Nietypowe narzędzia promocji działalności korepetytora – vlog

Rynek usług korepetycji rośnie z roku na rok. Dlatego warto zadbać o to, aby się na nim wyróżnić. Podstawą jest oczywiście wysoka jakość świadczonych usług i jej dobra relacja do ceny. To jednak nie wszystko. Równie ważne jest to, jak skutecznie wypromujesz swoją działalność. Jednym z narzędzi, które obecnie jest na topie, jest vlog. Zobacz, czym jest i w jaki sposób go prowadzić, aby pozyskać nowych klientów.

Serwisy takie jak YouTube stały się na przestrzeni ostatnich kilku lat czymś znacznie więcej niż tylko przestrzenią rozrywki. Można na nich znaleźć już nie tylko humorystyczne filmiki czy teledyski muzyczne. Lwią część zawartości stanowią rozmaite kanały tematyczne. Są one poświęcone różnorodnym tematom, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie – bez względu na indywidualne zainteresowania. Mamy więc kanały podróżnicze, kulinarne czy też z sekcji mody i urody. Coraz więcej pojawia się też tych poświęconych szeroko pojętej edukacji. I tu właśnie możesz upatrywać swojej szansy!

Czym jest vlog?

Słowo vlog to zlepek dwóch innych: „video” oraz „blog”. Rozwinięcie tego skrótu sprawia, że wszystko staje się jasne. Vlogiem jest bowiem internetowy kanał, na którym regularnie publikowane są materiały na dany temat. Dla korepetytora będzie to przestrzeń, w której – podobnie jak na standardowym blogu – będzie mógł opowiadać swoim widzom (a zwłaszcza obecnym i potencjalnym uczniom) o zagadnieniach związanych z prowadzonymi lekcjami. W jakim celu?

Vlog pozwala:

 • poszerzyć zasięg promocji – jeśli stworzysz ciekawe i wartościowe materiały, szybko dotrą one do szerokiego zakresu zainteresowanych odbiorców, co może przełożyć się np. na dodatkowe lekcje,
 • wzmocnić swoją markę – udowodnisz, że jesteś ekspertem w temacie, którym się zajmujesz, co zwiększy Twoją wiarygodność jako korepetytora.
 • Rozszerzyć zakres usług

Przy okazji, choć do osiągnięcia znaczącego sukcesu jest daleka droga, możesz zacząć zarabiać na samym vlogowaniu. O tym jednak możesz zacząć myśleć już wówczas, gdy zaistniejesz w przestrzeni online i zaczniesz pozyskiwać regularnych odbiorców swoich materiałów.

Jaką tematykę może poruszać na vlogu korepetytor?

Najważniejsze, aby była ona:

 • związana w mniejszym lub większym stopniu z tematyką prowadzonych przez Ciebie zajęć,
 • ciekawa dla potencjalnego odbiorcy – musi przyciągać uwagę i być odpowiedzią np. na pytania i wątpliwości, które pojawiają się u Twoich uczniów (o przykładowych tematach nieco więcej za chwilę),
 • merytoryczna – choć vlog jest raczej lekką formą, musi być treściwy i przekazywać cenne informacje.

A jakie tematy cieszą się największą popularnością? Wszystko tak naprawdę zależy od niszy rynku korepetycji, w jakiej się poruszasz. Oto jednak kilka przykładów.

 • Jako nauczyciel języków obcych możesz we vlogach omawiać krótko np. najbardziej problematyczne zagadnienia gramatyczne czy tłumaczyć zasady wymowy lub prezentować interesujące wyrażenia i zwroty. Możesz również nagrywać materiały dodatkowe dla swoich uczniów.
 • Jeśli uczysz przedmiotów „praktycznych” – np. decoupage’u czy gotowania, przygotuj równie praktyczne lekcje. Mogą to być np. instruktaże krok po krok, jak wykonać dane czynności.
 • Jako nauczyciel przedmiotów ścisłych, np. fizyki czy chemii, możesz zainteresować widzów np. ciekawostkami związanymi z Twoim przedmiotem. Tak popularność zdobyło wiele youtube’owych kanałów popularnonaukowych.

Dobry vlog, czyli jaki?

Vlog jest formą prezentacji informacji, która pozostawia autorowi sporą dowolność. Tworząc go, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 • Zawsze przygotuj scenariusz swojego vloga

Choć vlog najczęściej przypomina luźną, spontaniczną pogadankę – najlepiej wypadnie wówczas, gdy będzie rzetelnie przygotowany. Napisz więc, co chcesz powiedzieć, na przykład określając w punktach kolejne zagadnienia, które chcesz poruszyć. Przygotuj sobie również przykłady, aby nie musieć wykonywać wielu cięć podczas montażu materiału.

 • Zadbaj o stronę techniczną

Jako vloger internetowy, zwłaszcza na początku, nie będziesz potrzebować ani specjalnego studia nagraniowego, ani profesjonalnego sprzętu. Wystarczą Ci:

 • smartfon, który da możliwość rejestracji obrazu w dobrej jakości (najlepiej umieszczony na stojaku) lub laptop z kamerką,
 • mikrofon, który dobrze zbierze głos (wystarczy prosty mikrofon stojący),
 • odpowiednie tło.

Pamiętaj, by nie nagrywać z bałaganem w tle. Jeśli prowadzisz lekcje online z kamerką – vlogi realizuj w tej samej przestrzeni.

A co z montażem? Do obróbki wystarczą Ci darmowe programy – podstawowe opcje edycji są dostępne np. po załadowaniu filmu na YouTube. Możesz też skorzystać z aplikacji takich jak BlackMagic czy Lightworks.

 • Długość ma znaczenie

Vlog, aby przykuł uwagę widzów, musi angażować ich uwagę. Dlatego – zwłaszcza na początek – lepsza są krótsze formy. Filmy, które potrwają 5-10 minut zostaną obejrzane chętniej, zwłaszcza jeśli będą konkretne i merytoryczne.

 • Liczy się spójność i konsekwencja

Pamiętaj, aby vlogi utrzymać w spójnej formie – niech każdy film ma podobną strukturę i długość, aby przyzwyczaić widzów do formatu. Równie istotne jest regularne publikowanie nowych materiałów – na przykład raz w tygodniu czy dwa razy w miesiącu. To będzie również miało wpływ na pozycjonowanie Twoich kanałów.

Aby zacząć vlogować, nie potrzebujesz wiele. Jeśli więc czujesz, że poradzisz sobie z tą formą prezentacji – nie wahaj się i zacznij działać. Być może właśnie w ten sposób zbudujesz silną markę na rynku korepetycji? Powodzenia!

A może już prowadzisz vlog? Pochwal się w komentarzu swoim kanałem lub najlepszym filmem.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Historia kalendarza

Czy wiecie jak powstał kalendarz, którym obecnie się posługujemy? Artykułem na ten temat rozpoczynamy marcowy cykl artykułów o tematyce astronomicznej. Będzie kosmicznie i nie tylko!

Jak prowadzić korepetycje online?

W dobie powszechnego dostępu do internetu, korepetycje online stają się coraz popularniejszą formą nauki. Wbrew powszechnej opinii, nie jest to rozwiązanie tylko i wyłącznie do nauki języków obcych.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji