwój osobisty

Brzmi kuriozalnie? Być może. Ale coraz więcej osób chce zgłębić tajniki pracy naszego mózgu oraz sposobów przyswajania informacji, a także potrzebuje mentorskiego wsparcia na drodze ku samorozwojowi. Dlatego pojawiają się oferty korepetytorów, którzy zajmują się technikami pamięciowymi, szeroko pojętymi warsztatami motywacyjnymi poświęconymi koncentracji, relaksacji i tym podobnym zagadnieniom.

Poszukiwani są także eksperci w zakresie wystąpień publicznych, a więc nauczyciele, którzy pokażą, jak przełamać strach przed wygłaszaniem prezentacji dla dużego tłumu i porwać publiczność.

Lekcje sportowe

Było coś dla ducha, czas więc na coś dla ciała. Lekcje z zakresu rozmaitych dyscyplin sportowych to te realizowane „offline” – na sali treningowej, w ośrodku jeździeckim czy na basenie. Pamiętaj jednak, że uczyć innych można nie tylko pływania, jazdy na nartach czy jazdy konnej. Spośród bardziej nietypowych, ale i przystępnych dyscyplin można wyróżnić np.:

 • jazdę na łyżwach,
 • jazdę na wrotkach / rolkach,
 • jazdę na deskorolce,
 • żeglarstwo.

Jesteś ekspertem w jednej z tych dziedzin? Wykorzystaj to i ucz innych!

Czy to wszystkie zagadnienia, z którymi możesz pomóc innym? Absolutnie nie! Każda dyscyplina jest dobra, o ile jesteś w niej ekspertem. Odważ się więc i wykorzystaj możliwości. Być może i Ty zostaniesz nauczycielem na pełny etat?

 

Banner pod artykułem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Plusy wynikające z korzystania z usług korepetytorów

Kiedyś korepetytorzy nie mieli za dużo pracy, ponieważ prosili ich o pomoc tylko ci, którzy nie radzili sobie w szkole, mieli duże braki w wiedzy. Teraz spotykają się z nimi słabsi uczniowie z jakiegoś przedmiotu, ale i prymusi, którzy chcą posiąść nową wiedzę zanim przerobią dany materiał na zajęciach szkolnych. Jakie są pozytywy, wynikające z korzystania z dodatkowych lekcji?

Aplikacje do zarządzania czasem przydatne korepetytorom

Masz wrażenie, że nieustannie jesteś w pracy i brakuje Ci chwili na „złapanie oddechu”? Trudno jest Ci stworzyć rozsądny harmonogram – tak, aby pogodzić ze sobą wszystkie zadania, które musisz wykonać? Być może Twoim problemem jest nieumiejętne zarządzanie sobą w czasie

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji