Korepetycje na macierzyńskim – co musisz wiedzieć?

Jesteś młodą mamą? Zdecydowałaś się na roczny urlop macierzyński, ale w jego trakcie chciałabyś trochę dorobić, a jednocześnie oderwać się choć na chwilę od opieki nad nowym członkiem rodziny? Udzielanie korepetycji może być zajęciem właśnie dla Ciebie. Zastanawiasz się, jak zacząć pracę oraz jak jej wykonywanie wygląda z perspektywy prawnej i podatkowej? Oto najważniejsze informacje.

Zastanawiasz się, czy udzielanie korepetycji podczas urlopu macierzyńskiego jest dla Ciebie? Tak, jeśli:

 • masz jakąś umiejętność, której mogłabyś uczyć innych – np. znasz dobrze jakiś język obcy, jesteś specjalistką w zakresie matematyki, historii fizyki itp. lub możesz udzielać lekcji gotowania, krawiectwa, rękodzieła artystycznego – lista opcji jest bardzo długa,
 • lubisz kontakt z ludźmi i dobrze radzisz sobie z przekazywaniem wiedzy,
 • chcesz i możesz poświęcić trochę czasu każdego tygodnia na prowadzenie lekcji – sam wymiar, w jakim będziesz jej udzielać zależy od Ciebie.

Jeśli więc czujesz się na siłach, nie pozostaje nic innego jak zacząć!

Dlaczego korepetycje na macierzyńskim to dobre rozwiązanie?

Urlop macierzyński i rodzicielski może trwać łącznie do 52 tygodni. To rok, w trakcie którego będzie Ci wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS. Jego wysokość jest uzależniona zarówno od Twojej formy zatrudnienia, jak i wysokości wynagrodzenia. Być może jednak chciałabyś w tym czasie zyskać dodatkowy zarobek i zajęcie? To korzystne rozwiązanie, a powodów jest co najmniej kilka.

 • Zarobisz dodatkowe pieniądze

Nawet udzielając kilku lekcji tygodniowo, zyskasz dodatkowy przychód. Pieniądze z pewnością przydadzą się, zwłaszcza że przyjście na świat dziecka oznacza mnóstwo nowych wydatków. Ile zarobisz? Wszystko zależy od liczby lekcji oraz stawki pobieranej za nią. Tak naprawdę to Ty w dużym stopniu będziesz decydowała o wysokości przychodu z korepetycji.

 • Korepetycje to zajęcie, które pozwoli Ci się oderwać od opieki nad maluchem

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, życie jego rodziców obraca się o 180o, a dziecko znajduje się nieustannie w centrum ich uwagi. Pierwsze miesiące opieki nad pociechą są jednak trudne i po jakimś czasie mogą stać się monotonne – zwłaszcza jeśli przed porodem prowadziłaś bardzo aktywne życie zawodowe. Korepetycje mogą być szansą na oderwanie się na chwilę od obowiązków macierzyńskich i formą „mentalnego odpoczynku” oraz naładowania baterii – tak, byś była gotowa na kolejne wyzwania.

 • Nie wypadniesz z „rytmu pracy”

Dla wielu młodych mam powrót do pracy po roku przerwy jest poważnym wyzwaniem. Muszą ponownie wbić się w zawodowy rytm i przestawić na inny sposób zarządzania sobą w czasie. Jeśli choć przez część tego czasu będziesz pracowała dorywczo – będzie Ci znacznie łatwiej wrócić do pełnego życia zawodowego. A kto wie? Może korepetycje staną się Twoim głównym sposobem na zarabianie pieniędzy lub pozwolą Ci skrócić etat w dotychczasowej firmie?

 • To elastyczna forma zarabiania

Jako młodej mamie trudno by Ci było wychodzić do biura na 8 godzin – choćby z uwagi na kwestię karmienia dziecka, a także dlatego, że tak długa rozłąka mogłaby być problematyczna i dla niego, i dla Ciebie. Udzielając korepetycji, sama decydujesz, ile czasu i w jakich godzinach im poświęcisz. Możesz np. dopasować pory lekcji do rytmu dobowego malucha – prowadząc je np. wieczorem, gdy dziecko już zaśnie. Duży komfort daje też możliwość pracy online – nie musisz wychodzić z domu, by zarabiać. Wystarczy Ci komputer z dostępem do Internetu i… gotowe!

Udzielanie korepetycji a zasiłek macierzyński

Zastanawiasz się zapewne, jak wygląda kwestia rozliczania dochodów z korepetycji w trakcie urlopu macierzyńskiego. Wbrew pozorom, nie jest to w ogóle problematyczne. A to dlatego, że udzielanie lekcji możesz rozliczać na dwa sposoby:

 1. w ramach umów cywilno-prawnych podpisywanych z klientami – oznacza to opodatkowanie na poziomie 18% (obliczane po odliczeniu 20% kosztów uzyskania przychodu); pamiętaj, że umowa zlecenia z innym pracodawcą (a tak będzie w przypadku udzielania korepetycji), pod warunkiem, że uzyskujesz z tytułu umowy o pracę minimum minimalne wynagrodzenie, na urlopie macierzyńskim nie podlega obowiązkowym składkom emerytalno-rentowym, a jedynie zdrowotnym;
 2. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej osobiście – jeśli wybierzesz tę formę, najwygodniej będzie Ci się rozliczać przy pomocy karty podatkowej, w której ustalone są zryczałtowane opłaty z tytułu udzielania lekcji. Są uzależnione od ilości lekcji w miesiącu i wynoszą:
  • do 48 godzin to 4,80 zł za każdą godzinę,
  • od 48 do 96 godzin – 235,20 zł + 10,20 za każdą godzinę powyżej 48.,
  • powyżej 96 godzin – 724,80 zł.

Podobnie jak w przypadku umów zlecenia – o ile umowa o pracę, na podstawie której otrzymujesz zasiłek macierzyński / rodzicielski przynosi Ci dochody co najmniej na poziomie pensji minimalnej – opłacasz obowiązkowo wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a składki na ubezpieczenia społeczne są dobrowolne.

Kwestia rozliczenia dodatkowego dochodu z korepetycji na zasiłku macierzyńskim nie jest problematyczna, o ile nie chcesz pracować jako korepetytor u własnego pracodawcy, który udzielił Ci urlopu macierzyńskiego. Wówczas sprawa wygląda zupełnie inaczej i zależy od kilku innych kwestii. Jeśli więc czujesz się na siłach, by podjąć wyzwanie – zacznij uczyć innych. To doświadczenie, które przyniesie Ci wiele korzyści – zarówno materialnych, jak i tych związanych z rozwojem osobistym.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetytor, jako pierwszy rewolucjonista systemu edukacji

Współczesny system edukacji nie rozumie, bądź jest obojętny na potrzeby uczniów.

Korepetycje – moda czy konieczność?

Kiedyś nauczyciel pracował tylko w szkole i nie miał żadnego dodatkowego oraz dochodowego zajęcia. We współczesnych czasach prywatne lekcje to niemalże drugi etat pedagoga. Korepetycji udzielają też studenci, sami uczniowie, eksperci w jakiejś dziedzinie. Żyjemy w rzeczywistości, w której panuje pogoń za karierą, pieniędzmi, wykształceniem. Żeby osiągnąć te cele niezbędne jest uczęszczanie na korepetycje czy może to tylko chwilowa moda?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
e-book
Pobierz darmowy e-book
i zapisz się na newsletter.
E-book Zawód: Korepetytor

Dowiedz się więcej o tej publikacji