Jak prowadzić lekcje online. Przewodnik po narzędziach

Lekcje online szybko zyskują popularność. Nic dziwnego - pozwalają na łatwy kontakt i równie skuteczną naukę, co korepetycje stacjonarne. Online można uczyć każdego przedmiotu. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy przewodnik po narzędziach, które pomogą w organizacji i prowadzeniu lekcji online.

Jakie są korzyści z lekcji online?

Przede wszystkim oszczędność czasu, który zamiast na dojazdy możemy przeznaczyć na przygotowanie się do lekcji czy wydłużenie jej czasu. Narzędzia online ułatwią nam kontakt z uczniem, a także pozwolą na współdzielenie ekranu, rozwiązywanie zadań w czasie rzeczywistym. Wymagania też nie są duże, bo korepetytor potrzebuje do przeprowadzenia lekcji online tylko komputera i dostępu do Internetu. 

Czytaj więcej tekstów z serii: Lekcje online

Narzędzia do prowadzenia lekcji online

Wirtualne klasy

Aplikacje, które pozwalają stworzyć wirtualną klasę. Dzięki temu można online zarządzać zadaniami uczniów, udostępniać im pliki i oceniać. Niektóre z nich pozwalają na zaproszenie do udziału w klasie rodziców, aby mieli podgląd w postęp nauki swojego dziecka.

Widekonferencje / współdzielenie ekranu

Narzędzia pozwalające na połączenia z kilkoma użytkownikami. Służą przede wszystkim do wideorozmów i wysyłania wiadomości. Niektóre z nich pozwalają także na współdzielenie i nagrywanie ekranu.

Wirtualne tablice

Strony, na których po rejestracji można stworzyć wirtualną tablicę. Następnie można ją udostępnić uczniom i w czasie rzeczywistym śledzić, jak wykonują zadania. Wirtualne tablice można wykorzystać także do pokazania sposobu rozwiązania ćwiczenia.

Udostępnianie plików i notatek

Lekcje online nie obędą się bez plików z notatkami, zadaniami czy pojęciami. Do tego przydadzą się narzędzia, które pozwalają na udostępnianie plików. Rozwiązania takie jak Google Docs czy OneNote pozwalają także na bieżąco śledzić, co w plikach zapisują inne osoby. Za ich pomocą możemy przeprowadzić m.in. dyktanda online.

Czat z uczniem

Komunikatory głównie służące do komunikacji tekstowej, ale pozwalające też na prowadzenie wideorozmów. Mogą przydać się szczególnie do spraw organizacyjnych - np. umawiania lekcji.

Tworzenie quizów

Interaktywne rozwiązania do nauki i zabaw edukacyjnych. Można skorzystać z gotowych quizów i zadań, ale także stworzyć własne.

Platformy do nauki

Platformy, na których znaleźć można przygotowane zadania i ćwiczenia dla uczniów, a także dodatkowe pomoce naukowe. Idealne do utrwalania materiałów i powtórki przed egzaminami.

Materiały

Serwisy internetowe, kanały YouTube i inicjatywy, w których można znaleźć wiedzę. Możecie skorzystać m.in. z Google Arts & Culture, czyli narzędzia, które pozwala zwiedzać muzea online, oglądać sztukę z całego świata czy materiały Uniwersytetu Dzieci.

Brakuje narzędzia na naszej liście? Daj nam znać w komentarzu!

Zacznij uczyć online. Zarejestruj się już teraz

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czy można prowadzić lekcje przedmiotów praktycznych on-line?

Korepetycje to nie tylko typowe „szkolne” lekcje. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się zajęcia praktyczne – np. gotowania, decoupage’u, jogi, jazdy na rolkach… możliwości są niemal nieograniczone. Ale czy na pewno? Możesz zastanawiać się, czy możliwe jest realizowanie takich lekcji on-line. A jeśli tak, to jak to zrobić od strony technicznej? Sprawdź nasze wskazówki.

Nauka online droższa niż stacjonarna? - raport z cen

W obecnej sytuacji epidemiologicznej większość uczniów przeszła na nauczanie zdalne. Również rynek korepetycji znacznie rozszerzył swoją ofertę nauczania online. Czy korepetycje online są droższe czy tańsze od tradycyjnych zajęć stacjonarnych? Ile średnio wyda rodzic na zajęcia?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024