Raport: najlepsze sposoby na promocję korepetytorów

W ocenie korepetytorów najlepszym sposobem docierania do nowych klientów są polecenia. Nauczyciele doceniają także serwisy z ogłoszeniami. Oto najważniejsze wnioski z raportu e-korepetycje.net.

Aby dowiedzieć się, która z metod pozyskiwania uczniów na korepetycje jest najskuteczniejsza, serwis e-korepetycje.net przeprowadził ankietę. Wzięło w niej udział prawie 3 tys. osób udzielających na co dzień dodatkowych lekcji. Który ze sposobów jest najczęściej wykorzystywany, a który najskuteczniejszy? Co łączy najefektywniejsze metody promocji?

Polecenia znajomych i uczniów

  • Korzystający: 81%
  • Ocena skuteczności: 4,54

Polecenia znajomych i uczniów
Autor zdjęcia: samotrebizan

Skuteczność rekomendacji znajduje potwierdzenie w ocenie, jaką wystawiają im korepetytorzy. Przeciętnie są to 4,54 punkty na 5 możliwych – najwięcej z całego zestawienia. Z metody tej korzysta ośmiu na dziesięciu nauczycieli.

Z jednostkowego punktu widzenia efektywność poleceń zależy głównie od jakości pracy korepetytora. Trudno wykpić się zgrabnym opisem czy większym budżetem przeznaczanym na promocję. Dobry nauczyciel może liczyć na kolejne zlecenia nie wydając ani grosza.

Warto dodać, że badania firmy McKinsey pokazują, że dla połowy osób podejmujących decyzje o skorzystaniu z różnych usług (nie tylko korepetytorskich) opinie innych stanowią jeden z kluczowych czynników wyboru.

Ogłoszenia w serwisach internetowych

  • Korzystający: 91%
  • Ocena skuteczności: 4,10

Serwisy ogłoszeniowe

To najpopularniejszy sposób promocji usług świadczonych przez korepetytorów. Korzystają z niego prawie wszyscy uczestnicy ankiety. Jednocześnie jest to także metoda bardzo dobrze oceniana na 4,1 punktu w skali od 1 do 5. Nie bez przyczyny.

Tego rodzaju serwisy pozwalają korepetytorom dotrzeć do tych osób, które poszukują dodatkowej pomocy w nauce. Uczniowie odwiedzają je przecież właśnie w tym celu. Ogłoszenia zawierają z reguły opis przedmiotu korepetycji oraz krótki biogram. Dodatkowe informacje dotyczą m.in. miejsca lekcji czy poziomu edukacji. Dla poszukujących korepetytorów to kluczowe informacje, na podstawie których mogą podjąć decyzję.

Niektóre serwisy, jak e-korepetycje.net, dają możliwość oceny nauczyciela oraz dodania własnej opinii. W ten sposób zwiększają możliwość oceny jakości pracy jeszcze przed pierwszą lekcją.

Reklama na Facebooku

  • Korzystający: 15%
  • Ocena skuteczności: 3,11

Reklama na FaceBooku

Trzecią najpopularniejszą formą promocji jest reklama na Facebooku. Stosunkowo wysoka ocena (3,11 punktu) dowodzi, że korepetytorzy śmiało wchodzą do mediów, z których korzystają ich klienci.

Z punktu widzenia usługodawcy reklama na Facebooku ma wiele zalet. Pozwala dotrzeć do precyzyjnie wybranej grupy docelowej (w tym na poziomie lokalnym), także do tych osób, które jeszcze nie szukają korepetytorów. Wciąż jeszcze jest stosunkowo niedroga. Jednocześnie daje możliwość pozyskiwania pozytywnych opinii widocznych dla innych użytkowników.

Z drugiej strony na taką reklamę trzeba przeznaczyć pewien określony budżet. Być może właśnie dlatego decyduje się na nią tylko 15% biorących udział a ankiecie.

Własna strona internetowa

  • Korzystający: 11%
  • Ocena skuteczności: 2,95

Reklama na własnej stronie
Autor zdjęcia: johan2011

Własna strona internetowa to jeden z dwóch najrzadziej wybieranych przez korepetytorów sposobów docierania do klientów. Także ocena, którą uzyskuje jest niska.

Tak jak w przypadku ulotek, strona internetowa wydaje się doskonałym medium pozwalającym przekonywać do oferty. Daje ogromne możliwości przedstawienia korzyści, opisu samego nauczyciela. Można także zamieścić na niej opinie uczniów.

Problem w tym, że bez dodatkowej promocji na stronę mało kto wejdzie. Dopiero połączenie witryny z kampanią AdWords czy Facebook Ads oraz pozycjonowaniem może dać zadowalające efekty. To jednak kosztuje.

Reklama w gazetach

  • Korzystający: 10%
  • Ocena skuteczności: 2,59

Reklama w gazetach
Autor zdjęcia: voronin76

Jedynie co dziesiąty korepetytor korzysta z tradycyjnego medium, jakim jest reklama w gazecie. Działy ogłoszeniowe, niegdyś pełne ofert nauczycieli, są dziś najrzadziej wybieranym sposobem dotarcia do potencjalnych klientów.

Powodów może być kilka. Po pierwsze, ogłoszenie w gazecie nie daje dużych możliwości prezentacji oferty; jest za krótkie. Po drugie, i być może ważniejsze, czytelnictwo prasy zmniejszyło się dramatycznie, zwłaszcza wśród uczniów, którzy są grupą docelową korepetytorów. Po co płacić za reklamę, która nie dociera do najważniejszych odbiorców?

Ulotki na mieście

  • Korzystający: 15%
  • Ocena skuteczności: 2,56

To czwarty najpopularniejszy sposób pozyskiwania uczniów, jednocześnie jednak najgorzej oceniany. Z ulotek korzysta co szósty korepetytor, jednak 2,56 punktu dowodzi, że ich efektywność uważana jest za niską.

Na pozór ulotki powinny być świetnym narzędziem pozyskiwania klientów. Można na nich przedstawić ofertę, samego korepetytora, zwrócić uwagę na najważniejsze korzyści, które odniesie uczeń. W praktyce jednak okazuje się, że to za mało.

Ulotki nie gwarantują potwierdzenia jakości przez rekomendację. Trudno jest też dotrzeć za ich pomocą do grupy docelowej. Efektywność może także obniżać tak zwana ślepota reklamowa – wręczona ulotka może po prostu lądować w koszu, bez czytania.

Podsumowanie

Na zakończenie przedstawiamy wykresy popularności i skuteczności form promocji korepetytorów opisanych w niniejszym raporcie.

Popularność wybranych form promocji

Skuteczność wybranych form promocji

Nieprzypadkowo najczęściej wykorzystywanym medium są serwisy ogłoszeniowe, takie jak e-korepetycje.net, w których można odpowiednio się zaprezentować a do tego pochwalić pozytywnymi opiniami. Korepetycje są usługą, której jakość trudno ocenić z góry. Uczniowie, którzy poszukują dodatkowych lekcji chcą jednak od razu wiedzieć, że pieniądze ich rodziców nie zostaną zmarnowane, a oni sami poprawią swoje wyniki w szkole. Serwisy ogłoszeniowe, polecenia znajomych, a do pewnego stopnia Facebook dają im taką możliwość.

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Raport z cen korepetycji 2021

Kolejny już raz podejmujemy się analizy cen korepetycji. Raport cen korepetycji 2020/2021 jest bardziej obszerny. W tym roku podzielony został na ceny zajęć stacjonarnych i online. Czy ceny zajęć wirtualnych różnią się od tych tradycyjnych?

Szkolna kraina humoru - konkurs na Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej, przygotowaliśmy dla Was konkurs. Mamy nadzieję, że przywoła on Wasze wspomnienia z lat szkolnych ;)

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024