Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Jak zostać korepetytorem i czy każdy sprawdzi się w tej roli?

Wśród osób udzielających korepetycji coraz częściej można znaleźć takie, które nie ukończyły studiów w danym kierunku, lecz nadal są w trakcie edukacji lub po prostu są tzw. samoukami w danej dziedzinie. Dodatkowe lekcje dla dzieci i dorosłych wydają się szybkim i łatwym sposobem na zarobienie pieniędzy. Nauczanie to jednak wymagająca praca, a bycie dobrym korepetytorem to prawdziwe wyzwanie.

Jakich przedmiotów warto uczyć?

Korepetycje wciąż jeszcze wielu osobom kojarzą się z dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi, które mają na celu poprawienie wyników ucznia w szkole i umożliwienie mu nadrobienie niezrozumiałego materiału. W ostatnich latach takie podejście uległo jednak zmianie. Obecnie korepetycji można udzielać z dowolnego przedmiotu, również z zajęć akademickich czy zupełnie niezwiązanych z tradycyjną edukacją. Dodatkowe lekcje nie są już przeznaczone wyłącznie dla słabszych uczniów, ale także dla osób, które chcą się rozwijać.

Największą popularnością wciąż cieszą się typowe przedmioty szkolne, przede wszystkim matematyka, chemia, fizyka i biologia. Wśród uczniów chętnych do uczęszczania na dodatkowe zajęcia nie brakuje również pasjonatów języków, w tym mniej popularnych, jak języki skandynawskie czy azjatyckie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też korepetycje z zupełnie nietypowych zajęć jak obsługa komputera czy malarstwo.

Zmiana z zajęć doszkalających na rozwijające sprawiła, że obecnie można bez obaw oferować zajęcia z dowolnego przedmiotu, bo szansa na znalezienie chętnych uczniów jest dużo większa niż jeszcze kilka lat temu. A kto może udzielać korepetycji? Różnorodność zajęć powoduje, że do takiego nauczania nie jest wymagane wykształcenie wyższe w danym kierunku (choć bywa mile widziane), a podjąć się go mogą także osoby niepełnoletnie na podstawie umów cywilnoprawnych. Istotne jest przede wszystkim, aby przekazywać rzetelną wiedzę w ciekawy sposób.

Jak zostać korepetytorem, czyli gdzie szukać uczniów

Początkowe kroki na drodze do zostania korepetytorem są najtrudniejsze. Szczególnie wymagające jest pozyskanie pierwszych uczniów. Większość początkujących korepetytorów zaczyna od ogłoszeń. Swoje ogłoszenia można publikować na stronach internetowych, mogą to być darmowe, regionalne serwisy, ale z czasem warto przejść również na większe, płatne witryny. Dobrym miejscem do szukania uczniów są grupy na portalach społecznościowych, szczególnie na Facebooku. 

Aby ogłoszenie zwróciło uwagę osób poszukujących korepetytora, musi wyróżniać się spośród innych lub zachęcać czymś wyjątkowym. Przede wszystkim nie może być zbyt długie — krótki i zwięzły tekst napisany prostym językiem będzie najskuteczniejszy. Jeśli ogłoszenie ma być czytelne, warto stosować wypunktowania i pogrubić najważniejsze informacje. W treści powinna się znaleźć informacja, do kogo skierowana jest oferta (poziom zaawansowania uczniów) oraz co otrzymuje uczeń podczas zajęć (dodatkowe materiały, najlepiej samodzielnie przygotowane). Dobrym rozwiązaniem będzie także umieszczenie informacji na temat swoich osiągnięć, certyfikatów i dyplomów.

Już na samym początku trzeba ustalić konkretną cenę oferowanych korepetycji. W tego typu działalności obowiązują stawki godzinowe. Na pierwszych lekcjach można zaoferować niższą kwotę, aby zachęcić uczniów i wypracować sobie pozycję na rynku. Z czasem cena może się zwiększać, jednak pod warunkiem, że będzie ona odzwierciedlała jakość usługi. W kwestii rozliczeń warto zastanowić się także nad legalnym aspektem prowadzenia korepetycji. Czy trzeba zarejestrować swoje usługi jako działalność gospodarczą i opłacać wymagane prawem składki? Z pewnością dla początkujących korepetytorów lub osób chcących jedynie znaleźć dodatkowe źródło dochodu nie wydaje się to atrakcyjnym rozwiązaniem. Prawo nie pozostawia jednak wątpliwości — każda odpłatna działalność powinna być rozliczana z Urzędem Skarbowym, jednak nie musimy od razu zakładać firmy, można postawić na tzw. freelancing lub działalność nierejestrowaną. Trzeba jednak przyznać, że własna firma daje więcej możliwości skutecznego reklamowania się na różnych portalach.

Więcej na temat działalności korepetytora przeczytasz w serii naszych artykułów z poradami prawnika.

Co wyróżnia dobrego korepetytora?

Dobre ogłoszenie zainteresuje uczniów, ale to rolą korepetytora jest zachęcić ich do dalszej nauki. Sukces osiągają osoby z odpowiednimi cechami charakteru i chęcią do pracy. Korepetytor powinien być przede wszystkim cierpliwy i umieć skutecznie przekazać wiedzę. Osobę pracującą z uczniami powinna także charakteryzować umiejętność organizacji czasu oraz kreatywność. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna, ponieważ to właśnie korepetytor, który tworzy autorskie, a przede wszystkim angażujące treści, cieszy się największym zainteresowaniem.

Warto również wspomnieć, że korepetytor, szczególnie w przypadku klasycznych szkolnych przedmiotów, musi pozostawać na bieżąco ze zmieniającą się podstawą programową oraz wymaganiami do egzaminów. Niezbędne jest rzetelne przygotowanie i częste odwiedzanie stron ministerstwa czy kuratoriów.

Udzielanie korepetycji — czy warto?

Aby zostać korepetytorem potrzeba przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości, ponieważ szukanie uczniów bywa żmudne i czasochłonne. Jednak dobry korepetytor może zdobyć zaufanie i dużą grupę uczniów, co przekłada się na atrakcyjne zarobki, szczególnie teraz, gdy popyt na dodatkowe zajęcia zwiększa się coraz bardziej.

Jesteś gotowy uczyć innych? Zarejestruj darmowe konto w naszym serwisie i zdobądź pierwszych uczniów.

rejestracja konta

O autorze

BS
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Checklista - sprawdź czy jesteś przygotowany do roku szkolnego cz.1 - ogłoszenia i wyróżnienia

Początek roku szkolnego za pasem. Dwa tygodnie to dużo i mało. Już zaczął się zwiększony ruch w serwisie, coraz więcej osób przegląda ogłoszenia korepetytorów w poszukiwaniu tego jedynego, najlepszego, który pokaże zagubionemu uczniowi, że nauka to pasja i przyjemność. Chcesz zostać jednym z nich i przyciągnąć większą liczbę zainteresowanych? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki.

Jesteś emerytowanym nauczycielem? Zobacz, jak zacząć udzielać korepetycji

Wielu nauczycielom, którzy przez „całe życie” pracowali się w szkole, trudno jest po przejściu na emeryturę nagle stracić kontakt z uczniami i zmienić swoje życie o 180 stopni. Jeśli jesteś jedną z takich osób, zastanów się, czy na pewno chcesz przestać już uczyć? A może lepszym rozwiązaniem będzie udzielanie lekcji prywatnych? To bardzo ciekawy pomysł również (a może zwłaszcza!) na emeryturze. Dowiedz się, dlaczego warto wziąć go pod uwagę i jak rozpocząć udzielanie korepetycji.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024