Raport z cen korepetycji 2021

Sprawdź aktualny raport z cen 2023.

Ostatni rok szkolny 2020/2021 był wyjątkowy ze względu na panującą epidemię. Od października do maja 2020 zajęcia w szkołach oraz na uczelniach wyższych odbywały się w trybie zdalnym. Chociaż uczniowie na chwilę przed końcem roku szkolnego powrócili do szkolnych murów, nie można mówić o powrocie do tradycyjnego systemu nauczania. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, na nowo musieli przyzwyczaić się do pracy w szkolnych salach-do czegoś, co wcześniej było rzeczą zupełnie normalną. W ciągu tego roku padło także wiele słów dotyczących problemów z nauką zdalną, brakiem skupienia u uczniów, problemami ze ściąganiem oraz nieefektywnym przekazywaniem wiedzy na odległość. Uczniowie w dużej części musieli nauczyć się pracować samodzielnie i opracowywać nowy materiał samemu lub z pomocą rodzica czy korepetytora.

Sprawdzamy, czy zmiana formy nauczania, a także zmiana formy pracy korepetytorów, która była wymuszona przez sytuację w kraju, wpłynęła na ceny korepetycji. Ile w tym roku zapłacą rodzice za zajęcia u korepetytora?

Założenia do raportu cen korepetycji

Z roku na rok poszerza się baza ofert korepetytorów zamieszczających ogłoszenia w naszym serwisie. Do badania średnich cen korepetycji stacjonarnych, online i ogółem wzięto pod uwagę 213189 ogłoszeń zamieszczonych w serwisie e-korepetycje.net. Z czego 76909 ogłoszeń z ofertami nauki online i 136280 ogłoszeń z ofertami nauki stacjonarnej. Aby otrzymane wyniki można było porównywać z latami poprzednimi, ponownie wykorzystano ogłoszenia z 20 najpopularniejszych przedmiotów (matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, fizyki itd.) oraz 30 największych miast Polski. Dla ogłoszeń korepetycji online pominięty został parametr lokalizacji (miasta).

Analizie poddano ceny za 60 minut zajęć stacjonarnych i online, które mieściły się w przedziale od 10 zł do 400 zł. Przedziały cen zostały uśrednione.

Korepetycje stacjonarne

Nauka stacjonarna, twarzą w twarz z nauczycielem czy korepetytorem, od zawsze wydała się wszystkim najbardziej skuteczna. Uczeń ma bezpośredni kontakt z edukatorem, łatwiej jest wskazać błędy czy miejsce w książce, gdzie znajduje się rozwiązanie zadania. Poza kontaktem werbalnym korepetytor ma możliwość obserwacji zachowania, gestów czy mimiki twarzy ucznia. W niektórych przypadkach bowiem słowa przeczą gestom. Uczący się stwierdza, że rozumie dane zagadnienie, mimo że nie do końca jest ono dla niego jasne. Wstydzi się jednak kolejny raz prosić o wytłumaczenie. Obserwacja zachowania takiej osoby pozwala dobremu korepetytorowi na wyłapanie „kłamstwa".

Korepetycje stacjonarne mogą odbywać się jednakowo w domu ucznia, w domu korepetytora czy innym dogodnym dla obu stron miejscu. Ważne, aby otoczenie umożliwiało skuteczną naukę.

Poniższa tabela obrazuje średnią cenę za 60 minut nauki z 20 różnych przedmiotów, w 30 wybranych miastach.

Żadnym zaskoczeniem nie jest, że najwyższe ceny korepetycji ponownie dotyczą nauki matematyki wyższej oraz informatyki - czyli przedmiotów bardziej technicznych, gdzie korepetytor musi posiadać znacznie bardziej szczegółową wiedzę.

Rozpiętość średnich cen korepetycji stacjonarnych

 • biologia: 43,10 zł (Zielona Góra) – 58,06 zł (Poznań)
 • chemia: 40,32 zł (Lublin) – 52,22 zł (Gorzów Wielkopolski)
 • fizyka: 44,87 zł (Białystok) – 60,21 zł (Ruda Śląska)
 • geografia: 37,52 zł (Kielce) – 52,51 zł (Rybnik)
 • historia: 34,85 zł (Toruń) – 51,08 zł (Radom)
 • język angielski: 40,47 zł (Lublin) – 54,68 zł (Warszawa)
 • język francuski: 41,96 zł (Opole) – 64,67 zł (Gorzów Wielkopolski)
 • język hiszpański: 42,55 zł (Białystok) – 56,36 zł (Olsztyn)
 • język niemiecki: 38,15 zł (Toruń) – 54,60 zł (Warszawa)
 • język polski dla cudzoziemców: 42,76 zł (Bydgoszcz) – 67,27 zł (Dąbrowa Górnicza)
 • język polski: 37,01 zł (Lublin) – 50,57 zł (Warszawa)
 • język rosyjski: 34,49 zł (Opole) – 51,94 zł (Bielsko-Biała)
 • język włoski: 39,45 zł (Rzeszów) – 71,84 zł (Gorzów Wielkopolski)
 • malarstwo i rysunek: 22,10 zł (Zielona Góra) – 54,13 zł (Warszawa)
 • matematyka wyższa: 45,00 zł (Bielsko-Biała i Gorzów Wielkopolski) – 84,19 zł (Warszawa)
 • matematyka: 38,44 zł (Lublin) – 49,98 zł (Warszawa)
 • muzyka: 46,31 zł (Zielona Góra) – 70,84 zł (Warszawa)
 • nauczanie początkowe: 33,63 zł (Lublin) – 58,24 zł (Gorzów Wielkopolski)
 • WOS: 33,24 zł (Ruda Śląska) – 54,43 zł (Radom)

Największą rozpiętość cenową w zestawieniu poszczególnych miast widać w korepetycjach z języka włoskiego, gdzie różnica ta wynosi ponad 32 zł. Warszawa pozostaje nadal miastem, gdzie średnio rodzic zapłaci najwięcej za lekcje dla swojego dziecka.

Ile średnio kosztują korepetycje stacjonarne?

Rozkład średnich cen za korepetycje ogółem

Porównując wszystkie średnie ceny z badanych przedmiotów okazuje się, że najbardziej dochodowe jest udzielanie korepetycji z matematyki wyższej, informatyki i muzyki. Średnia cena za te lekcje jest najwyższa. Najmniej zarobić mogą korepetytorzy nauczania początkowego, historii i malarstwa i rysunku. Oczywiście jest to bardzo ogólne stwierdzenie, ponieważ ceny zajęć za wymienione przedmioty będą różniły się w zależności od lokalizacji prowadzonych zajęć.

Analiza cen z poszczególnych przedmiotów

Na wykresach zostały przedstawione średnie ceny korepetycji z danego przedmiotu w analizowanych miastach. Dzięki takiemu zestawieniu szybko można porównać, w którym z miast uczeń zapłaci średnio najwięcej za naukę konkretnego przedmiotu.

Aby przejść od razu do wykresów z interesującego Cię przedmiotu, kliknij na jego nazwę poniżej:

biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, informatyka, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język polski, język polski dla cudzoziemców, język rosyjski, język włoski, malarstwo i rysunek, matematyka, matematyka wyższa, muzyka, nauczanie początkowe, wiedza o społeczeństwie (wos)

biologia

chemia

fizyka

geografia

historia

informatyka

język angielski

język francuski

język hiszpański

język niemiecki

język polski

 

język polski dla cudzoziemców

język rosyjski

język włoski

malarstwo i rysunek

matematyka

matematyka wyższa

nauczanie początkowe

wiedza o społeczeństwie (wos)

Korepetycje online

Sytuacja epidemiczna w kraju zmusiła ludzi do pozostania w domach. Aby chronić zdrowie swoje i innych, praca i nauka zostały przeniesione do świata wirtualnego. Zmiana ta znajduje swoje odzwierciedlenie również w liczbie ogłoszeń korepetycji online w naszym serwisie. Kiedy 27 października 2020 roku publikowaliśmy Raport z cen korepetycji online" z 20 najpopularniejszych przedmiotów znajdujących się w naszej bazie, mieliśmy łącznie 65174 ogłoszenia. Aktualnie jest ich już 76909, czyli notujemy wzrost na poziomie 18%.

Wielu korepetytorów już wcześniej prowadziło zajęcia na odległość. W przeważającej jednak części były to oferty zajęć stacjonarnych z możliwością skorzystania z zajęć online. Ci, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z wirtualnymi lekcjami, bardzo szybko dostosowali się do wymagań rynku. Na bieżąco staraliśmy się wspierać wszystkich nauczycieli, publikując na naszym blogu wskazówki i porady dotyczące prowadzenia zajęć zdalnych.

Ile średnio kosztują korepetycje online?

Poniżej przedstawione zostały średnie ceny zajęć online z wybranych 20 najpopularniejszych przedmiotów w naszym serwisie.

Podobnie jak w przypadku zajęć stacjonarnych, również w przypadku korepetycji online, najwięcej zapłacimy za naukę matematyki wyższej, informatyki oraz muzyki.

W związku z tym, że w serwise e-korepetycje.net korepetytor ma możliwość dodania ogłoszenia z ofertą korepetycji online i jednocześnie ofertą zajęć stacjonarnych prowadzonych w swoim mieście, przygotowaliśmy także dodatkowe zestawienie cen lekcji online z podziałem na miasta, w których korepetytorzy działają także w trybie stacjonarnym.

Okazuje się, że wśród ofert nauczania online, średnio najdroższe są zajęcia z matematyki wyższej oferowane przez korepetytorów udzielających tych lekcji również stacjonarnie w Lublinie. Koszt godzinnych zajęć to nieco ponad 107,00 zł.

Porównanie cen korepetycji stacjonarnych i online

Czy za naukę stacjonarną płacimy więcej?

Wydawać by się mogło, że koszt prowadzenia zajęć stacjonarnych jest dla korepetytora wyższy niż udzielanie lekcji online. Przy nauce stacjonarnej doliczyć należy koszty dojazdu do ucznia czy wynajęcia sali do prowadzenia spotkań. Bardzo często nauczyciel oferuje uczniom dodatkowe materiały do ćwiczeń, karty pracy, pomoce naukowe, na które również ponosi wydatki.

Zajęcia online w teorii ograniczają się do dostępu do komputera oraz Internetu. Dlaczego w teorii? Ponieważ wielu korepetytorów posiłkuje się dodatkowymi programami płatnymi umożliwiającymi prowadzenie zajęć indywidualnych czy grupowych, z możliwością automatycznego zapisu lekcji i materiałów. Wykorzystują również tablety graficzne czy aplikacje do rysowania wykresów. Zajęcia online to również dodatkowy czas w pracy korepetytora, gdzie treści z tradycyjnych książek musi przenieść na wersję cyfrową, aby móc udostępnić uczniowi.

Nie możemy również zapominać o podstawowym fakcie, jakim jest popyt. W sytuacji, gdzie bezpieczniej dla obu stron jest pozostać w domu, większa liczba osób będzie zainteresowania nauczaniem zdalnym. I chociaż z początku ta forma nauk pozalekcyjnych budziła wiele wątpliwości, to w efekcie okazuje się, że jest ona aktualnie chętniej wybierana przez uczniów i rodziców. Jeżeli mamy zatem popyt na tego typu usługi, to automatycznie ich cena rynkowa może być wyższa. I dokładnie tak się dzieje z korepetycjami online.

Jak widać z powyższego wykresu, w żadnym z badanych przedmiotów cena za zajęcia stacjonarne nie jest wyższa niż cena za zajęcia online.

Niezależnie od wybranej formy zajęć (stacjonarnie lub online) należy pamiętać, aby sprawdzać kwalifikacje i umiejętności osoby, która będzie uczyła dziecko. Wskazówki dotyczące wyboru najlepszego korepetytora znaleźć można na naszym blogu.

Informacja prasowa dla mediów i dziennikarzy dostępna tutaj

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zorganizować miejsce korepetycji w domu?

Korepetytorzy głównie prowadzą zajęcia w domu ucznia lub przyjmują ucznia u siebie. Jak zorganizować miejsce do prowadzenia zajęć u siebie w domu?

Lekcje grupowe – czy warto i jak je przeprowadzać?

Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023