Pakiety lekcji – czy, kiedy i dlaczego się to opłaca?

Jeśli należysz do grona regularnych czytelników naszego bloga (do czego zachęcamy!), zapewne udało Ci się zauważyć, że dość często wspominamy o oferowaniu uczniom pakietów lekcji. Dziś to właśnie ten temat bierzemy pod lupę. Dowiedz się, czym dokładniej są pakiety lekcji, w jaki sposób je wprowadzić oraz dlaczego i kiedy się to opłaca.

Pakiety lekcji, czyli co?

Kiedy zapisujesz się na kurs, np. do szkoły językowej, z góry wiesz, ile godzin lekcyjnych jest w nim przewidzianych. De facto więc płacisz z góry za ich określoną liczbę. Podobną zasadę można wprowadzić przy prowadzeniu prywatnych lekcji, w systemie jeden na jeden.

Jest jednak zasadnicza różnica: przy dawaniu korepetycji nie będziesz „sprzedawać” od razu pakietu 60 godzin lekcyjnych, a mniejsze. Najczęściej stosowane przez prywatnych nauczycieli rozwiązania to np. „zestawy” 5-10 lekcji.

Jak to działa? Twój uczeń wykupuje z góry określoną liczbę zajęć, na ustalonych z Tobą zasadach, i z góry za nie płaci. W zamian Ty oferujesz mu stosowną zniżkę – tak, aby korzyści odniosły obie strony.

Co dają pakiety lekcji korepetytorowi?

Sprzedawanie pakietów zajęć może być dla korepetytora bardzo opłacalne, i to z wielu powodów. Należy pamiętać, że dzięki temu:

 • zatrzymujesz klientów na dłużej

Kiedy uczeń wykupi z góry 10 lekcji – zwłaszcza już na początku współpracy – jest niejako „zmuszony” do tego, aby pozostać z Tobą na dłuższy czas. A skoro tak, ma szansę przekonać się, w jaki sposób pracujesz i jak wiele może się nauczyć podczas zajęć z Tobą. W efekcie zmniejsza się ryzyko, że zrezygnuje z zajęć w najbliższej przyszłości.

 • zapewniasz sobie bardziej stabilny zysk

Wynika to nie tylko z faktu, że istnieje większa szansa zatrzymania uczniów na długo. Dochodzą jeszcze dwa istotne czynniki. Po pierwsze, gdy otrzymasz płatność z góry, nie musisz się obawiać o to, że klient spóźni się z zapłatą za zajęcia, a Ty będziesz czekać na należne Ci pieniądze w nieskończoność. Po drugie zaś, kilku klientów, którzy regularnie wykupują pakiety, pozwoli Ci stworzyć swoistą bazę zarobków – nie będziesz się więc obawiać o to, że nagle skończą Ci się pieniądze na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

 • lepiej planujesz czas

Uczniów, którzy wykupili pakiety, możesz na stałe wpisać do swojego kalendarza. Nie musisz się obawiać, że nagle odwołają zajęcia, a Ty zostaniesz bez zapłaty za nie. Kilku stałych klientów sprawi, że będzie Ci łatwiej ustawić sobie rozsądny kalendarz pracy i przestaniesz spędzać na udzielaniu lekcji całego dnia (np. z kilkugodzinnym okienkiem w środku).

 • tworzysz profesjonalny wizerunek

Oferta pakietów sprawia, że prezentujesz się potencjalnym uczniom jako solidna, „poważna” firma o wysokim poziomie wiarygodności. W tej formie możesz składać również propozycję klientom biznesowym – dla nich wykupienie pakietu zajęć będzie znacznie bardziej komfortowe.

 • zwiększasz atrakcyjność swojej oferty

Zniżki na lekcje w pakietach oznaczają, że wyprzedzasz o krok swoją konkurencję, co może zwiększyć popyt na Twoje zajęcia.

Jak wprowadzić pakiety lekcji, aby przekonać do nich uczniów i zyskać?

Jak widzisz, oferowanie lekcji w pakietach może wzmocnić Twoją pozycję na rynku korepetytorskim i ustabilizować sytuację finansową. Ale uwaga! Aby tak się stało, musisz zadbać o ich wprowadzenie z głową. O czym zatem pamiętać?

 • Zawsze zaoferuj zniżkę na zakup pakietu

… ale pamiętaj, że nie powinna ona wynosić np. 50% ceny podstawowej za lekcję. Może to być rabat w wysokości 10-20%. Zasada jest prosta: im więcej lekcji w pakiecie, tym wyższą zniżkę warto wprowadzić. Czyli np. przy wykupieniu 3 lekcji sprawdzi się 5% rabatu, a przy pakiecie 10 czy 15 – 15%, itd.

 • Daj swoim uczniom kilka opcji do wyboru

Pamiętaj, że potrzeby (i możliwości finansowe Twoich uczniów) są zróżnicowane. Dlatego warto przygotować kilka wariantów opcji pakietowej. Możesz zaproponować np.:

 • miesięczny system rozliczeń – w którym uczeń z góry płaci za wszystkie zajęcia, jakie ma odbyć danego miesiąca kalendarzowego,

 • pakiety 3-4 lekcji – dla tych, którzy korzystają z Twoich zajęć rzadziej,

 • pakiety 10 lekcji – dla tych, którzy sięgają po pomoc np. 2 razy w tygodniu lub częściej.

 • Ustal jasne zasady rozliczania pakietów

Ważne jest uzgodnienie z klientem konkretnego harmonogramu lekcji, za które płaci z góry albo ostatecznej daty, do której musi taki pakiet wykorzystać. Jeśli tego nie zrobisz, możesz mieć problem z kalendarzem lekcji.

Równie istotne jest wyjaśnienie, co z lekcjami w ramach pakietu, których uczeń z własnej winy nie wykorzysta. Czy przepadają? A może chcesz dać szansę na ich przełożenie? Choć trzeba zachować pewną elastyczność, nie warto godzić się na możliwość dowolnego dokonywania ciągłych zmian. Wówczas pakiety przyniosą Ci więcej strat niż pożytku.

 • Pomyśl o dodatkowych rabatach dla osób, które zdecydują się „odnowić” pakiet

Dla nich zachętą może być dodatkowe 2-5% rabatu, który będzie podziękowaniem za długą współpracę.

Jak widzisz, umiejętnie wykorzystana oferta pakietowa może Ci przynieść wiele korzyści. Spróbuj i przekonaj się, jak się sprawdzi w Twojej pracy!

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

16 zabawnych historii korepetytorów cz.2

Oto kolejne 8 historie od korepetytorów, które byli przesłane do redakcji serwisu dla uczestnictwa w konkursie z okazji Dnia Korepetytora, który odbył się 25 maja. Zapraszamy do lektury!

Jak uczyć skutecznie i nie zwariować?

Jesteś korepetytorem. Uczysz na tyle skutecznie, że uczniów przybywa z miesiąca na miesiąc. Praca przynosi Ci coraz większe zyski. Zauważasz, że pochłania Cię coraz bardziej i… zaczyna nużyć? To może oznaczać, że robisz coś nie tak. Bierzesz na siebie za dużo lekcji? A może po prostu źle układasz grafik? Zobacz, jak zorganizować swoją pracę, by nie zwariować.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book