Zdalna nauka – jak zorganizować sobie pracę, żeby nie zwariować?

Zdalny system nauki różni się od tego, który znasz ze szkoły. Ucząc się w ten sposób, możesz doświadczać wielu trudności – np. z koncentracją czy organizacją pracy. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby uczyć się efektywnie? Sprawdź nasze porady.

Uczysz się zdalnie i odczuwasz nieustanne rozkojarzenie? Trudno jest Ci się zabrać za wykonanie zadanej pracy? Nie ma w tym nic dziwnego! Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – w domu brak Ci stałego harmonogramu oraz „nadzoru”. A bez nich jest znacznie trudniej utrzymać samodyscyplinę. Do tego zmagasz się z rozmaitymi problemami technologicznymi. To jednak nie oznacza, że… możesz traktować te przyczyny jako wymówkę dla samego siebie. Wręcz przeciwnie! Potraktuj je jako wyzwanie dla samego siebie i sięgnij po kilka prostych rozwiązań, dzięki którym nauka będzie Ci szła równie skutecznie!

  1. Ustal sobie harmonogram nauki

Nawet jeśli nie musisz wstać o określonej godzinie ani uczestniczyć w lekcjach o wczesnej porze, wprowadź sobie stały harmonogram działania. Określ jasno:

  • o której godzinie wstajesz (najlepiej, by była to pora zbliżona do tej, o której budziłeś się do szkoły),

  • kiedy zaczynasz naukę – im wcześniejsza godzina, tym lepiej dla Twojego umysłu,

  • jak często i jakie przerwy będziesz sobie robić – zastanów się, czy wolisz jedną, ale dłuższą, czy kilka krótszych. A jeśli nie masz pewności, poeksperymentuj!

  1. Stwórz sobie dobre miejsce do nauki

Potrzebna Ci przestrzeń, którą mózg będzie utożsamiał z pracą i przestawiał się na odpowiedni tryb działania. Może będzie to Twoje biurko, a może wygodny fotel, w którym rozsiądziesz się z laptopem? Ważne, aby miejsce, które wybierzesz, było:

  • stałe – to będzie sprzyjało koncentracji,

  • uporządkowane – panujący dookoła bałagan może przełożyć się na poczucie chaosu w Twojej głowie,

  • odpowiednio wyposażone – zanim zabierzesz się do działania, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Kubek herbaty, ładowarka do laptopa, notatki, przybory do pisania… Chodzi o to, żebyś nie musiał kilka razy wstawać i się rozpraszać.

  1. Nie śpij do późna

Kiedy nie masz na głowie pilnych zadań do wykonania, zostajesz w łóżku dłużej niż zazwyczaj? Postaraj się tego unikać w dni szkolne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wstając o 10 czy 11, będziesz mieć problem z odpowiednim „nastrojeniem się” do działania. Twojemu mózgowi będzie się wydawało, że jest weekend, a poza tym… dzień stanie się krótszy.

Pamiętaj: im szybciej wykonasz zadania na dany dzień, tym wcześniej będziesz mieć czas wolny!

Przeczytaj także: Jak ważna jest ilość snu dla nauki?

  1. Przygotuj się „do działania” tak, jakbyś miał iść do szkoły

Nie wystarczy, że wstaniesz o godzinie podobnej do tej, o której budziłbyś się na lekcje. Jeśli zasiądziesz do nauki w piżamie… również zadziała to na Twój mózg dekoncentrująco. Przygotuj się tak jak do szkoły: umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Dzięki temu podświadomie poczujesz, że przyszedł czas na pracę, a nie na błogie lenistwo.

  1. Nie odkładaj pracy „na później”

Nauczyciel wyznaczył termin przesłania pracy domowej na koniec tygodnia? Inny poprosił o wykonanie dużego projektu z datą oddania na za tydzień lub dwa? Wydaje się, że to dużo czasu, prawda? Niby tak, ale… jeśli te zadania się skumulują, możesz mieć problem z ich wykonaniem na czas. A to może się kończyć stresem i złą oceną.

W zamian:

  • staraj się pracować każdego dnia – w miarę swoich możliwości czasowych i umysłowych,

  • podziel wykonanie większych projektów na etapy – wtedy będzie Ci łatwiej zaplanować pracę nad ich wykonaniem. Przykładowo, jeśli masz przygotować prezentację multimedialną, która ma mieć ok. 20 slajdów i tydzień na jej wykonanie – rób ok. 4 slajdy dziennie,

  • rób sobie przerwy podczas pracy nad dłuższym zadaniem – może to być np. 5 minut na każde 25 minut działania (zgodne z techniką Pomodoro).

  1. Wyeliminuj „przeszkadzacze”

Trudno Ci zachować dobrą koncentrację, bo co chwilę przychodzą do Ciebie powiadomienia na Facebooku, Tok-Toku, WhatsAppie, Instagramie albo zobaczyłeś, że Twój ulubiony twórca dodał nowy filmik na YouTube? A może zadzwonił kolega i ma do Ciebie pilną sprawę? Lista rzeczy, które będą próbowały odciągnąć Twoją uwagę od tego, co masz do zrobienia, ciągnie się w nieskończoność.

Nie daj się im odciągnąć od pracy, którą masz do wykonania. Dzięki temu szybciej ukończysz zadania i będziesz mógł oddać się rozrywce. Jak to zrobić? Możesz np.:

  • wyciszyć powiadomienia w telefonie – zastanów się, ilu z nich tak naprawdę potrzebujesz, a które tylko „zaśmiecają” Ci smartfona i odwracają niepotrzebnie uwagę,

  • wyciszyć cały telefon i np. odłożyć go na czas pracy do ładowania,

  • poprosić znajomych i rodzinę, aby nie przeszkadzali Ci, kiedy pracujesz.

I na koniec pamiętaj: nie ma ludzi idealnych! Być może nie uda Ci się każdego dnia zadziałać według planu. Jeśli jednak się postarasz, z czasem wyrobisz w sobie pozytywne nawyki. Dzięki nim nauka w trybie zdalnym stanie się równie komfortowa co ta w szkole. Spróbuj i przekonaj się!

Więcej tekstów z serii Uczeń w dobrej formie

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 trudnych momentów w życiu ucznia

Zobacz, jak reaguje uczeń kiedy znajduje w sieci gotowe wypracowanie, a później dowiaduje się, że oddał do oceny pracę nie na temat.

Poradnik o email marketingu dla branży edukacyjnej

Firma FreshMail przygotowała specjalny poradnik dla branży edukacyjnej. Pokazuje w nim wyniki badań na grupie ponad 200-stu firm, gdzie przeanalizowane zostały podejmowane działania w email marketingu oraz porady i inspiracje, jak efektywnie wykorzystać to narzędzie.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024