Korepetycje – moda czy konieczność?

czy korepetycje są potrzebne czy jest to tylko chwilowa moda?

Kiedyś nauczyciel pracował tylko w szkole i nie miał żadnego dodatkowego oraz dochodowego zajęcia. We współczesnych czasach prywatne lekcje to niemalże drugi etat pedagoga. Korepetycji udzielają też studenci, sami uczniowie, eksperci w jakiejś dziedzinie. Żyjemy w rzeczywistości, w której panuje pogoń za karierą, pieniędzmi, wykształceniem. Żeby osiągnąć te cele niezbędne jest uczęszczanie na korepetycje czy może to tylko chwilowa moda?

Korepetycje są bezwzględnie potrzebne, bo:

 • Lekcje w szkole są niewystarczające, żeby zdać perfekcyjnie maturę, zaliczać egzaminy na najwyższe oceny czy dostać się na wymarzony kierunek studiów. Nawet najwybitniejsi nauczyciele nie są w stanie przerobić z wychowankami rozszerzonych partii materiału, bo brakuje im na to czasu i skupiają się zazwyczaj tylko na podstawach. Korepetycje stają się lekarstwem na przeładowane i niewydolne programy w szkołach.
 • Najbardziej pilne i dociekliwe jednostki korzystają z usług korepetytorów, bo chcą poszerzać swoją wiedzę, poznawać tajniki jakiejś dziedziny, zagłębiać się w szczegóły. Szkoła nie jest im w stanie tego zapewnić, bo albo nie takich kół naukowych, albo brakuje ekspertów w danej specjalizacji.
 • Czasami uczniowie mają braki w wiedzy i potrzebują osoby, która wyciągnie do nich pomocną dłoń i pomoże uzupełnić te luki, wytłumaczy to, co niezrozumiałe.
 • Rzadko się zdarza, że uczeń przyznaje się w szkole, że czegoś nie zrozumiał. Nie chcąc się narażać nauczycielowi woli zapłacić za prywatne spotkania i opanować to, czego się powinien nauczyć podczas lekcji w placówce.
 • Duża liczba uczniów potrzebuje indywidualnego wytłumaczenia zagmatwanych tajników wiedzy. Nauczyciel w szkole musi podzielić swój czas na wszystkie persony w klasie, a na korepetycjach może się skupić tylko na jednostce.

Uczęszczanie na korepetycje to współczensy trend, bo:

 • „Skoro Janek chodzi na korepetycje z biologii, Julia z matematyki, Kacper z języka niemieckiego, to ja też się na jakieś zapiszę” - tak uważają uczniowie. Jeśli ktoś nie bywa na dodatkowych zajęciach jest uważany, jako pozbawiony ambicji i aspiracji.
 • Nadopiekuńczy rodzice twierdzą, że posyłając swoją pociechę na korepetycje zapewnią jej lepszą edukację, możliwość rozwijania się i zdobycia wysokiej pozycji zawodowej.
 • Zapracowani rodzice umywają ręce od indywidualnej pracy w domu ze swoimi dziećmi i powierzają ich los korepetytorom. Więzi rodzinne ulegają przez to rozluźnieniu i nie mają aż tak dużego ładunku emocjonalnego.
 • Wygórowane oczekiwania rodziców względem swoich latorośli, którzy chcieliby synów prawników i córki lekarki sprawiają, że chodzenie na dodatkowe lekcje to obowiązek, a nie dobrowolne zajęcie. Ich dzieci muszą wiedzieć więcej, dostawać na szkolnych sprawdzianach same szóstki itp.
 • Zapełnienie dzieciom czasu od rana do wieczora przez zapisywanie ich na kolejne zajęcia sprawia, że korepetytorzy mają ręce pełne roboty. Typowy uczeń gimnazjum do południa siedzi w ławce szkolnej, potem biegnie na lekcję gry na skrzypcach, potem powtórka materiału z języka polskiego na korepetycjach, zajęcia z tańca...
 • Osobisty telefon, osobisty komputer, osobisty trener, to i osobisty nauczyciel.

We współczesnym świecie korepetycje to dla niektórych moda, a dla innych niezbędna konieczność, żeby zdać do następnej klasy, zaliczyć maturę czy poszerzyć swoją wiedzę z ulubionej dziedziny. A jakie jest wasze zdanie - dodatkowe zajęcia to standardowy punkt dnia nauczycieli i uczniów, co wynika z pogoni za dostosowaniem się do współczesnych wymogów świata czy bezwzględna potrzeba?

 

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Książki, po które powinien sięgnąć każdy nauczyciel

Nauczyciel nie powinien koncentrować się wyłącznie na pogłębianiu wiedzy ze swojej specjalizacji. Bowiem dobry pedagog to taki, który nie tylko przekazuje wiedzę uczniom, ale potrafi ich zaciekawić, zachęcić do aktywnego uczestnictwa w lekcji.

Chcesz chwilowo przerwać pracę korepetytora? Zobacz, co z działalnością

​Praca korepetytora jest obecnie Twoim głównym zajęciem i prowadzisz je w ramach działalności gospodarczej, ale z jakichś przyczyn chcesz sobie zrobić przerwę? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się, co zrobić z działalnością. Masz do wyboru dwie opcje: zawieszenie lub zamknięcie. Sprawdź, która będzie dla Ciebie lepsza i… czy to na pewno jedyne wyjście z sytuacji.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji