Bon dla nauczyciela - od kiedy, ile wynosi, na co można go wydać?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił nową inicjatywę "Bon dla nauczyciela". Bon ma być przeznaczony na zakup sprzętu, który pomoże w prowadzeniu zajęć zdalnych. Wyjaśniamy, czym dokładnie jest bon, ile wynosi, na co można go wydać, a także od kiedy zacznie się jego wydawanie.

Bon dla nauczyciela został ogłoszony przez premiera na konferencji prasowej 4 listopada. 10 listopada Ministerstwo Edukacji opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie, który został przekazany do publicznych konsultacji. Rozporządzenie może zostać jednak opublikowane w ciągu najbliższych dni - na bieżąco będziemy aktualizować ten wpis, jeśli zajdą zmiany w rozporządzeniu.

Przeczytaj więcej: Druga fala epidemii koronawirusa - sytuacja w edukacji

Zasady przyznawania bonu dla nauczyciela

Kto może otrzymać bon?

Ministerstwo zaproponowało, że z dofinansowania w postaci bonu będą mogli skorzystać nauczyciele, którzy pracują w wymienionych placówkach:

  • szkołach podstawowych
  • szkołach ponadpodstawowych
  • szkołach artystycznych
  • placowkach oświatowo-wychowawczych
  • placówkach kształcenia ustawicznego i praktycznego
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych
  • ośrodkach wychowawczych i ośrodkach socjoterapii
  • specjalistycznych ośrodkach szkolno-wychowawczych

Ważne

Dofinansowanie nie będzie przysługiwać nauczycielom, którzy pracują w przedszkolach czy oddzałach przedszkolnych w szkołach podstawowych.

 

Z możliwości pozyskania bonu są wyłączeni nauczyciele, którzy do 7 grudnia 2020 r. przebywają na urlopach - wychowawczym, bezpłatnym, dla poratowania zdrowia, macierzyńskim, rodzicielskim.

Na co można wydać środki z bonu?

Katalog produktów, które mogą być sfinansowane za pomocą bonu dla nauczyciela ulegnie jeszcze zmianie po przeprowadzonych konsultacjach. Na ten moment nauczyciele mogą pokryć nim część lub cały koszt zakupu komputera stacjonarnego, laptopa, tableta, monitora, smartfona, kamery internetowej, mikrofonu, statywu, drukarki, słuchawek czy skanera, a także drobnego sprzętu komputeroewego (np. klawiatura). Pieniądze mogą być przeznaczone też na zakup oprogramowania komputerowego.

Ważne

Sprzęt powinien być zakupiony w okresie od 1 września 2020 do 7 grudnia 2020 roku. Bon można więc potraktować jako zwrot za zakup produktów.

Warto tu także podkreślić, że dofinansowanie można wykorzystać na pokrycie kosztow Internetu lub sprzętu do organizacji sieci Internetowej przez nauczyciela (np. modem).

Nauczyciel, aby otrzymać środki musi posiadać dowód zakupu sprzętu lub usługi

Sprawdź: Przewodnik po narzędziach do prowadzenia lekcji online

Ile wyniesie bon dla nauczyciela?

Tutaj sprawa jest od początku jasna. Z deklaracji premiera oraz treści rozporządzenia wynika, że dofinansowanie wyniesie maksymalnie 500 złotych.

Jak zgłosić chęć otrzymania bonu?

Nauczyciel, który chce ubiegać się o dofinansowanie z bonu, musi złożyć wniosek do dyrektora placówki, w której pracuje do dnia 7 grudnia 2020 r. Do wniosku należy załączyć dowód zakupu lub jego kopie, ale co istotne musi on być wystawiony imiennie na nauczyciela. Jeśli nauczyciel pracuje w dwóch placówkach, to dofinansowanie może otrzymać tylko jednorazowo.

Dyrektor po otrzymaniu wniosku, dokonuje weryfikacji oraz sprawdza uprawnienia zgłaszającego do otrzymania bonu. Na tej podstawie sporządza listę nauczycieli z danej jednostki, którzy są uprawnieni do otrzymania bonu. Przy każdym nazwisku powinna znajdować się kwota wnioskowanego dofinansowania. Lista do 11 grudnia 2020 r. musi trafić do organu prowadzącego, który wypłaca dofinansowanie na rachunek placówki, a ta do 31 grudnia 2020 r. powinna przekazać je nauczycielom.

Bon dla nauczyciela zostanie sfinansowany z subwencji oświatowej.

Wrześniowy powrót do hiszpańskiego

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czy można się nauczyć przedmiotów ścisłych mając „humanistyczny” umysł?

Zdolności humanistyczne nie do końca wykluczają się ze zdolnościami matematycznymi. Wręcz przeciwnie, uzupełniają się i pomagają sobie. Znam wielu humanistów, którzy gdy zagłębili się w nauki ścisłe... pokochali je. Duet „umysł ścisły i humanistyczny” to gwarancja powodzenia w nauce.

Rozwój zawodowy nauczyciela... w wakacje

Wakacje to czas, żeby zrobić coś interesującego, pozwiedzać, a także to chwila na edukację, którą czasem tak ciężko znaleźć podczas roku szkolnego. Można wykorzystać wolny czas na doszkalanie się i podnoszenie swoich kwalifikacji. Jakie drogi oferuje wam współczesna rzeczywistość? W artykule znajdziecie kilka ciekawych pomysłów.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji