[Prima Aprilis] Nowy test dla gimnazjalisty

Gimnazja do likwidacji? Chyba jednak nie.

Pod koniec zeszłego roku zawrzało w Związkach Nauczycielstwa Polskiego. Wszystko za sprawą nowego projektu Ministerstwa Edukacji i Narodowej, który  docelowo ma zlikwidować powstałe 16 lat temu gimnazja. Pani minister edukacji narodowej, Anna Zalewska, na początku lutego 2016 r. zapowiedziała w tej sprawie  debatę. Planowe jej zakończenie przewidziano na czerwiec tego roku, a na podstawie otrzymanych wyników miały być  podjęte dalsze kroki w sprawie reformy polskiego szkolnictwa (więcej na ten temat tutaj).

Liczne protesty nauczycieli, dyrektorów szkół oraz rodziców i uczniów, zmusiły obecną panią minister do ponownej weryfikacji tego projektu.

Należy pamiętać, że za dwa, trzy lata mury szkolne opuszczą roczniki z ostatniego wyżu demograficznego. Oznacza to, że w  kolejnych  latach na rynek pracy trafi o około 50 tysięcy mniej absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.  Prawie połowa z nich podejmie studia, co opóźni podjęcie pierwszej pracy o kolejne 3-5 lat. A już w tej chwili brakuje specjalistów, osób posiadających konkretny fach w ręku. Jak natomiast pokazało ostatnie kilkanaście lat, indeks uczelni wyższej nie oznacza nabycia właściwych kwalifikacji zawodowych oczekiwany przez obecny rynek pracodawcy.

Test predyspozycji zawodowych

Zestawienie wszystkich powyższych czynników zmusiło MEN do radykalnej zmiany projektu reformy szkolnictwa. W nowym projekcie nie ma już mowy o likwidacji gimnazjów, czy przywróceniu ośmiu klas w szkołach podstawowych. Po wielu konsultacjach z przedsiębiorcami i określeniu zapotrzebowania na specjalistów w danym zawodzie, pani minister Anna Zalewska zaproponowała dodanie do obecnego egzaminu dla gimnazjalistów tzw.Testu predyspozycji zawodowych.

 

.minister edukacji

Co to oznacza w praktyce?

Każdy absolwent gimnazjum, oprócz konieczności zdania egzaminu, będzie zobligowany do wypełnienia dodatkowego testu, który określi jego „przydatność do danego zawodu”. Na podstawie uzyskanych wyników, część uczniów obligatoryjnie będzie kierowana do techników lub szkół zawodowych. W swoich wypowiedziach pani minister podkreśla, że tego typu działania nie tylko ograniczą liczbę absolwentów szkół wyższych, którzy nie posiadają nadal kwalifikacji zawodowych, ale w krótszym czasie pozwolą na wypuszczenie na rynek pracy osoby z odpowiednią specjalizacją. 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

System edukacyjny w Wielkiej Brytanii

„Celem edukacji powinno być uczenie, jak myśleć, a nie, co myśleć” (Bill Beattie). Aby to osiągnąć niezbędne jest stworzenie odpowiednich systemów edukacji. Zaprezentujemy Wam ten, który występuje w Wielkiej Brytanii.

Korepetycje z matematyki online? To możliwe!

Korepetycje online umożliwiają skuteczną naukę niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu, aby móc rozpocząć zajęcia. Darmowe komunikatory, możliwość udostępnienia ekranu, czy nieco bardziej zaawansowane aplikacje do tworzenia wykresów i zapisywania wzorów matematycznych sprawiają, że uczniowie coraz częściej wyszukują zajęć prowadzonych online.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023