Budżet korepetytora – wylicz, ile musisz zarobić

Udzielanie korepetycji jest jednym z Twoich głównych, a może nawet jedynym źródłem przychodów? Jeśli tak, musisz szczególnie uważnie kontrolować wysokość swoich zarobków – tak, abyś mógł bez problemu się utrzymać, a jednocześnie zachować zdrowy balans między życiem prywatnym a zawodowym. Co wziąć pod uwagę podczas wyliczaniu przychodu? Sprawdź nasze wskazówki.

Chociaż pieniądze to nie wszystko, a zawód korepetytora jest dla Ciebie zapewne również pasją, od konieczności zarabiania nie uciekniesz. Poza tym jesteś specjalistą w uczeniu innym, a skoro tak – powinieneś się cenić. Dlatego do kwestii budżetowych warto podejść maksymalnie pragmatycznie, a przede wszystkim – z kalkulatorem lub excelową tabelką pod ręką. To szczególnie ważne wówczas, gdy korepetycje są Twoim głównym źródłem przychodów. W takiej sytuacji musisz zadbać o zapewnienie sobie przychodów na takim poziomie, który pozwoli Ci nie tylko utrzymać dach nad głową, ale i realizować inne plany. Jak to zrobić?

Określ swoje potrzeby finansowe

Żeby wiedzieć, ile pieniędzy potrzebujesz, musisz zacząć od odrobienia prostej pracy domowej, a więc określenia stałych miesięcznych kosztów utrzymania. Policz, ile wydajesz na:

  • opłaty związane z utrzymaniem mieszkania lub domu – chodzi tu o czynsz, ratę kredytu, opłaty za media (prąd, gaz, woda, internet, telewizja itp.),

  • żywność i artykuły gospodarstwa domowego,

  • leki – jeśli przyjmujesz jakieś na stałe,

  • samorozwój – np. kursy, na które sam uczęszczasz, karnet na siłownię itp.

Do tego – w kontekście wydatków osobistych – dolicz również koszty związane z zakupem ubrań oraz rozmaitymi „przyjemnościami” – np. wyjściami do kina/teatru, restauracji, klubów, zakupem książek itd.

Jeśli korepetycji udzielasz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a nie umowy cywilnoprawnej, weź również pod uwagę koszty z tym związane, a więc:

  • wysokość składek ZUS (jeśli jeszcze obowiązuje Cię tzw. mały ZUS, sprawdź, kiedy ten okres, a wraz z nim niższe składki się skończą),

  • średnią wysokość uiszczanego podatku od dochodu,

  • koszty obsługi księgowej

  • inne wydatki, np. opłaty za obsługę konta firmowego.

Jeżeli prowadzisz wspólne gospodarstwo domowe z innymi członkami rodziny, wylicz, jaką część domowego budżetu pokrywasz Ty, a jaką inne osoby.

Jak dokonać wszystkich tych kalkulacji, a zwłaszcza związanych z wydatkami na żywność, chemię domową czy przyjemności? Możesz np. przez miesiąc zbierać wszystkie rachunki i paragony lub pozwolić dokonać kalkulacji aplikacji bankowej.

Wszystkie obliczenia gotowe? Uzyskana kwota to Twoje minimum – najniższa kwota pieniędzy, którą musisz zarobić, aby utrzymać się na rynku i nie zbankrutować. Masz już punkt wyjścia do działania.

Co zrobić, by zacząć zarabiać wystarczająco dużo?

Gdy już wiesz, ile Ci potrzeba, aby przetrwać, możesz wreszcie spojrzeć na swoją sytuację zawodową. Sprawdź, ile godzin lekcji prowadzisz regularnie i jaką kwotę Ci przynoszą. Nawet jeśli jest ona zgodna z Twoimi potrzebami finansowymi, pamiętaj, że:

  • trzymanie się blisko minimum może być niebezpieczne – w takiej sytuacji nawet odpływ jednego czy dwóch uczniów może zagrozić Twojej stabilności finansowej,

  • warto pomyśleć o zwiększeniu wysokości przychodów – zarówno po to, aby zbudować sobie poduszkę finansową, jak i by móc się rozwijać,

  • Twoje potrzeby finansowe mogą się zwiększyć – np. z uwagi na inflację czy po prostu nowe, dodatkowe wydatki,

  • specyfika pracy na własną rękę jest taka, że nie masz płatnego urlopu – musisz na niego zarobić z wyprzedzeniem,

  • w zawodzie nauczyciela są okresy przestoju – ferie, święta, a także wakacje to okres, w którym będziesz tracić, dlatego musisz mieć na ten czas odłożone dodatkowe środki na utrzymanie się.

Dlatego właśnie dobrze jest pomyśleć o tym, jak zwiększyć swoje przychody – tak, aby przekraczały próg minimum co najmniej o ok. 20-30%. Zarobki na takim poziomie dadzą Ci większe poczucie bezpieczeństwa i pozwolą przetrwać okresy mniejszego popytu na Twoje usługi.

Jak zwiększyć przychody z korepetycji i zoptymalizować wydatki?

Sposobów na zwiększenie przychodów z lekcji jest kilka. Możesz:

  • ustalić wyższą kwotę za godzinę lekcyjną (o tym, jakich argumentów użyć, również przeczytasz na naszym blogu),

  • udzielać krótszych lekcji w tej samej cenie (np. 45 min zamiast 60 min, co pozwoli Ci zwiększyć liczbę godzin pracy z uczniami),

  • zacząć udzielać więcej lekcji – choć pamiętaj, aby zachować zdrowy balans między pracą a życiem osobistym. To pozwoli Ci uniknąć wypalenia zawodowego.

Dobry, pomysłem jest również optymalizacja wydatków. Na przykład, gdy prowadzisz działalność, pamiętaj o możliwości odliczenia kosztów prowadzenia działalności od dochodu. Jeśli zaś udzielasz lekcji w domach uczniów i ponosisz wydatki na dojazd do nich, rozważ zamianę samochodu na rower czy komunikację miejską, zaproszenie uczniów do siebie lub przejście na lekcje on-line. Każdy sposób jest dobry, jeśli prowadzi do tego, że wydajesz mniej, a zaczynasz zarabiać więcej.

Nie zapomnij również o budowaniu swojej marki na rynku korepetytorskim – im wyższy prestiż (i im lepsza jakość Twoich lekcji), tym wyższych stawek możesz oczekiwać.

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Pracę i wychowanie dziecka da radę połączyć – rozmawiamy z Mamą Korepetytorką

Jak połączyć wychowanie dziecka z pracą korepetytorki? Jak ważne jest wsparcie rodziny? O to, ale też o inne rzeczy pytamy Ingę, która od 10 lat udziela korepetycji z matematyki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024