Jak naprawdę pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym?

 

[Artykuł sponsorowany]

Strach przed rozmową w języku obcym towarzyszy bardzo wielu osobom. Pomimo wielu lat nauki i przeróżnych kursów wciąż nie czujemy się pewni w kontaktach z obcokrajowcami. Jeśli też odczuwasz zdenerwowanie, a w Twojej głowie pojawia się nagła pustka, zobacz co możesz zrobić, aby pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym. 

Z czego wynika strach przed mówieniem w języku obcym? 

Przede wszystkim strach przed rozmową w języku obcym może być konsekwencją braku odpowiedniej praktyki. W szkole jesteśmy przyzwyczajeni do monotonnych i książkowych ćwiczeń. Nie ma czasu na rozmowę, a jedynie mechaniczne wypełnianie ćwiczeń. W efekcie, wielu uczniów uczy się języka “na sucho” i autentyczne rozmowy są dla nich stresujące, ponieważ są czymś nieznanym. 

Strach przed mówieniem w języku obcym a samoocena 

Drugim, o wiele ważniejszym czynnikiem, jest nasza własna głowa. Nasze myśli potrafią skutecznie sabotować ambitne plany językowe! Strach przed mówieniem w języku obcym pojawia się najczęściej wtedy kiedy przejmujemy się oceną innych. To nie jest tak, że boisz się powiedzieć coś w języku angielskim. Tak naprawdę boisz się ośmieszenia i tego co pomyślą o Tobie inni ludzie. Twój wewnętrzny krytyk snuje najczarniejsze scenariusze i podpowiada, że i tak powiesz coś źle i że nie warto. Kiedy jesteś negatywnie oceniany, Twoja samoocena może zostać osłabiona. A nasza natura nakazuje nam bronić swojej samooceny za wszelką cenę. Wtedy właśnie dochodzi do sytuacji, w których unikamy rozmowy w języku obcym. Jesteśmy nie więcej niż biernymi słuchaczami, porozumiewawczo przytakujemy i uśmiechamy się. Strach przed rozmową w języku obcym jest silnie powiązany z tym jak ważna jest dla Ciebie ocena innych. 

Sprawdź, czy Twój strach przed mówieniem w języku obcym jest faktycznie uzasadniony? 

Np. Boję się mówić po angielsku, bo zawsze się ośmieszam i gadam głupoty. 

  • Czy naprawdę tak jest, że ZAWSZE się ośmieszasz? Czy zawsze gadasz głupoty i ludzie Ciebie nie rozumieją? Skup się na faktach
  • Czy to, że wierzysz w to, że mówiąc po angielsku się ośmieszasz pomaga Tobie w realizacji Twoich celów? 
  • Jak się czujesz unikając rozmów? Jak czułbyś się będąc aktywnym uczestnikiem dyskusji? 
  • Jak chcesz się czuć?

Czy wyjście ze strefy komfortu oswoi Twój strach przed rozmową w języku obcym? 

Wyjście ze strefy komfortu nie jest łatwe. Jak sama nazwa wskazuje, jest nam tam miło, ciepło i bezpiecznie. Ale jeżeli czytasz ten artykuł to znaczy, że zaczynasz odczuwać dyskomfort wynikający z obawy przed rozmową w języku obcym. Jeśli jesteś w takiej sytuacji to dobra wiadomość jest taka, że nikt nie pomoże Tobie lepiej niż Ty sam. Wiemy już, że strach przed komunikacją często wynika z naszych wewnętrznych lęków przed oceną innych. To, co możesz zrobić to przede wszystkim być dla siebie wspierający i wyrozumiały. Nigdy nie zakładaj, że na pewno powiesz coś źle. Nie wmawiaj sobie, że nie zostaniesz zrozumiany, czy Ty kogoś nie zrozumiesz. Odsuń czarne scenariusze na bok. Twoja głowa jest równie podatna na pozytywne myślenie i na tym się skupmy! 

Jeśli jesteś przed spotkaniem, które będzie w języku obcym, dodaj sobie otuchy:

Skupię się na tym co potrafię, a nie na martwieniu się tym co się stanie.” 
“Fajnie będzie, jeśli się uda. Jeśli nie, to świat się nie zawali.”
“Nikt nie jest doskonały. Odprężę się i zrobię, co mogę.”
“Postaram się poradzić sobie z sytuacją najlepiej jak umiem.” 

W trakcie spotkania/ rozmowy:

“To normalne, że odczuwam lęk i napięcie.”
“Muszę pamiętać o spokoju i śmiechu. Może nie jest idealnie, ale nic nie szkodzi.”
 

Po spotkaniu/ rozmowie:

“To było dla mnie nowe wyzwanie. Następnym razem spróbuję to zrobić inaczej.” 
“To było trudne, ale zdobyłam nowe doświadczenie i jestem teraz bogatsza o tę wiedzę.”
“Mam satysfakcję, że spróbowałam i zrobiłam wszystko, co w mojej mocy” 

Najważniejsze jest to, żeby nie zadręczać się myślami co poszło nie tak, co pomyślą o mnie inni, jak wypadłam. Nie masz już na to wpływu, ale masz wpływ na to co zrobisz inaczej, na swoje podejście i zaangażowanie w naukę i kontakty w języku obcym. 

Strach przed mówieniem w języku obcym a nastawienie 

Kolejny ważny element, na który zwracają uwagę psychologowie to Twoje nastawienie. Postaraj się praktykować tzw. nastawienie na rozwój, aby skutecznie pozbyć się strachu przed rozmową w języku obcym. Nie unikaj ani nie traktuj sytuacji konwersacyjnych jak najgorszy koszmar czy źródło stresu. 

Myśl o tym jak wiele możesz się nauczyć od innych i wyciągnij z danego doświadczenia jak najwięcej. Nastawienie na rozwój zakłada, że nawet jeśli coś się nie udało, to nie bierzesz tego do siebie i nie odbierasz jako przegranej. Wręcz przeciwnie, analizujesz to co poszło nie tak i wyciągasz odpowiednie wnioski. 

W kontekście językowym wnioski te powinny dotyczyć elementów, które były dla Ciebie najtrudniejsze. Przeanalizuj spotkanie czy rozmowę w języku angielskim, którą odbyłeś:

  1. W którym momencie pojawił się problem? Czego dotyczył? (nieznajomość słownictwa/ brak odpowiednich struktur gramatycznych, wymowa, która utrudniła zrozumienie) 
  2. Jak zachowasz się, żeby uniknąć tego problemu w przyszłości? 

Jak się przygotować, aby pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym? 

Prawda jest taka, że aby wyeliminować lub znacząco ograniczyć strach przed rozmową w języku obcym potrzebne jest przygotowanie do sytuacji, z którymi będziesz spotykać się regularnie. Na pewno doskonale wiesz do czego potrzebujesz języka angielskiego w pracy czy na co dzień. Zrób listę sytuacji, w których często używasz języka angielskiego i wypisz wszystkie typowe dla tych okoliczności zwroty i przydatne słówka. 

Często wykorzystując język angielski w pracy operujesz zbiorem określonych wyrażeń branżowych, więc możesz się przygotować w ten sposób. Twój strach przed rozmową w języku obcym i uczestnictwem w zagranicznym spotkaniu na pewno będzie o wiele mniejszy. 

Jeśli Twoja obawa przed aktywnym udziałem w rozmowie wynika z niezrozumienia to pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Gdy zrozumienie native speakerów stanowi dla Ciebie wyzwanie, słuchaj, słuchaj i jeszcze raz słuchaj. Ale nie biernie, w tle, wyłapując tylko pojedyncze słówka. Zastosuj poniższy schemat:

  1. Przesłuchaj raz i wypisz słowa kluczowe w ramach podsumowania 
  2. Przesłuchaj drugi raz, dodaj szczegóły 
  3. Przesłuchaj trzeci raz wraz z transkrypcją (jednoczesne czytanie tekstu i słuchanie pozwala nam przypasować dźwięki do słów)

Aby wyeliminować strach przed mówieniem w języku obcym potrzebny jest też odpowiedni trening językowy. Po pierwsze, jasne określenie celu i opracowanie planu językowego.

Po drugie, lekcje nastawione na komunikację i praktykę, z wykorzystaniem autentycznych źródeł i żywego języka. Jeśli szukasz kursu nastawionego na komunikację i rozmowę, zajrzyj tutaj - https://treningjezykowy.pl/home/angielski/kursy/. Z własnego doświadczenia widzę jak moi Kursanci otwierają się na rozmowę kiedy zmieniają swoje nastawienie i widzą, że błędy są naturalnym procesem nauki. Są ciekawi, dociekliwi, zadają pytania, wyciągają wnioski. Uczą się od siebie nawzajem i chcą coraz większych wyzwań językowych. 

Strach przed mówieniem w języku obcym — podsumowanie 

Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się strachu przed mówieniem w języku obcym, musisz zacząć od swojego nastawienia. Kontakty z obcokrajowcami traktuj jako nowe wyzwania i możliwość poszerzenia swojej wiedzy. Bądź dla siebie wsparciem i zamień czarne scenariusze na pozytywne myślenie. Pamiętaj jak wiele już potrafisz i z dumą wykorzystuj wiedzę, którą już masz. Stosuj metodę małych kroków i z każdą rozmową staraj się mówić coraz więcej. Każda kolejna sytuacja czy spotkanie  w języku obcym będzie dla Ciebie łatwiejsze, a to przełoży się na większą pewność siebie. 

Stres i zdenerwowanie możesz z powodzeniem obniżyć przygotowując się na to co przed Tobą. Opracuj zatem użyteczne zwroty i dbaj o systematyczną naukę. W naszej głowie wszystko wydaje się o wiele straszniejsze niż w rzeczywistości. Język to Twoje narzędzie do komunikacji. Korzystaj i ciesz się z tego! 

O autorze

AF

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

„Sezon ogórkowy” dla korepetytora? Zobacz, jak sobie poradzić

Ferie zimowe, zbliżająca się Wielkanoc, „nic ciekawego” w szkole… znasz te wymówki uczniów, którzy odwołują kolejne korepetycje z Tobą? Dla wielu osób udzielających lekcji to chleb powszedni. Problem w tym, że często przepadające zajęcia oznaczają dla korepetytora zmniejszenie przychodu. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zminimalizować straty.

Jak piszemy - przeze mnie czy przezemnie?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, która forma jest poprawna — przeze mnie czy przezemnie? W artykule przyjrzymy się bliżej obu tym wyrażeniom, różnicy między nimi i ich prawidłowemu użyciu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023