Masz pasję? Przekuj ją w sposób na zarabianie

Często mówi się, że jeśli ktoś robi (zawodowo) to, co lubi, nie przepracuje w życiu ani jednego dnia. Może to nie do końca prawda, ale trzeba przyznać, że praca, która jest pasją, to marzenie wielu osób. Jak jednak przekuć np. miłość do medytacji czy nauki egzotycznych języków na źródło zarobków? Odpowiedź jest prosta: zacznij się dzielić swoim hobby z innymi. Udzielając korepetycji, upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – pogłębisz swoje zainteresowania i zyskasz dodatkowy, a może nawet główny, dochód.

Korepetycje kojarzą Ci się wyłącznie z udzielaniem lekcji z typowo „szkolnych” przedmiotów? To prawda, że większość ofert na rynku jest związanych z tymi najpopularniejszymi przedmiotami – np. językiem angielskim, matematyką, czy chemią. To jednak wcale nie wyczerpuje możliwości – zwłaszcza że ostatnie dekady są czasem, w którym to wiedza (w szerokim ujęciu) jest największą wartością.


Lekcje indywidualne: sposób na poszerzanie horyzontów

Ludzie uczą się już nie tylko, aby „skończyć szkołę”, czy zdobyć kolejny certyfikat przydatny przy ubieganiu się o awans zawodowy. Chęć odbywania lekcji coraz częściej wynika z potrzeby samorealizacji i poszerzania horyzontów. Jako że ciekawość świata można dziś z łatwością zaspokoić pod okiem nauczyciela – pasjonata, chętnych na nietypowe lekcje nie brakuje. I w tym właśnie możesz upatrywać szansy dla siebie, jeśli z zamiłowaniem oddajesz się jakiemuś hobby.

Nawet jeśli zechcesz udzielać bardzo nietypowych lekcji – np. zaoferować pomoc przy medytacji, jodze, szydełkowaniu czy pracach związanych z obróbką drewna – z pewnością pozyskasz uczniów zainteresowanych tym, aby czerpać od Ciebie wiedzę. Oczywiście, aby tak się stało, musisz odpowiednio wypromować swoje zajęcia – o tym nieco więcej za chwilę.


Dlaczego w ogóle warto?

Jeśli trafiasz na ten artykuł, z pewnością przeszła Ci przez myśl koncepcja udzielania lekcji. Jeżeli nadal się wahasz, poznaj kilka argumentów, które udowodnią Ci, że to zajęcie również dla Ciebie. 

1. Zarobisz dodatkowe pieniądze

To główny powód, dla którego w ogóle zaczniesz zastanawiać się nad przekazywaniem wiedzy o swojej pasji innym. Dodatkowy przychód, który wygenerujesz będzie dla Ciebie dużym bonusem, a może nawet stanie się głównym źródłem Twoich zarobków. Dodatkowe środki możesz przeznaczyć np. na swój własny rozwój.

2. Ucząc innych, lepiej zgłębisz swoje hobby

Być może umiesz perfekcyjnie posługiwać się jakimś egzotycznym językiem, ale czy na pewno rozumiesz mechanizmy, jakie nim rządzą? Jeśli nie do końca, możesz być pewien, że kilka lekcji z uczniami, którym będziesz musiał wyjaśnić podstawy gramatyki, rozjaśni wiele w Twoim umyśle. Spojrzenie na własne zainteresowania przez pryzmat pytań uczniów pozwoli Ci jeszcze bardziej poszerzyć horyzonty i wejść na poziom wyżej.

3. Będziesz mógł poświęcić swojej pasji jeszcze więcej czasu

… i to z korzyścią dla własnego portfela! Lekcje przyniosą Ci wiele radości, ponieważ będziesz uczyć tego, co Cię interesuje. A im bardziej niszowa tematyka zajęć, tym większa szansa, że każdy z Twoich uczniów będzie podzielał, choć do pewnego stopnia, Twoją pasję. Nie będziesz ich więc musiał specjalnie motywować do tego, by aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

4. Poszerzysz krąg znajomych, którzy lubią to, co Ty

Choć z osobami, którym udzielasz korepetycji, lepiej zachować profesjonalny dystans, w niszowych obszarach relacje mogą szybko przekształcić się w bardziej profesjonalne. Kto wie? Może uda Ci się zaplanować z uczniami np. wyjazd na event tematyczny powiązany z Waszą pasją, albo wspólnie zainicjować jakiś projekt?

5. Staniesz się ekspertem w swojej dziedzinie

Jeśli zaczniesz przekazywać swoją wiedzę i uczyć innych umiejętności, które masz wypracowane, a dodatkowo zaczniesz osiągać w tym sukcesy - Twoi uczniowie będą zadowoleni z zajęć i będzie widać u nich efekty pracy, to z pewnością środowisko zacznie postrzegać Cię jako eksperta w Twojej dziedzinie. Uczniowie będą widzieli w Tobie autorytet, a otoczenie zacznie gratulować sukcesów. Możesz dzięki temu zyskać uznanie i wyrobić swoją markę, a to z pewnością przełoży się na nowych uczniów, którzy przyjdą do Ciebie z polecenia.


Jak znaleźć uczniów?

Znalezienie uczniów na nietypowe zajęcia może być nieco większym wyzwaniem z uwagi na mniejszy popyt. Jeżeli jednak jesteś ekspertem w obszarze, który Cię pasjonuje, szybko pokonasz przeszkody. Jak? To proste! Udowodnij, że jesteś specjalistą – pokaż, jak realizujesz swoją pasję w praktyce. Możesz np. otworzyć bloga, na którym będziesz się dzielić swoją wiedzą albo utworzyć kanał na YouTube i vlogować. O tym, jak to zrobić, również przeczytasz na naszym blogu.

Samych uczniów możesz zaś szukać zarówno ogłaszając się na portalu z korepetycjami (zajęciami dodatkowymi), jak i np. na forach tematycznych poświęconych Twojej pasji.

Chcesz dołączyć do grona pasjonatów, myślących o zamianie ich na pracę marzeń?

Myślisz o zamianie pasji na dodatkowy dochód? Zarejestruj się bezpłatnie.

A jeśli nie przekonały Cię jeszcze powyższe argumenty, dołącz do grupy, w której zrzeszamy ludzi z pasjami. Edukujcie się i wspierajcie wzajemnie.
Pasja jako praca marzeń
 
Dołącz do grupy
Chcemy połączyć wszystkie osoby, które mają ciekawe pasje i chcą się rozwijać!
Grupa ma służyć pomocy, poradom w zakresie edukacji, rozwoju i zarabian...

Czego możesz uczyć?

Tak naprawdę… wszystkiego. Warunek jest jeden: musisz być ekspertem w obszarze wiedzy, którą chcesz przekazywać innym. Tylko wówczas zyskasz możliwość połączenia poszerzania pasji z zarabianiem. Oto kilka przykładów zajęć, które możesz zaoferować potencjalnym uczniom.

  • Szachy, brydż, czy inne gry umysłowe – z pewnością zainteresujesz nią osoby, które chcą nauczyć się myśleć, to rozrywka nie tylko dla starszych, ale i dla dzieci szkolnych.

  • Gra na instrumencie muzycznym – wśród Twoich uczniów powinno się znaleźć wiele osób dorosłych, które nie mogą już rozpocząć nauki w szkole muzycznej.

  • Śpiew – lekcje śpiewu cieszą się w ostatnich latach coraz większym powodzeniem, więc możesz przekazywać swoje umiejętności pracy z głosem.

  • Joga, medytacja, karate itp. – przybywa osób zafascynowanych filozofią Wschodu, które chcą od podstaw nauczyć się, jak oderwać się od codziennego pośpiechu,

  • Robótki ręczne – szydełkowanie, robienie na drutach, haftowanie, szycie na maszynie czy decoupage wracają do łask, stając się ciekawym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

  • „Egzotyczny” język obcy – znasz dobrze np. turecki, hindi albo bułgarski? Choć zainteresowanych takimi lekcjami jest mniej niż tych, którzy chcieliby się nauczyć dobrze angielskiego czy niemieckiego, i nauczycieli jest znacznie mniej. A skoro tak, znalezienie uczniów nie sprawi Ci problemów.

  • Sporty amatorskie – tenis, jazda na rolkach, łyżwach, deskorolce – wymagają umiejętności technicznych, którymi możesz się dzielić z innymi, a dodatkowo miło spędzać czas.

To oczywiście tylko czubek góry lodowej. Jeśli chcesz zobaczyć, w jak nietypowych obszarach można znaleźć lekcje, przejrzyj ogłoszenia w naszym serwisie i przekonaj się, że „niemożliwe” w nowoczesnej edukacji nie istnieje.

Pamiętaj: lekcje związane z Twoim hobby mogą być dodatkowym, bardzo przyjemnym, źródłem zarobków. Nawet jeśli poświęcisz im kilka godzin tygodniowo, zyskasz – nie tylko finansowo. Kto wie? Może z czasem to właśnie one staną się najważniejszym przychodem w Twoim życiu?

Jeśli nie możesz znaleźć swojej pasji na liście przedmiotów, koniecznie się do nas odezwij, abyśmy dodali go do niej. 

Załóż konto już dziś i zamień pasję w dodatkowy przychód. 

 

 

 

 

 

 

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetycje: z zajęcia dodatkowego do głównego źródła utrzymania

Prowadzisz od jakiegoś czasu korepetycje, ale traktujesz je jako pracę dorywczą? Dajesz kilka lekcji tygodniowo, jednak powoli zaczynasz odczuwać niedosyt? Widzisz, że dobrze Ci idzie, a sama praca przynosi dużo satysfakcji? To powody, dla których możesz zacząć się zastanawiać nad tym, czy nie zacząć uczyć na pełny etat. Jak takie marzenie przekuć na rzeczywistość – i to taką, która przyniesie Ci pewne źródło przychodów? Mamy dla Ciebie garść wskazówek.

Jaką formę opodatkowania korepetycji wybrać?

W przypadku gdy korepetycje udzielane są w sposób zorganizowany oraz ciągły to na gruncie przepisów podatkowych mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Taka sytuacja powoduje, że korepetytor musi podjąć decyzję co do wyboru właściwej formy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskanego przychodu. W poniższym artykule rozważymy możliwość wyboru form szczególnych tj. ryczałtu ewidencjonowanego albo karty podatkowej.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024