Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych. Przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi zajęcia online można prowadzić praktycznie z każdego przedmiotu. Nauka online to również świetne rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mogą poświęcić dodatkowego czasu na dojazd do korepetytora. Zdarza się również, że w danej miejscowości trudno o nauczyciela z konkretnego przedmiotu i o danym stopniu zaawansowania. Czy to jednak oznacza, że taki uczeń nie może skorzystać z pomocy? Oczywiście nie. Od kilku lat intensywnie rozwija się rynek korepetycji udzielanych na odległość, przez internet. Jak korepetytor powinien przygotować się do takich lekcji? Oto kilka wskazówek od nas.

Czytaj więcej z tego cyklu: Lekcje online

Znajdź właściwe narzędzia

Do komunikacji na odległość możesz wybrać zarówno płatne jak i bezpłatne platformy. Oczywiście polecamy te bezpłatne, abyś nie generował sobie dodatkowych kosztów. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest Skype. Oprócz możliwości połączenia głosowego, można również skorzystać z połączenia video, a także udostępnienia własnego pulpitu komputera. Nie zapominaj również, że taka nauka wcale nie oznacza, że musicie spędzić czas z uczniem przed komputerem. Skype, podobnie jak drugą darmową platformę, Google+, można zainstalować na swoim telefonie. Wyobraź sobie, że poza bardzo standardowymi lekcjami możesz prowadzić konwersacje np. podczas jazdy na rowerze, siedząc w kawiarni czy spacerując po parku. Oczywiście takie niecodzienne formy prowadzenia zajęć powinny być ustalone z uczniem. W jednym z wcześniejszych artykułów dokładnie opisywaliśmy, w jaki sposób można prowadzić zajęcia przez Google+.

Ustal plan lekcji

Lekcje prowadzone online praktycznie niczym nie różnią się od zajęć tradycyjnych, podczas których nauczyciel spotyka się z uczniem twarzą w twarz. Czasem taka forma zajęć jest efektywniejsza, tempo pracy szybsze. Masz możliwość przygotowania i udostępnienia uczniowi już wcześniej materiału, który będzie omawiać. W związku z tym, że zajęcia online posiadają elementy charakterystyczne dla zajęć stacjonarnych, powinieneś się do nich tak samo rzetelnie przygotowywać. Polecamy przejrzeć krótką rozpiskę, jak krok po kroku przygotować się do lekcji i ją poprowadzić. Pełną treść artykułu znajdziecie tutaj: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/jak-przeprowadzic-lekcje-z-uczniem

Miejsce prowadzenia lekcji

Jak już wyżej wspomnieliśmy, zajęcia z wykorzystaniem połączenia internetowego nie ograniczają wyboru miejsca. Dopuszczalne jest prowadzenie zajęcia w każdym miejscu, ale tylko pod warunkiem, że otoczenie Twoje nie zakłóci przebiegu lekcji. Jeżeli masz zamiar prowadzić swoje zajęcia z miejsc nietypowych, koniecznie poinformuj o tym ucznia. Nie każdy gotowy jest na innowacyjne metody nauczania.

Jeżeli lekcje online mają być jak najbardziej zbliżone do tradycyjnych zajęć, zdecydowanie zacisze domowe lub biurowe będzie idealnym rozwiązaniem. Najważniejszą kwestią jest dźwięk. Hałas dochodzący z Twojego otoczenie może powodować zakłócenia, a zrozumienie omawianego tematu stać się znacznie trudniejsze. Wybierz raczej miejsce ciche, w którym nikt nie będzie Wam przeszkadzał. Jakość przekazu dźwięku poprawi również korzystanie ze słuchawek z mikrofonem. Sprawdzą się one znacznie lepiej niż wbudowane w laptop głośniki i mikrofon. Te niestety  z reguły nie eliminują szumów.

Materiały do nauki

Jeżeli zajrzałeś już do tekstu, który podlinkowaliśmy na wstępie, czyli jak krok po kroku przeprowadzić z uczniem lekcję, wiesz że powinna ona składać się z 3 głównych etapów. Po pierwsze powtórki już przerobionego materiału. Ucząc online możesz skorzystać z szybkich quizów przygotowanych w różnych programach. Kahoot, Quizlet, świetnie sprawdzą się zarówno do przygotowania pracy domowej, ale także w szybkim teście ze zdobytej już wiedzy.

W dalszej części lekcji poruszycie tematy nowe. Lekcje przez Skype, gdzie możliwe jest udostępnienie pulpitu, rozwiążą problem pisania. Wszystkie notatki, które powstaną podczas lekcji, zarówno po stronie ucznia jak i Twojej można zapisać w pliku. Oszczędność czasu i papieru. Dodatkowo łatwiej do takich materiałów dodawać grafiki, czy linki do filmików, które mogą stanowić świetne uzupełnienie przerabianego aktualnie tematu. Pliki dźwiękowe, animacje, to wszystko można przesyłać uczniowi, aby lekcje nie były nudne i nie opierały się jedynie na dyktowaniu regułek.

Na koniec zajęć czas na podsumowanie tematu oraz ewentualnie pracę domową. Jeżeli masz przygotowany już wcześniej materiał na swoim komputerze, możesz podesłać go uczniowi mailem, udostępnić na dysku Google czy dodać plik do chmury. W ten sposób nic nie zginie, nie ma ryzyka, że uczeń  nie zdążył czegoś zanotować lub podczas notowania coś przekręcił. Wysyłanie pełnego podsumowania lekcji pozwoli także osobie uczącej się na łatwe i szybkie powtórki materiału. Przeplatanie tekstu pokazem slajdów, grafiką, video czy plikiem dźwiękowym znacznie uatrakcyjni przekaz. A jak wiadomo wiedza podana w ciekawy sposób szybciej i na dłużej zostaje w głowie.

Sprawdź: Przewodnik po narzędziach do nauki online

Zalety nauki online

Prowadzenie takich zajęć wymaga od korepetytora posiadania komputera i dostępu do internetu. Nie musi on posiadać szczególnych warunków lokalowych, w których mógłby udzielać korepetycji. Odpada zatem stres sprzątania domu, czy najmu lokalu z przeznaczeniem na organizację zajęć. Wirtualne spotkania to również oszczędność czasu i kosztów, które należałoby przeznaczyć na dojazd do ucznia. Pracować można z domu, w dresie i ciepłych skarpetach. Niektórzy uczniowie preferują taką formę nauki, gdyż spotkania twarzą w twarz z nauczycielem są dla nich zbyt stresujące. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś prowadzić takich zajęć, to spróbuj. Może ta forma lekcji sprawdzi się w Twoim przypadku lepiej niż zajęcia tradycyjne. A może będzie świetnym ich uzupełnieniem?

Zacznij uczyć online. Zarejestruj się już teraz

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Idiomy z języka hiszpańskiego z wybranymi słowami

Marzysz o nauce języka hiszpańskiego? Prezentujemy zestawienia hiszpańskich idiomów z wyrazami język, świat i włosy.

Jak wyróżnić się na tle konkurencji? - sprawdzone sposoby dla każdego korepetytora

W dzisiejszym świecie korepetycje i zajęcia dodatkowe stały się powszechną praktyką. Bardzo dużo materiału wpisanego w program nauczania, braki i niedociągnięcia z lat poprzednich czy chęć pogłębienia wiedzy sprawiają, że wiele osób korzysta z korepetycji, wybierając pośród bogatej i różnorodnej oferty dostępnych zajęć. Jak wyróżnić się na tle konkurencji by oferowane zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024