STOP zwolnieniom z WF

Światowa organizacja wszczęła alarm, ponieważ średnia długość życia obecnego pokolenia dzieci może być krótsza niż długość życia ich rodziców. Według badań HBSC  z 2010 roku przeprowadzonych w Polsce wynika, że wśród grupy 11-latków zaledwie 25% ćwiczy minimum 60 minut dziennie. Przez ćwiczenia rozumiana jest każda forma ruchu. Co gorsze, już wśród starszej młodzieży, w wieku 17 lat, minimum aktywności fizycznej niezbędnej dla zdrowego trybu życia podejmuje zaledwie 10% uczniów. Z danych raportu UNICEF wynika, że blisko 20% dzieci w wieku 11-15 lat cierpi na nadwagę, a aż 80% obecnie otyłych nastolatków będzie zmagało się z tym problem również w życiu dorosłym.

Poniżej przedstawiamy wykres, na którym widać, jaki procent dzieci i młodzieży ćwiczy regularnie, minimum 60 minut dziennie, z uwzględnieniem lekcji WF.

raport otyłości

Brak regularnych ćwiczeń fizycznych powoduje zagrożenia w rozwoju fizycznym oraz pogłębiające się wady postawy. Szczególnie narażone są na nie dzieci w trakcie intensywnego okresu wzrostowego, który przypada na okres 6-7 i 12-16 lat. Brak podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci wynika ze zwiększonej liczby zajęć dodatkowych związanych z nauką, ale również zastępowania codziennej zabawy z rówieśnikami przez siedzenie przed komputerem i telewizorem. To właśnie w Polsce występuje największy na świecie procent 11-latków, którzy wolny czas spędzają każdego dnia minimum w wymiarze 2 godzin dziennie przed ekranem komputera lub telewizora.

Akcja STOP zwolnieniom z WF

W związku z zatrważającymi statystykami otyłości wśród dzieci oraz zmniejszonej aktywności fizycznej, Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2014 roku rozpoczęło akcję STOP zwolnieniom z WF. Kampania została przeprowadzona z udziałem karateczki Anny Lewandowskiej. W przygotowanych spotach reklamowych zachęca ona uczniów do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego. Wskazuje, że sport i korzystanie z lekcji WF to nie tylko ruch, ale możliwość nauczenia się dyscypliny, hartu ducha oraz dodatkowe korzyści procentujące w życiu dorosłym.

Oprócz nagrania spotów reklamowych został stworzony również cały kanał na YouTube oraz fanpage na Facebooku, na którym nie tylko Anna Lewandowska, ale inni sportowcy, zachęcają dzieci i młodzież do udziału w lekcjach WF. Wśród nich znalazł się między innymi Artur Siódmiak (piłkarz ręczny), Otylia Jędrzejczak (pływaczka), Iwona Niedźwiedź i Patrycja Kulwińska (piłkarki ręczne) oraz Krzysztof Lijewski (piłkarz ręczny) i Sebastian Mila.

Jak podkreśliła Iwona Kulwińska w jednej ze swoich wypowiedzi w ramach akcji „Większość osób (dzieci przp. redakcji) siedzi na ławkach, a tylko 2 czy 3 osoby udają, że się ruszają. Żyjemy dzisiaj w czasach cyfryzacji i komputeryzacji i bardzo ciężko odciągnąć dzieciaka, nawet nastolatka, od swojego komputera.”

Arutr Siódmiak, podczas prowadzonych cyklów „WF z mistrzem” podkreślał i tłumaczył dzieciom, że najważniejsze jest, aby trenować, ale mieć przy tym fajną zabawę. Otylia Jędrzejczyk podkreśla Coraz częściej jest to wina rodziców, a nie dzieci, którzy pozwalają nie chodzić im na te zajęcia. Ja jestem alergikiem i astmatykiem, a pomimo tego aktywność fizyczna jest podstawą mojego funkcjonowania. Siedzenie na ławce nie zmienia niczego…”

Niestety podczas prowadzonych kontroli i badań przez Najwyższą Izbę Kontroli, jako główny powód, dla którego uczniowie nie chcą ćwiczyć na WF jest zbyt mała atrakcyjność oferowanych zajęć. Dzieci i młodzież chciałaby uczestniczyć w zajęciach związanych z tańcem, aerobikiem, jazdą na łyżwach, biegami terenowymi czy pływaniem na basanie.

Jak wykazały badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Illinois, sprawność fizyczna zwiększa zdolności intelektualne, zwłaszcza w zakresie przedmiotów ścisłych. Udowodniono pozytywny wpływ ćwiczeń cardio na zmniejszenie się istoty szarej w mózgu. Pozbywanie się tej części mózgu i zbędnych połączeń nerwowych jest procesem naturalnym, jednak to dzięki wysiłkowi fizycznemu mózg szybciej redukuje zbędne połączenia i sprawnie „porządkuje” już przyswojone informacje.

Ministerstwo Sportu i Turystyki nie zakończyło swoich działań tylko na tym jednym projekcie. Akcja „STOP zwolnieniom z WF” była najbardziej nagłośnioną medialnie akcją. Jednak oprócz niej zostały zatwierdzone i wdrożone inne działania. Są to między innymi projekty:

  • Mały Mistrz – program skierowany na poprawę zajęć wychowania fizycznego w klasach I-III. Szczególny nacisk został położony na edukację nauczycieli wczesnoszkolnych, którzy w tym okresie prowadzą zajęcia WF w szkole z dziećmi i niejednokrotnie mają małe lub niewystarczające kompetencje do prowadzenia zajęć sportowych.
  • MultiSport – projekt zakłada wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych w wymiarze 1,5 godziny 3 razy w tygodniu. Wśród proponowanych zajęć znalazła się lekkoatletyka, sporty walki, sporty charakterystyczne dla danego regionu kraju, wynikające z lokalnych tradycji oraz wszelkie gry zespołowe.
  • Projekt powszechnej nauki pływania – Umiem Pływać – projekt skierowany również do klas I-III szkół podstawowych, a zapewniający możliwość nauki pływania w ramach lekcji wychowania fizycznego.

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Sprawdź swój poziom języka przed nowym rokiem szkolnym

Chcesz rozpocząć naukę języka obcego, ale nie wiesz od jakiego poziomu zacząć? A może szukasz możliwości sprawdzenia swojego poziomu umiejętności językowej teraz i po całym kursie? Jeśli tak, to skorzystaj z naszych testów poziomujących.

Jak zostać korepetytorem?

Korepetycje stały się w ostatnich latach popularnym sposobem na poprawienie swojej wiedzy i umiejętności w danej dziedzinie. Przeglądając oferty, można znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń, ponieważ coraz więcej osób zajmuje się taką formą nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024