Jak prowadzić lekcje online. Przewodnik po narzędziach

Lekcje online szybko zyskują popularność. Nic dziwnego - pozwalają na łatwy kontakt i równie skuteczną naukę, co korepetycje stacjonarne. Online można uczyć każdego przedmiotu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po narzędziach, które pomogą w organizacji i prowadzeniu lekcji online.

Jakie są korzyści z lekcji online?

Przede wszystkim oszczędność czasu, który zamiast na dojazdy możemy przeznaczyć na przygotowanie się do lekcji czy wydłużenie jej czasu. Narzędzia online ułatwią nam kontakt z uczniem, a także pozwolą na współdzielenie ekranu, rozwiązywanie zadań w czasie rzeczywistym. Wymagania też nie są duże, bo korepetytor potrzebuje do przeprowadzenia lekcji online tylko komputera i dostępu do Internetu. 

Czytaj więcej tekstów z serii: Lekcje online

Narzędzia do prowadzenia lekcji online

Wirtualne klasy

Aplikacje, które pozwalają stworzyć wirtualną klasę. Dzięki temu można online zarządzać zadaniami uczniów, udostępniać im pliki i oceniać. Niektóre z nich pozwalają na zaproszenie do udziału w klasie rodziców, aby mieli podgląd w postęp nauki swojego dziecka.

Widekonferencje / współdzielenie ekranu

Narzędzia pozwalające na połączenia z kilkoma użytkownikami. Służą przede wszystkim do wideorozmów i wysyłania wiadomości. Niektóre z nich pozwalają także na współdzielenie i nagrywanie ekranu.

Wirtualne tablice

Strony, na których po rejestracji można stworzyć wirtualną tablicę. Następnie można ją udostępnić uczniom i w czasie rzeczywistym śledzić, jak wykonują zadania. Wirtualne tablice można wykorzystać także do pokazania sposobu rozwiązania ćwiczenia.

Udostępnianie plików i notatek

Lekcje online nie obędą się bez plików z notatkami, zadaniami czy pojęciami. Do tego przydadzą się narzędzia, które pozwalają na udostępnianie plików. Rozwiązania takie jak Google Docs czy OneNote pozwalają także na bieżąco śledzić, co w plikach zapisują inne osoby. Za ich pomocą możemy przeprowadzić m.in. dyktanda online.

Czat z uczniem

Komunikatory głównie służące do komunikacji tekstowej, ale pozwalające też na prowadzenie wideorozmów. Mogą przydać się szczególnie do spraw organizacyjnych - np. umawiania lekcji.

Tworzenie quizów

Interaktywne rozwiązania do nauki i zabaw edukacyjnych. Można skorzystać z gotowych quizów i zadań, ale także stworzyć własne.

Platformy do nauki

Platformy, na których znaleźć można przygotowane zadania i ćwiczenia dla uczniów, a także dodatkowe pomoce naukowe. Idealne do utrwalania materiałów i powtórki przed egzaminami.

Materiały

Serwisy internetowe, kanały YouTube i inicjatywy, w których można znaleźć wiedzę. Możecie skorzystać m.in. z Google Arts & Culture, czyli narzędzia, które pozwala zwiedzać muzea online, oglądać sztukę z całego świata czy materiały Uniwersytetu Dzieci.

Brakuje narzędzia na naszej liście? Daj nam znać w komentarzu!

Zacznij uczyć online. Zarejestruj się już teraz

Early Stage_artykul

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 powodów, dla których lekcje online dla ucznia wydają się ekscytującą perspektywą

Internet zmienił sposób, w jaki się komunikujemy. Znacząco wpłynął też na to, jak może wygląda edukacja. W sieci możemy znaleźć nie tylko materiały do nauki, ale też interaktywne zadania, wirtualne tablice jak w salach lekcyjnych. Coraz więcej osób, oferuje też możliwość przeprowadzania korepetycji online. Dla ucznia to dobra okazja do nauki – mimo przerw w szkole i innych zajęć.

„Wabbit uratował nam życie” – mówią nauczyciele, którzy musieli przejść na pracę zdalną [Artykuł sponsorowany]

Po zamknięciu szkół od razu szukaliśmy kontaktu z uczniami. Próbowaliśmy różnych rzeczy, ale coś się zacinało, nie można było przesłać załączników i wtedy zarówno w szkole, jak i w prywatnej firmie zaczęliśmy używać Wabbita – opowiada Magda, która w publicznej szkole uczy angielskiego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
E-book "Zawód: Tłumacz"
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport