Korepetycje – moda czy konieczność?

czy korepetycje są potrzebne czy jest to tylko chwilowa moda?

Kiedyś nauczyciel pracował tylko w szkole i nie miał żadnego dodatkowego oraz dochodowego zajęcia. We współczesnych czasach prywatne lekcje to niemalże drugi etat pedagoga. Korepetycji udzielają też studenci, sami uczniowie, eksperci w jakiejś dziedzinie. Żyjemy w rzeczywistości, w której panuje pogoń za karierą, pieniędzmi, wykształceniem. Żeby osiągnąć te cele niezbędne jest uczęszczanie na korepetycje czy może to tylko chwilowa moda?

Korepetycje są bezwzględnie potrzebne, bo:

 • Lekcje w szkole są niewystarczające, żeby zdać perfekcyjnie maturę, zaliczać egzaminy na najwyższe oceny czy dostać się na wymarzony kierunek studiów. Nawet najwybitniejsi nauczyciele nie są w stanie przerobić z wychowankami rozszerzonych partii materiału, bo brakuje im na to czasu i skupiają się zazwyczaj tylko na podstawach. Korepetycje stają się lekarstwem na przeładowane i niewydolne programy w szkołach.
 • Najbardziej pilne i dociekliwe jednostki korzystają z usług korepetytorów, bo chcą poszerzać swoją wiedzę, poznawać tajniki jakiejś dziedziny, zagłębiać się w szczegóły. Szkoła nie jest im w stanie tego zapewnić, bo albo nie takich kół naukowych, albo brakuje ekspertów w danej specjalizacji.
 • Czasami uczniowie mają braki w wiedzy i potrzebują osoby, która wyciągnie do nich pomocną dłoń i pomoże uzupełnić te luki, wytłumaczy to, co niezrozumiałe.
 • Rzadko się zdarza, że uczeń przyznaje się w szkole, że czegoś nie zrozumiał. Nie chcąc się narażać nauczycielowi woli zapłacić za prywatne spotkania i opanować to, czego się powinien nauczyć podczas lekcji w placówce.
 • Duża liczba uczniów potrzebuje indywidualnego wytłumaczenia zagmatwanych tajników wiedzy. Nauczyciel w szkole musi podzielić swój czas na wszystkie persony w klasie, a na korepetycjach może się skupić tylko na jednostce.

Uczęszczanie na korepetycje to współczensy trend, bo:

 • „Skoro Janek chodzi na korepetycje z biologii, Julia z matematyki, Kacper z języka niemieckiego, to ja też się na jakieś zapiszę” - tak uważają uczniowie. Jeśli ktoś nie bywa na dodatkowych zajęciach jest uważany, jako pozbawiony ambicji i aspiracji.
 • Nadopiekuńczy rodzice twierdzą, że posyłając swoją pociechę na korepetycje zapewnią jej lepszą edukację, możliwość rozwijania się i zdobycia wysokiej pozycji zawodowej.
 • Zapracowani rodzice umywają ręce od indywidualnej pracy w domu ze swoimi dziećmi i powierzają ich los korepetytorom. Więzi rodzinne ulegają przez to rozluźnieniu i nie mają aż tak dużego ładunku emocjonalnego.
 • Wygórowane oczekiwania rodziców względem swoich latorośli, którzy chcieliby synów prawników i córki lekarki sprawiają, że chodzenie na dodatkowe lekcje to obowiązek, a nie dobrowolne zajęcie. Ich dzieci muszą wiedzieć więcej, dostawać na szkolnych sprawdzianach same szóstki itp.
 • Zapełnienie dzieciom czasu od rana do wieczora przez zapisywanie ich na kolejne zajęcia sprawia, że korepetytorzy mają ręce pełne roboty. Typowy uczeń gimnazjum do południa siedzi w ławce szkolnej, potem biegnie na lekcję gry na skrzypcach, potem powtórka materiału z języka polskiego na korepetycjach, zajęcia z tańca...
 • Osobisty telefon, osobisty komputer, osobisty trener, to i osobisty nauczyciel.

We współczesnym świecie korepetycje to dla niektórych moda, a dla innych niezbędna konieczność, żeby zdać do następnej klasy, zaliczyć maturę czy poszerzyć swoją wiedzę z ulubionej dziedziny. A jakie jest wasze zdanie - dodatkowe zajęcia to standardowy punkt dnia nauczycieli i uczniów, co wynika z pogoni za dostosowaniem się do współczesnych wymogów świata czy bezwzględna potrzeba?

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Wydaliśmy nowy e-book o zawodzie korepetytora

„Zawód: Korepetytor”, to pierwsza w Polsce publikacja przeznaczona w całości branży korepetytorskiej i doskonale spełniająca potrzeby tej grupy. To kompendium wiedzy, które pomoże korepetytorom usystematyzować wiedzę z zakresu organizacji, marketingu, ekonomii oraz prawa, a dzięki temu stać się bardziej konkurencyjnym na rynku i zarabiać więcej na korepetycjach.

16 zabawnych historii korepetytorów cz.2

Oto kolejne 8 historie od korepetytorów, które byli przesłane do redakcji serwisu dla uczestnictwa w konkursie z okazji Dnia Korepetytora, który odbył się 25 maja. Zapraszamy do lektury!

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji