Chcesz udzielać korepetycji, ale nie masz jeszcze 18 lat? Zobacz, jak

Udzielanie korepetycji to dobry sposób na dorobienie sobie. W ten sposób pracują zarówno doświadczeni nauczyciele, jak i młode osoby, które chcą się podzielić swoją wiedzą lub umiejętnościami z innymi. Uczyć mogą także osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat. Zastanawiasz się, jak wyglądają zasady prowadzenia lekcji przez osoby niepełnoletnie? Wyjaśniamy.

Na początek najważniejsze: możesz zgodnie z prawem udzielać korepetycji nawet, jeśli nie ukończyłeś 18 lat. Musisz jednak spełnić kilka warunków prawnych.

Co trzeba zrobić, aby udzielać korepetycji przed ukończeniem 18 lat?

Podstawą prawną, na jakiej możesz udzielać korepetycji zanim staniesz się pełnoletni, jest wyłącznie umowa cywilnoprawna. Dlaczego? Powód jest prosty: własną działalność gospodarczą możesz założyć dopiero po ukończeniu 18 lat.

Oznacza to, że z rodzicami każdego z uczniów zawierasz osobną umowę zlecenia – ustalając w niej warunki współpracy. Pamiętaj jednak, że:

  • aby spisać umowę cywilnoprawną, musisz mieć ukończone minimum 13 lat,

  • na jej zawarcie musi wyrazić zgodę Twój opiekun prawny, a więc najczęściej jeden z rodziców.

Warto wiedzieć, że niepełnoletni uczniowie są zwolnieni od odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z tytułu umów cywilnoprawnych, a więc nie ma konieczności zgłaszania ich do ZUS. Należy jednak odprowadzić od nich podatek zgodnie z zasadami, które obowiązują wobec osób dorosłych. Uwaga! Jako osoba niepełnoletnia nie robisz tego samodzielnie – zadanie spoczywa na Twoim opiekunie prawnym. Rodzic umieszcza Twoje przychody w rozliczeniu rocznym PIT 36 lub 37 w polu przeznaczonym na wykazanie dochodu osób małoletnich.

Jak zatem widzisz, z prawnego punktu widzenia prowadzenie korepetycji przez osobę niepełnoletnią nie jest skomplikowane. W razie wątpliwości możesz odwiedzić księgową, aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje.

Z czego może udzielać korepetycji nastolatek?

Odpowiedź, jaka się nasuwa na to pytanie, jest dość oczywista: z przedmiotów szkolnych. Jeśli jesteś dobry z matematyki, angielskiego, polskiego czy chemii, Twoja pomoc okaże się nieoceniona dla uczniów młodszych klas. Chociaż może nie masz doświadczenia w uczeniu innych, patrzysz na temat z innej perspektywy. Może Ci być więc łatwiej wytłumaczyć uczniowi trudne zagadnienie – opowiesz o nim w prosty sposób.

Pamiętaj jednak, że w nowoczesnym świecie lekcji możesz udzielać nie tylko z typowo szkolnych zagadnień. Jeśli masz jakiś talent lub pasję, również możesz podzielić się nią i zyskać dzięki temu dodatkowe pieniądze.

Nie tylko przedmioty szkolne

Jeśli nie tylko przedmioty szkolne, to co jeszcze? Oto lista przykładowych tematów, które obecnie cieszą się niesamowitą popularnością.

  • Gry komputerowe

Jesteś pasjonatem gier komputerowych lub na konsolę i stałeś się prawdziwym mistrzem? Znasz mnóstwo trików, które pozwalają przejść kolejne poziomy i wiesz, jak poradzić sobie z najtrudniejszymi misjami? Naucz początkujących, jak to zrobić! Udzielając takich lekcji, połączysz przyjemne z pożytecznym – będziesz się świetnie bawić, a przy okazji zarobić.

  • Jazda na rolkach / wrotkach

Jeśli wiesz, jak wykonywać różnego rodzaju akrobacje i jeździć w imponującym stylu, podziel się tym z innymi i zarób. Chętnych na lekcje mniej czy bardziej wyczynowej jazdy w stylu skate znajdziesz bez trudu.

  • Jazda na deskorolce

Tu sytuacja jest podobna – jeśli wiesz, że znasz różnego rodzaju tricki deskorolkowe, możesz pomóc je opanować swoim rówieśnikom, a nawet starszym od siebie osobom. Pasjonatów deski przybywa z roku na rok.

  • Gra na instrumencie muzycznym

Możesz uczyć innych np. podstawowych chwytów gitarowych lub akordów – dzięki Tobie uczeń zyska przygotowanie do lekcji z profesjonalistą.
 

  • Prace plastyczne

Dobrze rysujesz, a może Twoją specjalnością jest decoupage? Jeżeli tak, na uczeniu tych technik i wielu innych również możesz zarobić dodatkowe kieszonkowe. Chętnych do rozwijania umiejętności artystycznych przybywa z roku na rok.

Ile możesz zarobić na korepetycjach?

Korepetycje potraktuj jako dodatkowe źródło kieszonkowego. Ile wyniosą Twoje przychody? Na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, ile godzin tygodniowo zechcesz poświęcić na uczenie innych oraz jakie będą Twoje stawki.

Pamiętaj, że jako osoba z mniejszym doświadczeniem, nie powinieneś ustalać zbyt wysokich cen za lekcje – zwłaszcza na samym początku. Gdy jednak nabierzesz praktyki i zyskasz wiele pozytywnych opinii o lekcjach, możesz stopniowo podnosić ceny.

Nie zapominaj również, aby właściwie wypromować swoje usługi – ogłoszenia o korepetycjach możesz rozwiesić w okolicach szkół w dzielnicy, gdzie mieszkasz, a także opublikować on-line.

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

15 rzeczy, których unika dobry korepetytor

Zawód korepetytora wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Od jakości Twojej pracy w dużym stopniu zależy to, jak uczniowie przyswoją potrzebne im informacje – bez względu na przedmiot, z którego udzielasz lekcji. Jakich błędów unikać? Poznaj te najbardziej typowe.

Korepetycje dla firm – jak współpracować z klientem biznesowym?

​Korepetycje wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z dawaniem lekcji dzieciom i młodzieży. Tymczasem uczymy się przez całe życie, a wiele kompetencji, np. tych językowych, jest niezbędnych również w życiu zawodowym. Dlatego coraz większa grupa korepetytorów współpracuje również z klientami biznesowymi. Sprawdź, w jakich obszarach jest to możliwe i jak taka współpraca wygląda w praktyce.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji