5 zasad skutecznej kampanii bannerowej na e-korepetycje.net - case study

Dzisiejszy artykuł, to kolejna publikacja z cyklu „Marketing internetowy dla branży edukacyjnej”, jaki publikujemy na naszym blogu. Dzisiaj chciałam zwrócić uwagę na kilka interesujących zasad, którymi warto się kierować przy tworzeniu i realizacji kampanii bannerowej w naszym panelu kampanie.e-korepetycje.net. W poprzednim artykule opisałam krok po kroku, jak taką reklamę bannerową przeprowadzić, a teraz na przykładzie już zrealizowanych kampanii podpowiadam, na co zwrócić uwagę, aby były skuteczniejsze.

1. Targetuj reklamę

Mimo iż wybór targetowania zwiększa koszt kampanii, to jednak należy traktować to jako inwestycję w lepsze jakościowo wyniki. Jeśli zależy Ci, aby kliknięcia w Twoją reklamę były dobrej jakości, czyli miały lepszą konwersję na cel, to wybierz targetowanie, które zawęzi odbiorców Twojej reklamy. Taka selekcja sprawi, że przejścia do witryny nie będą „pustymi” kliknięciami, a dodatkowo otrzymasz wyższe wskaźniki CTR.

Reklama testu z matematyki, który jest dostępny w naszym serwisie jest potwierdzeniem tej tezy. Na bannerze pojawił się napis: sprawdź swój poziom matematyki. Ten prosty i jasny przekaz mówi, co dokładnie odbiorca będzie robił, gdy kliknie w tę reklamę.  Targetowanie na przedmioty związane z matematyką sprawiły, że z przekazem dotarliśmy idealnie w grupę docelową, dlatego też wiele z wyświetleń reklamy kończyło się kliknięciem w nią oraz wykonaniem testu. Część emisji nietargetowanej reklamy trafiał do osób, które z matematyką miały niewiele wspólnego.

Nie ma jednej złotej zasady, która da zawsze wspaniałe wyniki pod względem klikalności i konwersji. Każdą kampanię musisz traktować indywidualnie i każdą dobrze przemyśleć, dobierając odpowiednie parametry.

2. Przyłóż się do kreacji

Kreacja jest jednym z najistotniejszych elementów kampanii bannerowej, gdyż to właśnie grafikę widzi odbiorca i to ona zachęca do kliknięcia. Dlatego poświęć odpowiednią ilość czasu na to, aby ją dobrze dopracować oraz zaplanować, jakie będzie zawierała elementy. Ważny jest także cel reklamy, od którego powinna zależeć kreacja.

banner legal english studio

Powyższy banner, to kampania typowo wizerunkowa. Jest to dobra kreacja, ze spójną kolorystyką firmy, pasującą do branży prawniczej. Duży nacisk położono na wyróżnienie nazwy firmy oraz na opisujące ją kluczowe hasła. Wskazany został także atrybut prawniczy. Nie ma zachęty do zakupu, czy wezwania do działania, co wskazuje na kampanię wizerunkową. Kreacja z takim przekazem najlepiej służy zbudowaniu świadomości marki, opatrzeniu się potencjalnym klientom i zaprezentowaniu tematyki.

Inna kreacja w naszym serwisie, to reklama firmy Ratajczuk Edukacja. Banner dedykowany na tę kampanię jest bardzo prostą, jednak efektywną grafiką. Wykonany w formacie GIF, czyli animacji, daje możliwość przekazania większej ilości treści, a „miganie” billboardu sprawia, że przyciąga wzrok. Atrybut medyczny zamieszczony na grafice również ściśle określa odbiorcę, a więc jest duże prawdopodobieństwo, że reklamą zainteresują się osoby związane z tematyką medyczną. Na bannerze zostało zamieszczone także pytanie: „Chcesz studiować medycynę?”, co wskazuje, że przekaz jest skierowany do osób wybierających kierunek medyczny po szkole średniej. Te wszystkie elementy sprawiają, że już samą grafiką zawęża się grupę odbiorców. Oczywiście nie da się przewidzieć, kogo finalnie zainteresuje reklama, ale jest duże prawdopodobieństwo, że będą to osoby planujące studia medyczne (uczniowie szkół średnich, ewentualnie osoby, które uczą się na kierunkach pokrewnych do medycyny, gdyż nie dostały się na nią).

banner reklamowy

Innym sposobem zawężania grupy docelowej za pomocą grafiki, jest zamieszczenie szczegółowych informacji dotyczących lokalizacji. Banner poniżej wskazuje dokładnie, jakiego miasta dotyczy oferta, dlatego też można zakładać, że kliknięcia użytkowników z innych miast będą znikome. Klikać w reklamę będą te osoby, które są zainteresowane zakupem lekcji muzyki w Olsztynie. Dodatkowo na bennerze została określona dokładnie grupa docelowa promowanej usługi (co w tym przypadku nie oznacza grupy decydującej o zakupie), a więc ta informacja zawęża nam profil klienta do osób z Olsztyna, które są zainteresowane wysłaniem swoich pociech na zajęcia muzyczne. Warto w taki sposób tworzyć grafiki, aby przekazywać jak najwięcej informacji.

banner yamaha

3. Zachowaj spójność między przekazem a landing page

Biorąc pod uwagę opisane powyżej grafiki, banner Legal English Studio był kierowany na stronę główną, co jest poprawnym linkowaniem przy kampaniach wizerunkowych. Drugi banner, dotyczący usług medycznych, również przenosił na stroną główną. Mimo tego, że witryna firmy jest bardzo intuicyjna i łatwo znaleźć określone treści, to z punktu widzenia klienta, lepiej byłoby, gdyby banner kierował od razu do podstrony „Oferta". Tak właśnie było w przypadku kampanii Yamahy, w której po kliknięciu w banner użytkownik przechodził do podstrony związanej z kursem dla dzieci.

Pamiętajmy, aby zawsze jak najbardziej ułatwiać klientom drogę do informacji. Jeśli chcemy mu sprzedać kurs, kierujmy od razu do sklepu albo formularza zamówienia. Jeśli chcemy pochwalić się naszym profesjonalizmem, skierujmy użytkownika do podstrony z opiniami naszej firmy lub certyfikatami. Warto również wykorzystać możliwość utworzenia oddzielnej strony lądowania, dedykowanej na potrzeby kampanii. Wówczas przekazujemy tam tylko te informacje, które użytkownikowi są niezbędne, a pozostałe nie zakłócają mu wtedy odbioru.

4. Dobrze przemyśl liczbę odsłon

Wybór wielkości emisji zależy głównie od celu, jaki ma kampania oraz od targetowania. Jeśli mamy do przeprowadzenia szybką akcję, np. wypromowanie nowego kursu językowego rozpoczynającego się za 2 tygodnie, to warto zintensyfikować reklamę i ustawić parametry tak, aby wyświetlała się kilka tysięcy razy dziennie. Minimalną tygodniową liczbą odsłon dla średnio popularnych przedmiotów i lokalizacji, powinno być 10 tysięcy. Dzięki temu, wielu użytkowników serwisu będzie miało okazję zobaczyć Twój banner.

Warto jednak pamiętać, że opcja targetowania może w znaczący sposób zawęzić grupę, wówczas liczba odsłon będzie wysoka, co spowoduje, że czas jej emisji zostanie automatycznie wydłużony.  Poniżej przykład takiej kampanii, gdzie zaplanowana była do 16 maja, a wyświetlała się aż do 24, gdyż targetowanie jej było bardzo wąskie.

statystyki odsłon reklamy

5. Zastanów się nad terminem

Warto zwrócić uwagę na termin wyświetlania reklam. Jak wiele branż, tak i edukacyjna, ma swoją sezonowość. Nie od dziś wiadomo, że statystyki odwiedzin tego typu serwisów w okresie matur i innych egzaminów, a także na początku roku szkolnego, osiągają naprawdę zachwycające wyniki. Zastanów się, czy nie wykorzystać wtedy tego momentu i dać się zauważyć większej rzeczy użytkowników, czy jednak wręcz odwrotnie, włączyć reklamę po sezonie, przez co konkurencja reklamodawców również będzie mniejsza. Jak wpływają momenty na statystyki, pokazuje przykład firmy medycznej, której reklama była targetowana na kilka przedmiotów związanych z medycyną, w tym na biologię i chemię. Kampania była uruchomiona w terminie odbywania się matur – egzamin z biologii był 11.05, a z chemii 13.05. Patrząc na klikalność w banner, na przestrzeni poszczególnych dni można zauważyć, że była ona większa w dni przed tymi egzaminami.

Podsumowanie

Kampania bannerowa w naszym serwisie, to doskonały wybór na promocję usług i produktów związanych z edukacją. Aby dobrze zrealizować kampanię musisz pamiętać o kilku istotnych krokach, które pozwolą na osiągnięcie zadowalających wyników. Nadrzędną radą dla osoby realizującej reklamę, będzie przede wszystkim wejście „w skórę” potencjalnego klienta i zastanowienie się, co przyciągnie uwagę tego odbiorcy, jaki on jest i kiedy będzie mógł zobaczyć tę reklamę. Tylko takie podejście od strony klienta sprawi, że przygotujecie dobrą kreację oraz zrealizujecie kampanię w odpowiednim czasie i do odpowiedniej grupy.

Zachęcam do testowania naszej kampanii bannerowej, aby zobaczyć, jak sprawdza się w kontekście grup docelowych Waszych produktów. Jeśli będziecie mieli pytania na temat naszego panelu, to zostawcie je w komentarzu pod tym postem lub napiszcie maila na adres kampanie@e-korepetycje.net.

 

Zobacz inne wpisy z serii "Marketing internetowy dla Edukacji":

Kampanie Google AdWords dla edukacji

Kampanie bannerowe dla branży edukacyjnej

E-mail marketing dla Edukacji

Facebook, czyli jak założyć fanpage dla szkoły

Pozycjonowanie stron szkół językowych w Google

O autorze

JA
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Bądź profesjonalnym korepetytorem w nowym roku szkolnym

Skąd czerpać wiedzę na temat działań, o które powinniśmy zadbać? Właśnie po to wydaliśmy bezpłatny e-book pt.: „Zawód: Korepetytor”. Zamieściliśmy w nim wiele informacji, które z pewnością przydadzą się każdemu korepetytorowi. Już ponad 2000 pobrań i wiele pozytywnych opinii wskazuje na fakt, że taka publikacja była Wam potrzebna.

Budżet korepetytora – wylicz, ile musisz zarobić

Udzielanie korepetycji jest jednym z Twoich głównych, a może nawet jedynym źródłem przychodów? Jeśli tak, musisz szczególnie uważnie kontrolować wysokość swoich zarobków – tak, abyś mógł bez problemu się utrzymać, a jednocześnie zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Co wziąć pod uwagę podczas wyliczaniu przychodu? Sprawdź nasze wskazówki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023