Szukasz korepetytora dla swojego dziecka? Sprawdź 5 wskazówek, które pomogą Ci wybrać najlepszego

Korzystanie z prywatnych lekcji stało się dzisiaj powszechne. Obecnie uczęszczają na nie nie tylko uczniowie, którzy mają trudności z nadążeniem za materiałem w szkole, ale także ci, którzy chcą poszerzyć wiedzę i rozwinąć umiejętności. Dobry korepetytor może stać się dla dziecka nawet tutorem – swoistym „przewodnikiem”, który nakieruje je na dalszą edukację. Sęk w tym, że trzeba znaleźć tego naprawdę dobrego. Jak? Oto kilka wskazówek, które pomogą podjąć decyzję.

Na pozór wydaje się, że znalezienie dobrego korepetytora nie jest trudne. Ot, otwierasz listę ogłoszeń, np. na naszym portalu, sortujesz „według ceny” – niczym produkty do kupienia – i… gotowe. W praktyce nie jest jednak tak łatwo. Zwłaszcza, że na to, czy korepetytor jest dobry, czy nie, wpływa wiele czynników. A jakich? Oto kilka rzeczy, które warto „odhaczyć na liście”, poszukując nauczyciela prywatnego.

Przeczytaj także: Plusy wynikające z korzystania z usług korepetytorów

  1. Sprawdź doświadczenie

Chociaż każdy korepetytor kiedyś zaczynał i nie powinno się na „dzień dobry” skreślać osoby z niewielką praktyką w zawodzie, prawdą jest, że im większe doświadczenie, tym lepiej. Dlaczego? Ponieważ nauczyciel, który jest w zawodzie już co najmniej od kilku lat, dobrze zna różne techniki pracy z uczniami i może sobie lepiej radzić z trudnymi sytuacjami podczas zajęć. Ma również zazwyczaj lepiej opracowane tłumaczenie trudnych tematów – tak, aby było to zrozumiałe.

Pamiętaj, że jeśli szukasz korepetytora dla dziecka z myślą o przygotowaniu go do konkretnego egzaminu – np. po ósmej klasie, maturalnego czy na certyfikat językowy – dobrze jest poszukać nauczyciela, który jednocześnie jest egzaminatorem. Wówczas zyskasz pewność, że nakieruje on ucznia na taki sposób rozwiązywania zadań, jaki jest wymagany podczas prawdziwego testu.

  1. Zwróć uwagę na uprawnienia

Dobry korepetytor nie musi być zawodowym nauczycielem szkolnym. Czasem nawet dobrze, jeśli… nie jest. Wtedy zazwyczaj podchodzi do ucznia w sposób wychodzący poza utarte schematy. To oczywiście nie reguła. Jednak brak kwalifikacji dydaktycznych nie jest równoznaczny z tym, że korepetytor nie ma wiedzy i umiejętności, których przekazanie jest od niego oczekiwane.

Co może to potwierdzać? Wykształcenie kierunkowe powiązane z tematyką zajęć, doświadczenie praktyczne zdobyte w skorelowanym zawodzie – to elementy, o które warto dopytać.

A co z nauką języków obcych? Często lekcje oferują tzw. native speakerzy, a więc rodzimi użytkownicy danego języka. Zazwyczaj jednak native nie ma wykształcenia filologicznego, więc nie będzie w stanie np. wytłumaczyć danego zjawiska gramatycznego (zastanów się, czy Ty, jako rodzimy użytkownik polskiego umiesz powiedzieć, jakie są zasady odmiany czasowników albo reguły związane z przypadkami?). Warto wybierać więc zajęcia z nimi dla dziecka, jeśli osiągnęło ono już jakiś poziom kompetencji lingwistycznych (minimum średniozaawansowany), a lekcje mają być nakierowane na nabranie płynności w rozmowie.

  1. Opinie uczniów i ich rodziców mają znaczenie

To, jaką renomę ma korepetytor, wiele mówi o jakości lekcji, jakie oferuje. Dzisiaj opinie o pracy nauczycieli poznać nietrudno. Jeśli szukasz go przez portal internetowy – po prostu sprawdź tę sekcję jego profilu. Dostarczy Ci wielu przydatnych informacji. A jeżeli poszukujesz w swojej okolicy, popytaj rodziców rówieśników dziecka oraz znajomych. Gdy znajdziesz wiele negatywnych referencji, zastanów się dwa razy. Ale pamiętaj: jedna czy dwie opinie na tle kilku - kilkunastu pozytywnych znaczą niewiele. Zdarza się, że współpraca między korepetytorem a uczniem / jego rodzicami po prostu się nie ułoży – np. z uwagi na niezgodność charakterów.

  1. Pierwsze wrażenie w kontakcie mówi bardzo wiele

Kiedy już wstępnie wybierzesz kilku kandydatów na korepetytorów, czas skontaktować się z nimi i porozmawiać. Nawet kilka minut dyskusji może Ci pokazać, jaką osobowość ma prywatny nauczyciel i czy będzie ona odpowiadała Twojemu dziecku. Tu dużą rolę odgrywa intuicja. Ale nie tylko. Umów swoją pociechę na lekcję próbną z korepetytorem i zobacz, jak pójdzie. To na tej podstawie podejmij decyzję co do długofalowej współpracy.

  1. Sposób udzielania korepetycji dopasuj do wieku dziecka

Dziś coraz więcej korepetytorów pracuje on-line. I rzeczywiście, jest to bardzo wygodne rozwiązanie zarówno dla nauczyciela, jak i dla ucznia. Warto jednak się zastanowić, czy lekcje przez internet są na pewno dobrym pomysłem dla młodszego dziecka – np. ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. W jego przypadku lepszym rozwiązaniem mogą być zajęcia tradycyjne – zwłaszcza, kiedy maluch jest ruchliwy, a praca z nim wymaga zastosowania aktywnych metod. W przypadku starszych uczniów – np. siódmo-/ósmoklasistów czy licealistów lekcje on-line nie powinny już stanowić problemu.

Chociaż czasem znalezienie dobrego korepetytora jest długotrwałym procesem, realizowanym metodą prób i błędów, warto cierpliwie szukać. Kompetentny nauczyciel, który jest w stanie zbudować dobrą relację ze swoim uczniem to prawdziwy skarb!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Kontrolować, czy w pełni zaufać nastolatkowi?

Życie z dorastającym dzieckiem to jak jazda na rollercosterze. Jednego dnia jest słodko i różowo, drugiego słychać trzask drzwi i mamrotanie pod nosem. Ile swobody pozostawić młodemu człowiekowi, a na ile "skrócić smycz"?

Jak trenować szybkie czytanie z dzieckiem

Umiejętność szybkiego i efektywnego czytania przyda się zarówno dzieciom, młodzieży jak i osobom dorosłym. Pewne ćwiczenia zwiększające prędkość czytania można wykonywać rodzinnie w ramach dobrej zabawy i przygody. Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to najlepszy sposób zaangażowania dzieci w naukę.​

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2023