Nietypowe przedmioty, z których można udzielać korepetycji

Jesteś ekspertem w jakiejś dziedzinie? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Prowadzenie lekcji może się stać Twoją pasją oraz być dobrym sposobem na zarobienie nowych pieniędzy. Wbrew pozorom, korepetycji możesz udzielać nie tylko z popularnych języków obcych czy wymagających przedmiotów szkolnych. Rynek edukacyjny poszerza się. Być może i Ty znajdziesz na nim swoją niszę? Zobacz, na jakie lekcje masz szansę znaleźć odbiorców.

XXI wiek to epoka, w której wiedza jest najważniejszym kapitałem. To na niej oparte jest nasze społeczeństwo. Nie chodzi jednak wyłącznie o informacje, które można zdobyć podczas szkolnych lekcji. Zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe coraz chętniej podążają za swoimi pasjami i pędem do rozwoju. Dlatego usługi prywatnych nauczycieli cieszą się coraz większym powodzeniem. I choć na topie – co można zauważyć, przyglądając się liście ogłoszeń korepetytorów w naszym serwisie – są język angielski, matematyka oraz chemia, wybór przedmiotów poszerza się z roku na rok. Być może więc i Ty masz szansę stać się czyimś mentorem. W jakim zakresie?

„Nietypowe”, egzotyczne języki obce

Znajomość angielskiego stała się niemal obowiązkowa w nowoczesnym świecie. Coraz więcej osób podejmuje też lekcje innych popularnych języków europejskich, np. niemieckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Na tym jednak opcje się nie kończą. Pojawia się coraz więcej osób, które z powodów osobistych czy zawodowych pragną zgłębić bardziej nietypowe języki. Obecnie można zauważyć większe zainteresowanie:

 • językiem norweskim i innymi skandynawskimi – choćby z uwagi na to, że wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy właśnie na północ Europy,
 • językiem migowym – zwłaszcza PJM (polskim językiem migowym), który staje się przydatny w wielu miejscach pracy, szczególnie w urzędach i instytucjach,
 • językiem ukraińskim – z uwagi na duży napływ imigrantów zarobkowych z Ukrainy do Polski i koniecznością ich obsługi,
 • językiem chińskim – przez wzgląd na coraz szerszą współpracę gospodarczą z Państwem Środka.

Znasz któryś z tych języków? Jest duża szansa, że szybko znajdziesz zainteresowanych lekcjami. Poszukaj uczniów również wówczas, jeśli dobrze posługujesz się innym, jeszcze bardziej nietypowym językiem. Im mniej zagospodarowana nisza, tym większy potencjał pozyskania klienta!

Przedmioty akademickie

Na rynku korepetycji coraz częściej poszukiwani są też specjaliści, którzy mogliby pomóc studentom z wymagającymi przedmiotami akademickimi. Jeżeli więc jesteś ekspertem, np. z zakresu budownictwa, analizy matematycznej, podstaw konstrukcji maszyn, językoznawstwa czy termodynamiki, również masz duże szanse na pozyskanie uczniów – zwłaszcza w okresie sesji egzaminacyjnych na uniwersytetach.

Umiejętności praktyczne

Choć korepetycje kojarzą się przede wszystkim ze światem typowych przedmiotów szkolnych, coraz większym popytem cieszą się lekcje praktyczne. Indywidualnych zajęć możesz udzielać np. z:

 • aktorstwa – zainteresowane nimi będą np. osoby, które planują zdawanie do szkoły aktorskiej,
 • gry na instrumencie muzycznym lub śpiewu – pomóc w rozwijaniu umiejętności muzycznych możesz także na odległość, a uczniów znajdziesz zarówno wśród młodzieży, jak i osób dorosłych,
 • gry w brydża oraz inne gry karciane,
 • kaligrafii i innych dziedzin artystycznych – zainteresowanych znajdziesz również na lekcje decoupage czy origami,
 • gotowania – prywatne lekcje w tej dziedzinie, zwłaszcza offline, to prawdziwy hit w ostatnich latach,
 • szydełkowania i haftowania – te tradycyjne dyscypliny wróciły do łask, dlatego grono korepetytorów coraz częściej zasilają seniorzy udzielający lekcji w tym zakresie,
 • rzeźbienie w drewnie.

(Meta)nauka i rozwój osobisty

Brzmi kuriozalnie? Być może. Ale coraz więcej osób chce zgłębić tajniki pracy naszego mózgu oraz sposobów przyswajania informacji, a także potrzebuje mentorskiego wsparcia na drodze ku samorozwojowi. Dlatego pojawiają się oferty korepetytorów, którzy zajmują się technikami pamięciowymi, szeroko pojętymi warsztatami motywacyjnymi poświęconymi koncentracji, relaksacji i tym podobnym zagadnieniom.

Poszukiwani są także eksperci w zakresie wystąpień publicznych, a więc nauczyciele, którzy pokażą, jak przełamać strach przed wygłaszaniem prezentacji dla dużego tłumu i porwać publiczność.

Lekcje sportowe

Było coś dla ducha, czas więc na coś dla ciała. Lekcje z zakresu rozmaitych dyscyplin sportowych to te realizowane „offline” – na sali treningowej, w ośrodku jeździeckim czy na basenie. Pamiętaj jednak, że uczyć innych można nie tylko pływania, jazdy na nartach czy jazdy konnej. Spośród bardziej nietypowych, ale i przystępnych dyscyplin można wyróżnić np.:

 • jazdę na łyżwach,
 • jazdę na wrotkach / rolkach,
 • jazdę na deskorolce,
 • żeglarstwo.

Jesteś ekspertem w jednej z tych dziedzin? Wykorzystaj to i ucz innych!

Czy to wszystkie zagadnienia, z którymi możesz pomóc innym? Absolutnie nie! Każda dyscyplina jest dobra, o ile jesteś w niej ekspertem. Odważ się więc i wykorzystaj możliwości. Być może i Ty zostaniesz nauczycielem na pełny etat?

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Korepetycje online z roku na rok zyskują na popularności. Podjęliśmy ten temat w rozmowie z panią Haliną Ostańkowicz-Bazan, która uczy innych już od ponad 30 lat.

Jak utrzymać się na rynku jako korepetytor?

Rynek korepetytorów staje się coraz bardziej konkurencyjny, a z zapotrzebowaniem na lekcje… bywa różnie. Zauważyłeś lekki przestój lub spadek zainteresowania klientów Twoimi usługami? A może nadal jest dobrze, ale chcesz działać w myśl zasady, że „lepiej dmuchać na zimne”? Mamy dla Ciebie garść porad, które możesz wykorzystać, aby ustabilizować swoją pozycję w branży.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023