Podsumowanie roku 2021

Rok 2021 był nieco spokojniejszym rokiem niż poprzedni. Chociaż pandemia wirusa SARS-CoV-2 nie odpuszczała, każdy z nas starał się żyć w miarę normalnie. Oczywiście na tyle, na ile pozwalały na to panujące warunki. Kiedy już była nadzieja, że epidemia zostanie opanowana, a wprowadzona szczepionka będzie nas chroniła, zaczęły pojawiać się nowe, jeszcze bardziej zakaźne mutacje.


11 stycznia

Podjęto decyzję, że klasy 1-3 szkół podstawowych powrócą do nauki stacjonarnej, gdyż forma nauczania zdalnego nie sprawdza się w przypadku tak młodych uczniów. Dodatkowo Minister Zdrowia podkreślił, że transmisja wirusa wśród tej grupy wiekowej jest bardzo niska.
W tym dniu ruszyją również szczepienia dla nauczycieli.

15 stycznia

Jak co roku dołączamy się do zbiórki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Po raz piąty wzięliśmy udział w zbiórce, a Wy jak zawsze nie zawiedliście!

Wiedzieliśmy, że poprzedni rok był dla wszystkich bardzo trudny. Chcieliśmy zebrać 2000 zł. Kwota, którą zebraliśmy, zaskoczyła nas wszystkich. Okazaliście wielkie serca, dzięki którym pobiliśmy rekord, wpłat finalnie kończąc akcję z wpłatami wysokości 6405 zł. Dziękujemy!


5 luty

Wznawiamy akcję, którą prowadziliśmy już wiele lat temu pt. „Pomagam, nie szkodzę! STOP ściąganiu”. 


Wprowadzenia nauczania zdalnego, zarówno w szkołach jak i na uczelniach, ukazało skalę problemu dotyczącą ściągania. Klasówki i egzaminy przeprowadzane na odległość, poza kontrolą nauczycielską, stały się polem do nadużyć po stronie uczniów. Nie oznacza to, że problem ściągania nie występował wcześniej. Jednak brak możliwości sprawowania pieczy nad uczniem podczas sprawdzianiu znacząco ułatwił ten proceder. W sieci pojawiło się również mnóstwo ofert dotyczących pomocy na egzaminach, napisania za uczniów prac domowych, klasówek. A w nauce nie chodzi o same oceny. To ma być czas, kiedy młody człowiek zdobywa nowe informacje, poszerza swój światopogląd, a nie ślepo zalicza jedynie wymagany materiał. Powiedzieliśmy temu stanowcze NIE, jednocześnie przypominając, że korepetytor to osoba, która pomaga w nauce, tłumaczy zawiłości, wyjaśnia, a nie wykonuje prace za ucznia.

24 lutego

Podane zostają daty próbnych egzaminów ósmoklasisty oraz egzaminów maturalnych. Młodsi uczniowie mogą sprawdzić stan swojej wiedzy w dniach 17-19 marca, maturzyści w dniach 3-16 marca. W związku z dużą liczbą zakażeń trzeciej fali i obowiązującą nauką online, oba egzaminy są dobrowolne. Uczeń, który chciałby sprawdzić swoją wiedzę, może przystąpić do egzaminu stacjonarnie (o ile szkoła dawała taką możliwość) lub w formie zdalnej.
W związku ze znacznym wzrostem liczby zachorowań uczniowie klas 1-3 w województwie warmińsko-mazurskim powracają do nauki zdalnej. Początkowo do dnia 27 lutego.

5 marca

Wirus nie odpuszcza, a liczba zakażeń nie maleje. W województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim od 13 do 20 marca klasy 1-3 przejdą na nauczanie hybrydowe.

11 marca

W kolejnych dwóch województwach (mazowieckim i lubuskim) wprowadzony zostaje tryb nauki hybrydowej. W warmińsko-mazurskim tryb nauki mieszanej przedłużono do 28 marca.

17 marca

Już wiadomo, że dalsze prowadzenia nauczania hybrydowego i próby powrotu najmłodszych uczniów do szkoły nie są dobrym rozwiązaniem. Podjęta zostaje decyzja, że klasy 1-3 w całej Polsce powracają do nauczania zdalnego. Znowu wszyscy uczniowie są zmuszeni do nauki online w domach. Wydaje się jednak, że nauczeni poprzednim rokiem, nauczyciele i uczniowie radzą sobie z taką formą edukacji nieco lepiej. Jednak długi stan izolacji domowej, brak możliwości spotkania się z rówieśnikami na szkolnych korytarzach, obnaża inny problem. Pogarsza się stan psychiczny uczniów. Nie wszyscy dobrze sobie radzą z obecną sytuacją, nie każde dziecko ma możliwość spokojnej i efektywnej nauki w domu.


16 kwietnia

Uczniowie mają wiele trudności z opanowaniem nowego materiału. Problemy techniczne podczas lekcji, rozproszenie, możliwość ściągania na sprawdzianach to czynniki, które nie ułatwiają procesu edukacji. Wyciągamy pomocną dłoń do uczniów. Uruchamiamy akcję „W ręce pióra – zaraz matura!”. Akcja skierowana zostaje do korepetytorów zarejestrowanych w naszym serwisie, których prosimy o pomoc. Przygotowujemy zestawy zadań i tematów maturalnych, które opracowują edukatorzy. Rozpoczynamy cykl publikacji, które mamy nadzieję, pomogą maturzystom przygotować się do najważniejszego egzaminu w ich życiu. Zainteresowanie przygotowaniem darmowych opracowań jest ogromne, za co pięknie dziękujemy. Ten moment pokazuje nam, że możemy liczyć na korepetytorów w każdym czasie. Najważniejszym staje się niesienie pomocy uczniom, nie zarobek na korepetycjach.


22 kwietnia

Minister Edukacji i Nauki przedstawia zasady oraz szczegółowe wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów ósmoklasisty i egzaminów maturalnych w latach 2022 i 2023. Utrzymany zostanie majowy termin ich przeprowadzania.
Najważniejsze zmiany, jakie będą obowiązywały w ciągu tych dwóch lat to:


Egzamin ósmoklasisty

  • Przeprowadzony będzie egzamin z 3 przedmiotów (język polski, matematyka, język obcy);
  • Egzamin z przedmiotu dodatkowego będzie obowiązywał od 2024 roku;
  • Materiał obowiązujący na egzaminie będzie dokładnie taki sam, jak podano w wymaganiach egzaminacyjnych w grudniu 2020 roku dla uczniów piszących egzamin w 2022 roku
  • Mniejsza liczba zadań oraz zadań otwartych. Czas na napisanie egzaminu taki sam jak w latach 2019 i 2020.

Egzamin maturalny

  • Wymagania egzaminacyjne pozostają te same co w tym roku (zmniejszona liczba pytań otwartych, uszczuplona podstawa programowa);
  • Obowiązkowy będzie tylko egzamin pisemny na poziomie podstawowym;
  • Egzamin ustny będzie przeprowadzony tylko dla chętnych uczniów, którym jest on niezbędny podczas rekrutacji na uczelnie zagraniczne;
  • Obowiązek przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez obowiązku go zdania (uzyskania minimum 30% punktów).

28 kwietnia

Wracamy do względnej normalności, jeżeli chodzi o system edukacji. Wydana zostaje decyzja o powrocie uczniów do nauki stacjonarnej:

  • Od 4 maja uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wracają do nauki stacjonarnej.
  • Od 15 maja uczniowie klas 4-8 wracają do nauczania hybrydowego.
  • Od 29 maja powrót uczniów do nauki stacjonarnej.

Decyzja ta jednych cieszy, innych niepokoi. Jak poradzą sobie uczniowie i nauczyciele po tylu miesiącach izolacji i udziału w nauczaniu online? Czy każdy się odnajdzie ponownie w szkolnych murach? 
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji i Nauki należy zadbać przede wszystkim o komfort psychiczny uczniów. Dać im czas na ponowne dostosowanie się do zasad panujących w szkole. Niestety nie we wszystkich szkołach edukacja stacjonarna będzie przyjemna dla młodzieży. W części z nich już na początku pojawią się sprawdziany, które zdaniem nauczycieli pozwolą im na „faktyczne i rzetelne sprawdzenie stanu wiedzy ucznia”. Znowu system edukacyjny będzie budził strach zamiast rozbudzać zainteresowania i pasje.

25 maja

Jak co roku 25 maja obchodzimy Dzień Korepetytora

Z tej okazji przygotowujemy ankietę prosząc Was w niej o opowiedzenie zabawnych historii, jakie przydarzyły Wam się podczas zajęć z uczniami. W ten sposób chcemy wnieść chociaż odrobinę uśmiechu do nadal trochę ponurych czasów pandemii. Chcemy również pokazać, że praca korepetytora to nie tylko nauka, prace domowe, umowy do podpisania, czy rozliczenia za zajęcia. Zawód ten jest pasjonujący, pełen wyzwań i nieoczekiwanych zwrotów akcji. A jak każda praca wymagająca kontaktów z drugim człowiekiem, może być ciekawa, czasem straszna, a czasem bardzo zabawna.


Mama nie może się o tym dowiedzieć
Uczeń przyszedł na lekcję, stanął w korytarzu i powiedział: "Pani Agnieszko, ja Pani dam 30zł, drugie 30 sobie wezmę i nie róbmy lekcji. Tylko moja mama nie może się o tym dowiedzieć."
Agnieszka

Otrzymaliśmy mnóstwo zabawnych historyjek, które opublikowaliśmy aż w 4 częściach na naszym blogu. Macie ochotę się jeszcze pośmiać? Koniecznie zajrzyjcie w takim do wszystkich części:
Najśmieszniejsze historie w karierze korepetytora - część 1
Najśmieszniejsze historie w karierze korepetytora - część 2
Najśmieszniejsze historie w karierze korepetytora - część 3
Najśmieszniejsze historie w karierze korepetytora - część 4

9 czerwca

Jesteśmy z Wami już 15 lat!

A czasem wydaje nam się, że od startu serwisu minęła dosłownie chwila. A wszystko zaczęło się od rynkowej potrzeby. Okazało się bowiem, że na polskim rynku nie istniała żadna platforma, która umożliwiałaby ogłoszenie się osobom, które chcą uczyć innych. Wtedy jeszcze słowo „korepetytor” nie było popularne. Pomocy w nauce szukało się raczej pocztą pantoflową, a korzystanie z takiego dodatkowego wsparcia oznaczało, że ktoś zdecydowanie nie radzi sobie w szkole czy na studiach. Te czasy minęły. Nasza firma, z dwóch osób – Marty i Marcina (założycieli serwisu) - rozrosła się do 8-osobowego zespołu. Jedno biurko i pokój w prywatnym mieszkaniu zastąpiło spore biuro ze strefami przeznaczonymi do pracy, ale i odpoczynku. Mamy nawet swój własny prywatny ogród i grill ;) Zmieniło się również postrzeganie sylwetki korepetytora i osób, które korzystają z jego usług. Z dodatkowych zajęć nie korzystają tylko najsłabsi uczniowie. Korepetycje to sposób na poszerzanie wiedzy z danego tematu, możliwość przygotowania się do konkursów i olimpiad, nauczenia się języków obcych czy gotowania :)
15 lat temu na naszą stronę trafiło pierwsze ogłoszenie od osoby, która chciała pomóc innym. Liczba ta bardzo szybko zaczęła rosnąć. Teraz mamy ponad 230 000 ogłoszeń korepetytorów. To robi wrażenie. Jednocześnie pokazuje również, jak branża korepetycji urosła przez ten czas. 
Zobaczcie, jak nasz serwis rozwijał się dla Was przez ten czas…

A jak zmienił się sposób udzielania lekcji? O tym możecie poczytać w specjalnym urodzinowym wywiadzie, w którym udział wzięli korepetytorzy posiadający ogłoszenia w naszym serwisie praktycznie od początku jego istnienia: https://www.e-korepetycje.net/artykuly/swietujemy-15-urodziny-serwisu


5 lipca

Znamy już wstępne wyniki matur oraz egzaminów ósmoklasisty. W tym roku zmniejszona była liczba zadań oraz skorygowano obowiązujący uczniów materiał.
Średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów egzaminu ósmoklasisty:
    • język angielski - 66% punktów możliwych do uzyskania
    • język polski - 60% punktów możliwych do uzyskania 
    • matematyka - 47% punktów możliwych do uzyskania
    • język francuski - 79% punktów możliwych do uzyskania
    • język hiszpański - 69% punktów możliwych do uzyskania
    • język niemiecki - 49% punktów możliwych do uzyskania
    • język rosyjski - 57% punktów możliwych do uzyskania
    • język włoski - 77% punktów możliwych do uzyskania
Egzamin maturalny przeprowadzony został z 3 obowiązkowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Egzaminu z jednego przedmiotu nie zdało 17,7% osób, a 7,8% uczniów nie zdało go z więcej niż jednego przedmiotu i będzie musiało poprawić swój wynik dopiero w przyszłym roku.


18 sierpnia

Na dwa tygodnie przed oficjalnym rozpoczęciem roku szkolnego wszystko wskazuje na to, że uczniowie powrócą do szkół w formie nauki stacjonarnej. Na ten moment liczba zakażeń jest stosunkowo niewielka. Minister Edukacji i Nauki wprowadza zmiany w wykazie lektur na wszystkich etapach kształcenia. Zmiana ta będzie obowiązywać od 1 września 2021 i będzie dotyczyć głównie lektur uzupełniających. Jak twierdzi Minister Edukacji i Nauki zmiany te mają na celu poszerzenie horyzontów edukacyjnych i walorów wychowawczych oraz propagowanie poprawnej polszczyzny. 
Dodatkowo nie będzie już obowiązku prowadzenia zajęć z wychowania do życia w rodzinie na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej, co ma przełożyć się na większe zainteresowanie uczniów tego typem lekcji. 
W szkołach nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny z zaleceniem organizowania wycieczek i zajęć na świeżym powietrzu. Ograniczone mają być natomiast wyjścia do pomieszczeń zamknętych: kin, muzeów czy teatrów.


30 sierpnia

Kolejny już raz publikujemy „Raport z cen korepetycji 2021”. W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną, zajęcia w szkołach i na uczelniach prowadzone były w roku szkolnym 2020/2021 w większości w formie nauki zdalnej. Badamy, czy ten stan rzeczy wpłynął na rynek korepetycji. Jak zawsze bierzemy pod uwagę ceny z 20 najpopularniejszych przedmiotów (matematyki, języka polskiego, języka angielskiego, fizyki itd.) oraz 30 największych miast Polski. Oddzielnie analizujemy oferty zajęć stacjonarnych i online, aby sprawdzić, czy forma prowadzenia zajęć może mieć wpływ na ich cenę rynkową.
Kolejny już raz najwyższe stawki za zajęcia będą obowiązywały w przedmiotach technicznych i ścisłych, a prym nadal wiedzie matematyka wyższa i informatyka. Za lekcje z tych przedmiotów trzeba zapłacić najwięcej.
Przejście na nauczanie zdalne w szkołach wymusił również zmianę systemu nauczania przez korepetytorów. W trosce o zdrowie swoje i uczniów wielu z nich zmieniło nauczania stacjonarne na nauczanie online. W toku analizy cen okazało się, że w badanym okresie korepetycje prowadzone na odległość oferowane były za wyższą cenę niż lekcje stacjonarne z tych samych przedmiotów. W porównaniu do raportu z roku 2020 obserwujemy wzrost cen na poziomie około 18%.
Do pełnego raportu i opracowania wyników można przejść po kliknięciu w poniższą grafikę.

7 grudnia

Pandemia nie odpuszcza. Pojawiają się nowe, bardziej zaraźliwe szczepy. Uczniowie od początku roku szkolnego zmagają się z mieszanym trybem zajęć. W związku z pojawiającymi się zachorowaniami wśród uczniów i nauczycieli, kolejne klasy kierowane są na przymusowe kwarantanny. Minister Zdrowia Andrzej Niedzielski postanawia wprowadzić ponownie obostrzenia, w tym również w szkołach. Od 20 grudnia do 9 stycznia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyli się zdalnie.


Kończy się stary rok, za chwilę powitamy Nowy Rok 2022. Jaki on będzie? Tego chyba nikt z nas nie wie. Wiemy natomiast, że społeczność korepetytorów stanęła w tych trudnych czasach na wysokości zadania. Wielu z Was, w tych trudnych na uczniów czasach, oferuje swoje usługi bezpłatnie. Co chwilę trafiają do nas informacje o organizowanych darmowych webinarach, zajęciach tematycznych. W sieci coraz więcej dostępnych jest rzetelnych materiałów dla uczniów, która mają pomóc im w samodzielnej nauce.

Życzymy Wam w Nowym Roku spełnienia Waszych  zawodowych i prywatnych marzeń. Ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby dostarczać Wam wiedzę i narzędzia niezbędne w pracy korepetytora. Wierzymy, że wspólnie możemy szerzyć wiedzę i pomóc tym, którzy najbardziej potrzebują wsparcia. Jesteśmy dla Was, ale bez Was nie byłoby nas.

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Dlaczego warto u nas szukać pracy

Szukasz nowej pracy z branży edukacyjnej? Koniecznie zajrzyj na naszą listę ofert pracy. Wypełnij swój profil kandydata, aby otrzymywać spersonalizowane oferty pracy.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024