Zdalna nauka – jak zorganizować sobie pracę, żeby nie zwariować?

Zdalny system nauki różni się od tego, który znasz ze szkoły. Ucząc się w ten sposób, możesz doświadczać wielu trudności – np. z koncentracją czy organizacją pracy. Jak sobie z nimi radzić? Co zrobić, żeby uczyć się efektywnie? Sprawdź nasze porady.

Uczysz się zdalnie i odczuwasz nieustanne rozkojarzenie? Trudno jest Ci się zabrać za wykonanie zadanej pracy? Nie ma w tym nic dziwnego! Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty – w domu brak Ci stałego harmonogramu oraz „nadzoru”. A bez nich jest znacznie trudniej utrzymać samodyscyplinę. Do tego zmagasz się z rozmaitymi problemami technologicznymi. To jednak nie oznacza, że… możesz traktować te przyczyny jako wymówkę dla samego siebie. Wręcz przeciwnie! Potraktuj je jako wyzwanie dla samego siebie i sięgnij po kilka prostych rozwiązań, dzięki którym nauka będzie Ci szła równie skutecznie!

 1. Ustal sobie harmonogram nauki

Nawet jeśli nie musisz wstać o określonej godzinie ani uczestniczyć w lekcjach o wczesnej porze, wprowadź sobie stały harmonogram działania. Określ jasno:

 • o której godzinie wstajesz (najlepiej, by była to pora zbliżona do tej, o której budziłeś się do szkoły),

 • kiedy zaczynasz naukę – im wcześniejsza godzina, tym lepiej dla Twojego umysłu,

 • jak często i jakie przerwy będziesz sobie robić – zastanów się, czy wolisz jedną, ale dłuższą, czy kilka krótszych. A jeśli nie masz pewności, poeksperymentuj!

 1. Stwórz sobie dobre miejsce do nauki

Potrzebna Ci przestrzeń, którą mózg będzie utożsamiał z pracą i przestawiał się na odpowiedni tryb działania. Może będzie to Twoje biurko, a może wygodny fotel, w którym rozsiądziesz się z laptopem? Ważne, aby miejsce, które wybierzesz, było:

 • stałe – to będzie sprzyjało koncentracji,

 • uporządkowane – panujący dookoła bałagan może przełożyć się na poczucie chaosu w Twojej głowie,

 • odpowiednio wyposażone – zanim zabierzesz się do działania, upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz. Kubek herbaty, ładowarka do laptopa, notatki, przybory do pisania… Chodzi o to, żebyś nie musiał kilka razy wstawać i się rozpraszać.

 1. Nie śpij do późna

Kiedy nie masz na głowie pilnych zadań do wykonania, zostajesz w łóżku dłużej niż zazwyczaj? Postaraj się tego unikać w dni szkolne. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: ponieważ wstając o 10 czy 11, będziesz mieć problem z odpowiednim „nastrojeniem się” do działania. Twojemu mózgowi będzie się wydawało, że jest weekend, a poza tym… dzień stanie się krótszy.

Pamiętaj: im szybciej wykonasz zadania na dany dzień, tym wcześniej będziesz mieć czas wolny!

Przeczytaj także: Jak ważna jest ilość snu dla nauki?

 1. Przygotuj się „do działania” tak, jakbyś miał iść do szkoły

Nie wystarczy, że wstaniesz o godzinie podobnej do tej, o której budziłbyś się na lekcje. Jeśli zasiądziesz do nauki w piżamie… również zadziała to na Twój mózg dekoncentrująco. Przygotuj się tak jak do szkoły: umyj się, ubierz, zjedz śniadanie. Dzięki temu podświadomie poczujesz, że przyszedł czas na pracę, a nie na błogie lenistwo.

 1. Nie odkładaj pracy „na później”

Nauczyciel wyznaczył termin przesłania pracy domowej na koniec tygodnia? Inny poprosił o wykonanie dużego projektu z datą oddania na za tydzień lub dwa? Wydaje się, że to dużo czasu, prawda? Niby tak, ale… jeśli te zadania się skumulują, możesz mieć problem z ich wykonaniem na czas. A to może się kończyć stresem i złą oceną.

W zamian:

 • staraj się pracować każdego dnia – w miarę swoich możliwości czasowych i umysłowych,

 • podziel wykonanie większych projektów na etapy – wtedy będzie Ci łatwiej zaplanować pracę nad ich wykonaniem. Przykładowo, jeśli masz przygotować prezentację multimedialną, która ma mieć ok. 20 slajdów i tydzień na jej wykonanie – rób ok. 4 slajdy dziennie,

 • rób sobie przerwy podczas pracy nad dłuższym zadaniem – może to być np. 5 minut na każde 25 minut działania (zgodne z techniką Pomodoro).

 1. Wyeliminuj „przeszkadzacze”

Trudno Ci zachować dobrą koncentrację, bo co chwilę przychodzą do Ciebie powiadomienia na Facebooku, Tok-Toku, WhatsAppie, Instagramie albo zobaczyłeś, że Twój ulubiony twórca dodał nowy filmik na YouTube? A może zadzwonił kolega i ma do Ciebie pilną sprawę? Lista rzeczy, które będą próbowały odciągnąć Twoją uwagę od tego, co masz do zrobienia, ciągnie się w nieskończoność.

Nie daj się im odciągnąć od pracy, którą masz do wykonania. Dzięki temu szybciej ukończysz zadania i będziesz mógł oddać się rozrywce. Jak to zrobić? Możesz np.:

 • wyciszyć powiadomienia w telefonie – zastanów się, ilu z nich tak naprawdę potrzebujesz, a które tylko „zaśmiecają” Ci smartfona i odwracają niepotrzebnie uwagę,

 • wyciszyć cały telefon i np. odłożyć go na czas pracy do ładowania,

 • poprosić znajomych i rodzinę, aby nie przeszkadzali Ci, kiedy pracujesz.

I na koniec pamiętaj: nie ma ludzi idealnych! Być może nie uda Ci się każdego dnia zadziałać według planu. Jeśli jednak się postarasz, z czasem wyrobisz w sobie pozytywne nawyki. Dzięki nim nauka w trybie zdalnym stanie się równie komfortowa co ta w szkole. Spróbuj i przekonaj się!

Więcej tekstów z serii Uczeń w dobrej formie

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Język angielski – jaki poziom prezentujemy?

Na stronie e-korepetycje.net udostępniamy testy online, które każdy Internauta może wykonać, aby sprawdzić swój poziom biegłości językowej. Jak dobrze znamy języki obce? Czy tak samo umiemy porozumiewać się po angielsku jak i po niemiecku czy rosyjsku?

Dokumentowanie przychodu z korepetycji

W naszym dzisiejszym artykule zastanowimy się w jaki sposób przepisy podatkowe odnoszą się do kwestii dokumentowania przychodów z tytułu udzielonych korepetycji. Bliższa analiza przepisów pokazuje bowiem, że zagadnienie to nie jest jednoznacznie wyjaśnione.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport