Zdalna nauka – jak zorganizować sobie pracę, żeby nie zwariować?

Zdalny system nauki różni się od tego, który znasz ze szkoły. Ucząc się w ten sposób, możesz doświadczać wielu trudności – np. z koncentracją czy organizacją pracy. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby uczyć się efektywnie? Sprawdź nasze porady.

Uczysz się zdalnie i odczuwasz nieustanne rozkojarzenie? Trudno jest Ci się zabrać za wykonanie zadanej pracy? Nie ma w tym nic dziwnego! Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – w domu brak Ci stałego harmonogramu oraz „nadzoru”. A bez nich jest znacznie trudniej utrzymać samodyscyplinę. Do tego zmagasz się z rozmaitymi problemami technologicznymi. To jednak nie oznacza, że… możesz traktować te przyczyny jako wymówkę dla samego siebie. Wręcz przeciwnie! Potraktuj je jako wyzwanie dla samego siebie i sięgnij po kilka prostych rozwiązań, dzięki którym nauka będzie Ci szła równie skutecznie!

 1. Ustal sobie harmonogram nauki

Nawet jeśli nie musisz wstać o określonej godzinie ani uczestniczyć w lekcjach o wczesnej porze, wprowadź sobie stały harmonogram działania. Określ jasno:

 • o której godzinie wstajesz (najlepiej, by była to pora zbliżona do tej, o której budziłeś się do szkoły),

 • kiedy zaczynasz naukę – im wcześniejsza godzina, tym lepiej dla Twojego umysłu,

 • jak często i jakie przerwy będziesz sobie robić – zastanów się, czy wolisz jedną, ale dłuższą, czy kilka krótszych. A jeśli nie masz pewności, poeksperymentuj!

 1. Stwórz sobie dobre miejsce do nauki

Potrzebna Ci przestrzeń, którą mózg będzie utożsamiał z pracą i przestawiał się na odpowiedni tryb działania. Może będzie to Twoje biurko, a może wygodny fotel, w którym rozsiądziesz się z laptopem? Ważne, aby miejsce, które wybierzesz, było:

 • stałe – to będzie sprzyjało koncentracji,

 • uporządkowane – panujący dookoła bałagan może przełożyć się na poczucie chaosu w Twojej głowie,

 • odpowiednio wyposażone – zanim zabierzesz się do działania, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Kubek herbaty, ładowarka do laptopa, notatki, przybory do pisania… Chodzi o to, żebyś nie musiał kilka razy wstawać i się rozpraszać.

 1. Nie śpij do późna

Kiedy nie masz na głowie pilnych zadań do wykonania, zostajesz w łóżku dłużej niż zazwyczaj? Postaraj się tego unikać w dni szkolne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wstając o 10 czy 11, będziesz mieć problem z odpowiednim „nastrojeniem się” do działania. Twojemu mózgowi będzie się wydawało, że jest weekend, a poza tym… dzień stanie się krótszy.

Pamiętaj: im szybciej wykonasz zadania na dany dzień, tym wcześniej będziesz mieć czas wolny!

Przeczytaj także: Jak ważna jest ilość snu dla nauki?

 1. Przygotuj się „do działania” tak, jakbyś miał iść do szkoły

Nie wystarczy, że wstaniesz o godzinie podobnej do tej, o której budziłbyś się na lekcje. Jeśli zasiądziesz do nauki w piżamie… również zadziała to na Twój mózg dekoncentrująco. Przygotuj się tak jak do szkoły: umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Dzięki temu podświadomie poczujesz, że przyszedł czas na pracę, a nie na błogie lenistwo.

 1. Nie odkładaj pracy „na później”

Nauczyciel wyznaczył termin przesłania pracy domowej na koniec tygodnia? Inny poprosił o wykonanie dużego projektu z datą oddania na za tydzień lub dwa? Wydaje się, że to dużo czasu, prawda? Niby tak, ale… jeśli te zadania się skumulują, możesz mieć problem z ich wykonaniem na czas. A to może się kończyć stresem i złą oceną.

W zamian:

 • staraj się pracować każdego dnia – w miarę swoich możliwości czasowych i umysłowych,

 • podziel wykonanie większych projektów na etapy – wtedy będzie Ci łatwiej zaplanować pracę nad ich wykonaniem. Przykładowo, jeśli masz przygotować prezentację multimedialną, która ma mieć ok. 20 slajdów i tydzień na jej wykonanie – rób ok. 4 slajdy dziennie,

 • rób sobie przerwy podczas pracy nad dłuższym zadaniem – może to być np. 5 minut na każde 25 minut działania (zgodne z techniką Pomodoro).

 1. Wyeliminuj „przeszkadzacze”

Trudno Ci zachować dobrą koncentrację, bo co chwilę przychodzą do Ciebie powiadomienia na Facebooku, Tok-Toku, WhatsAppie, Instagramie albo zobaczyłeś, że Twój ulubiony twórca dodał nowy filmik na YouTube? A może zadzwonił kolega i ma do Ciebie pilną sprawę? Lista rzeczy, które będą próbowały odciągnąć Twoją uwagę od tego, co masz do zrobienia, ciągnie się w nieskończoność.

Nie daj się im odciągnąć od pracy, którą masz do wykonania. Dzięki temu szybciej ukończysz zadania i będziesz mógł oddać się rozrywce. Jak to zrobić? Możesz np.:

 • wyciszyć powiadomienia w telefonie – zastanów się, ilu z nich tak naprawdę potrzebujesz, a które tylko „zaśmiecają” Ci smartfona i odwracają niepotrzebnie uwagę,

 • wyciszyć cały telefon i np. odłożyć go na czas pracy do ładowania,

 • poprosić znajomych i rodzinę, aby nie przeszkadzali Ci, kiedy pracujesz.

I na koniec pamiętaj: nie ma ludzi idealnych! Być może nie uda Ci się każdego dnia zadziałać według planu. Jeśli jednak się postarasz, z czasem wyrobisz w sobie pozytywne nawyki. Dzięki nim nauka w trybie zdalnym stanie się równie komfortowa co ta w szkole. Spróbuj i przekonaj się!

Więcej tekstów z serii Uczeń w dobrej formie

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak utrzymać się na rynku jako korepetytor?

Rynek korepetytorów staje się coraz bardziej konkurencyjny, a z zapotrzebowaniem na lekcje… bywa różnie. Zauważyłeś lekki przestój lub spadek zainteresowania klientów Twoimi usługami? A może nadal jest dobrze, ale chcesz działać w myśl zasady, że „lepiej dmuchać na zimne”? Mamy dla Ciebie garść porad, które możesz wykorzystać, aby ustabilizować swoją pozycję w branży.

Korepetycje online – dlaczego warto o nich pomyśleć?

Korepetycje przez Internet to popularna wśród uczniów i rodziców forma dodatkowych lekcji. Nie jest to nowość z ostatnich miesięcy, ale pandemia sprawiła, że zdalna nauka stała się jeszcze bardziej popularna. Tego typu zajęcia mają wiele zalet, ale narosło wokół nich tyle samo mitów. Jak to wygląda w rzeczywistości? Co ma w sobie ta forma nauczania, że z roku na rok decyduje się na nią coraz więcej osób? I jak to jest z tymi mitami – może jest w nich ziarno prawdy?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023