Korepetycje na macierzyńskim – co musisz wiedzieć?

Jesteś młodą mamą? Zdecydowałaś się na roczny urlop macierzyński, ale w jego trakcie chciałabyś trochę dorobić, a jednocześnie oderwać się choć na chwilę od opieki nad nowym członkiem rodziny? Udzielanie korepetycji może być zajęciem właśnie dla Ciebie. Zastanawiasz się, jak zacząć pracę oraz jak jej wykonywanie wygląda z perspektywy prawnej i podatkowej? Oto najważniejsze informacje.

Zastanawiasz się, czy udzielanie korepetycji podczas urlopu macierzyńskiego jest dla Ciebie? Tak, jeśli:

 • masz jakąś umiejętność, której mogłabyś uczyć innych – np. znasz dobrze jakiś język obcy, jesteś specjalistką w zakresie matematyki, historii fizyki itp. lub możesz udzielać lekcji gotowania, krawiectwa, rękodzieła artystycznego – lista opcji jest bardzo długa,
 • lubisz kontakt z ludźmi i dobrze radzisz sobie z przekazywaniem wiedzy,
 • chcesz i możesz poświęcić trochę czasu każdego tygodnia na prowadzenie lekcji – sam wymiar, w jakim będziesz jej udzielać zależy od Ciebie.

Jeśli więc czujesz się na siłach, nie pozostaje nic innego jak zacząć!

Dlaczego korepetycje na macierzyńskim to dobre rozwiązanie?

Urlop macierzyński i rodzicielski może trwać łącznie do 52 tygodni. To rok, w trakcie którego będzie Ci wypłacany zasiłek macierzyński z ZUS. Jego wysokość jest uzależniona zarówno od Twojej formy zatrudnienia, jak i wysokości wynagrodzenia. Być może jednak chciałabyś w tym czasie zyskać dodatkowy zarobek i zajęcie? To korzystne rozwiązanie, a powodów jest co najmniej kilka.

 • Zarobisz dodatkowe pieniądze

Nawet udzielając kilku lekcji tygodniowo, zyskasz dodatkowy przychód. Pieniądze z pewnością przydadzą się, zwłaszcza że przyjście na świat dziecka oznacza mnóstwo nowych wydatków. Ile zarobisz? Wszystko zależy od liczby lekcji oraz stawki pobieranej za nią. Tak naprawdę to Ty w dużym stopniu będziesz decydowała o wysokości przychodu z korepetycji.

 • Korepetycje to zajęcie, które pozwoli Ci się oderwać od opieki nad maluchem

Gdy na świecie pojawia się nowy członek rodziny, życie jego rodziców obraca się o 180o, a dziecko znajduje się nieustannie w centrum ich uwagi. Pierwsze miesiące opieki nad pociechą są jednak trudne i po jakimś czasie mogą stać się monotonne – zwłaszcza jeśli przed porodem prowadziłaś bardzo aktywne życie zawodowe. Korepetycje mogą być szansą na oderwanie się na chwilę od obowiązków macierzyńskich i formą „mentalnego odpoczynku” oraz naładowania baterii – tak, byś była gotowa na kolejne wyzwania.

 • Nie wypadniesz z „rytmu pracy”

Dla wielu młodych mam powrót do pracy po roku przerwy jest poważnym wyzwaniem. Muszą ponownie wbić się w zawodowy rytm i przestawić na inny sposób zarządzania sobą w czasie. Jeśli choć przez część tego czasu będziesz pracowała dorywczo – będzie Ci znacznie łatwiej wrócić do pełnego życia zawodowego. A kto wie? Może korepetycje staną się Twoim głównym sposobem na zarabianie pieniędzy lub pozwolą Ci skrócić etat w dotychczasowej firmie?

 • To elastyczna forma zarabiania

Jako młodej mamie trudno by Ci było wychodzić do biura na 8 godzin – choćby z uwagi na kwestię karmienia dziecka, a także dlatego, że tak długa rozłąka mogłaby być problematyczna i dla niego, i dla Ciebie. Udzielając korepetycji, sama decydujesz, ile czasu i w jakich godzinach im poświęcisz. Możesz np. dopasować pory lekcji do rytmu dobowego malucha – prowadząc je np. wieczorem, gdy dziecko już zaśnie. Duży komfort daje też możliwość pracy online – nie musisz wychodzić z domu, by zarabiać. Wystarczy Ci komputer z dostępem do Internetu i… gotowe!

Udzielanie korepetycji a zasiłek macierzyński

Zastanawiasz się zapewne, jak wygląda kwestia rozliczania dochodów z korepetycji w trakcie urlopu macierzyńskiego. Wbrew pozorom, nie jest to w ogóle problematyczne. A to dlatego, że udzielanie lekcji możesz rozliczać na dwa sposoby:

 1. w ramach umów cywilno-prawnych podpisywanych z klientami – oznacza to opodatkowanie na poziomie 18% (obliczane po odliczeniu 20% kosztów uzyskania przychodu); pamiętaj, że umowa zlecenia z innym pracodawcą (a tak będzie w przypadku udzielania korepetycji), pod warunkiem, że uzyskujesz z tytułu umowy o pracę minimum minimalne wynagrodzenie, na urlopie macierzyńskim nie podlega obowiązkowym składkom emerytalno-rentowym, a jedynie zdrowotnym;
 2. w ramach działalności gospodarczej prowadzonej osobiście – jeśli wybierzesz tę formę, najwygodniej będzie Ci się rozliczać przy pomocy karty podatkowej, w której ustalone są zryczałtowane opłaty z tytułu udzielania lekcji. Są uzależnione od ilości lekcji w miesiącu i wynoszą:
  • do 48 godzin to 4,80 zł za każdą godzinę,
  • od 48 do 96 godzin – 235,20 zł + 10,20 za każdą godzinę powyżej 48.,
  • powyżej 96 godzin – 724,80 zł.

Podobnie jak w przypadku umów zlecenia – o ile umowa o pracę, na podstawie której otrzymujesz zasiłek macierzyński / rodzicielski przynosi Ci dochody co najmniej na poziomie pensji minimalnej – opłacasz obowiązkowo wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a składki na ubezpieczenia społeczne są dobrowolne.

Kwestia rozliczenia dodatkowego dochodu z korepetycji na zasiłku macierzyńskim nie jest problematyczna, o ile nie chcesz pracować jako korepetytor u własnego pracodawcy, który udzielił Ci urlopu macierzyńskiego. Wówczas sprawa wygląda zupełnie inaczej i zależy od kilku innych kwestii. Jeśli więc czujesz się na siłach, by podjąć wyzwanie – zacznij uczyć innych. To doświadczenie, które przyniesie Ci wiele korzyści – zarówno materialnych, jak i tych związanych z rozwojem osobistym.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetycje – moda czy konieczność?

Kiedyś nauczyciel pracował tylko w szkole i nie miał żadnego dodatkowego oraz dochodowego zajęcia. We współczesnych czasach prywatne lekcje to niemalże drugi etat pedagoga. Korepetycji udzielają też studenci, sami uczniowie, eksperci w jakiejś dziedzinie. Żyjemy w rzeczywistości, w której panuje pogoń za karierą, pieniędzmi, wykształceniem. Żeby osiągnąć te cele niezbędne jest uczęszczanie na korepetycje czy może to tylko chwilowa moda?

Edukacja online to przyjemna podróż - rozmawiamy o korepetycjach online i nie tylko

Korepetycje online z roku na rok zyskują na popularności. Podjęliśmy ten temat w rozmowie z panią Haliną Ostańkowicz-Bazan, która uczy innych już od ponad 30 lat.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023