Sposób na pozyskanie nowych uczniów - blog

Rynek korepetycji rozwija się dynamicznie. Rośnie zarówno liczba osób, które są zainteresowane poszerzaniem swojej wiedzy i kompetencji, jak i specjalistów, którzy udzielają lekcji. To właśnie dlatego korepetytorzy, aby pozyskać uczniów, poszukują nietypowych narzędzi promocji. Zastanawiasz się, jak wzmocnić swoją markę i dotrzeć do nowej grupy klientów? Świetnym pomysłem może być prowadzenie bloga. Zobacz, dlaczego i jak się to tego zabrać.

Jak pozyskać nowych uczniów? Odpowiedź wydaje się dość prosta: ot, wystarczy ogłosić się z ofertą korepetycji, a potem zapewnić dobry poziom lekcji. Wówczas uczniowie będą Cię polecać kolejnym i nigdy nie dopadnie Cię problem braku osób zainteresowanych zajęciami z Tobą. Trzeba przyznać, że jakość Twoich usług jest absolutnie kluczowa. Niemniej jednak, z uwagi na coraz większą konkurencję w branży, może nie wystarczyć. Dlatego warto nawiązać z potencjalnymi uczniami kontakt zupełnie innymi kanałami. Blog to bardzo ciekawe rozwiązanie.

Dlaczego właśnie blog?

Blog jest formą komunikacji, która pojawiła się w momencie, gdy Internet jeszcze raczkował. Wówczas jednak wpisy na bloga najczęściej przypominały wpisy do pamiętnika i miały raczej osobisty niż profesjonalny charakter. Dziś sytuacja uległa zmianie, a blogi są wykorzystywane przez wiele marek do realizacji celów marketingowych i PR-owych.

Dobrze prowadzony blog:

 • buduje profesjonalny wizerunek marki – stawia ją w roli eksperta i udowadnia, że prowadząca go firma ma pogłębioną wiedzę na tematy, którymi się zajmuje,
 • jest sposobem na podtrzymanie kontaktu z klientami – zarówno obecnymi, jak i przyszłymi,
 • może stać się ciekawym i wiarygodnym źródłem informacji dla zainteresowanych bliską Ci tematyką, co pozwoli Ci z nimi zbudować bliższe relacje.

Pamiętaj: korepetycje, które oferujesz, to również produkt. Bloga zaś możesz wykorzystać do budowania swojej marki i wzmacniania wiarygodności.

Twoje wpisy mogą sprawić, że:

 • udowodnisz swoim obecnym i potencjalnym uczniom, że przedmiot, którego uczysz jest Twoją pasją i że dobrze się na nim znasz,
 • zaintrygujesz odbiorców ciekawym ujęciem tematu – zaciekawienie jest pierwszym krokiem do skutecznego nauczania,
 • Twoja oferta dotrze do znacznie szerszego grona odbiorców – tak pozyskasz klientów na korepetycje online z całej Polski (a nawet spoza jej granic!).

Ogromną zaletą bloga jest również to, że możesz go prowadzić, nie ponosząc z tego tytułu żadnych kosztów. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką formę publikacji wybierzesz.

Jak założyć bloga?

Bloga możesz założyć zupełnie za darmo, korzystając z jednej z platform, które to umożliwiają. Te najczęściej wykorzystywane to:

 • WordPress.com,
 • Blogger.com.
 • weebly.com

Możesz także sięgnąć po którąś z polskich platform, np. Blox.pl. Założenie bloga zajmie Ci dosłownie kilka minut. Potrzebna będzie przede wszystkim nazwa domeny. Powinna być powiązana jakoś z Twoją działalnością; może to być np. Twoje imię i nazwisko lub hasło powiązane z tematyką lekcji. Po dokonaniu rejestracji uzyskasz dostęp do panelu administracyjnego Twojego bloga – to tu będziesz mógł dodawać nowe wpisy, a także ustawić odpowiadającą Ci szatę graficzną oraz inne detale.

Na początek możesz się trzymać darmowych rozwiązań – podstawowy szablon bloga i domena z rozszerzeniem któregoś z portali blogowych w zupełności wystarczą.

Liczy się dobra treść

Techniczny aspekt związany z zakładaniem bloga to pierwszy krok. Kolejnym – i kluczowym – jest dobra treść. Pamiętaj, że blog tworzysz z myślą o promowaniu siebie jako nauczyciela danego przedmiotu. Tematyka postów, jakie się na nim pojawią, musi więc być związana właśnie z tym obszarem. O czym pisać?

Skoro prowadzisz zajęcia z konkretnej tematyki, zapewne jest ona Twoją pasją. Zastanów się więc, jakie są najciekawsze rzeczy z nią związane i… opisz je! Tematy, które warto poruszyć na „korepetycyjnym” blogu mogą dotyczyć np.:

 • tematów, z rozumieniem których Twoi uczniowie mają największe problemy – spróbuj je objaśnić w prosty i przejrzysty sposób. Jeśli zrobisz to dobrze, Twój wpis na pewno wzbudzi zainteresowanie, a przy okazji zyskasz gotową pomoc dydaktyczną na zajęcia;
 • rozmaitych ciekawostek związanych z przedmiotem – jeśli uczysz polskiego, możesz czytelnikom wyjaśnić np., dlaczego forma „poszłem" jest niepoprawna, a „poszłam” – już tak,
 • Twoich doświadczeń z nauką i uczeniem innych,
 • praktycznych przykładów zagadnień, których uczysz na lekcjach (omówienie jakiegoś zjawiska fizycznego na podstawie wydarzeń znanych z „szarej codzienności”? Czemu nie!),
 • przydatnych materiałów do nauki – podziel się z czytelnikami ciekawymi źródłami pozyskiwania informacji.

Wpisy powinny być:

 • lekkie – jak najbardziej wskazane są anegdoty, nawiązywanie do osobistych doświadczeń oraz żarty,
 • merytoryczne – tam, gdzie to możliwe, odwołuj się do źródeł, aby budować swoją wiarygodność,
 • opatrzone (w miarę możliwości) dodatkami multimedialnymi – np. zdjęciami czy linkami do wideo.

A co z długością? Mówiąc najkrócej: do wyczerpania tematu, ale bez rozwlekania go w nieskończoność.

I na koniec najważniejsze: postaraj się, aby wpisy na Twoim blogu ukazywały się regularnie – np. 2 razy w miesiącu. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na relacje z czytelnikami, ale też na pozycjonowanie Twojego bloga w wynikach Google.

Banner pod artykułem

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Checklista - sprawdź czy jesteś przygotowany do roku szkolnego cz.2 – marketing i reklama

Początek roku szkolnego już za pasem. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące promocji ułatwią Ci znalezienie uczniów. Dzisiaj pokażemy Ci, jakie jeszcze dodatkowe działania promocyjne możesz podjąć, zarówno te w naszym serwisie, jak i poza nim, które sprawią, że Twoja oferta trafi do szerszego grona odbiorców.

12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

Błędem wielu ludzi jest to, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Aby los się do Was uśmiechnął, musicie być pewni swego celu i dążyć do jego urzeczywistnienia. Trzeba bardzo chcieć to zdobyć, nie zrażać się, gdy napotyka się przeciwności i nie odkładać finalizacji spraw na odległe terminy. Gotowi do projektowania i dotrzymywania postanowień? 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji