Jak piszemy — patrzyć czy patrzeć?

Miej serce i patrzaj w serce – tak brzmią słowa kończące balladę „Romantyczność” autorstwa Adama Mickiewicza. Cytat ten do dziś jest wielokrotnie powtarzany przy wielu okazjach. Czy słowo „patrzaj” jest tutaj poprawną formą? Brzmi nieco archaicznie, ale…

Spójrzmy w pierwszej kolejności na odmianę obu tych wyrazów przez osoby w czasie przeszłym.

 

W odniesieniu do przeszłości bardziej preferujemy warianty odmiany "patrzyć". Brzmią one dla naturalniej. To samo dotyczy czasu przyszłego, zbudowanego z czasownika "być" i formy osobowej czasownika "patrzeć/patrzyć", np. "będę patrzała/będę patrzyła" – gdzie druga opcja cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Formy "popatrzał" i "popatrzeli", chociaż poprawne, brzmią już nieco „dziwnie”. Zauważcie natomiast, że w przypadku korzystania z bezokolicznika częściej sięgamy po formę "patrzeć".

To patrzeć czy patrzyć?

Obie formy – patrzyć i patrzeć są poprawne językowo i  można je stosować. Językoznawcy zalecają jednak, aby w jednym tekście nie mieszać obu tych form, a trzymać się konsekwentnie wybranej opcji.
 

Żeby łatwiej było Ci zapamiętać, przygotowaliśmy fiszkę, którą możesz wydrukować i powiesić w dowolnym miejscu.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak napisać - podsumowanie

Poprawność językowa, to ważna umiejętność, dlatego też przygotowaliśmy dla Was serię wpisów dotyczących trudnych wyrażeń. W dzisiejszym artykule podsumowujemy je wszystkie, aby nic Wam nie umknęło.

Jak napisać wywiad?

Wywiad to tekst złożony z pytań i udzielonych na nie odpowiedzi, to forma utrwalenia rozmowy z wybraną osobą. Wywiady przeprowadza się najczęściej z osobami publicznymi, w trakcie jakiegoś wydarzenia bądź na zadany temat. Najczęściej są to ludzie ze świata kultury i sztuki bądź specjaliści z konkretnych dziedzin.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023