Rynek korepetycji – rosnący potencjał

Potwierdzają się prognozy z zeszłego roku mówiące o tym, że rynek korepetycji wciąż nabiera na sile. Świadczą o tym badania przeprowadzone przez największy w Polsce serwis ogłoszeń korepetycji e-korepetycje.net, podczas którego przeanalizowano ponad 120 tysięcy ogłoszeń.

Zachowania na rynku korepetycji

Korepetycje pobierają nie tylko ci uczniowie, którzy mają problemy z nauką – ten schemat nie dominuje już od lat. Górę bierze grupa chcąca posiąść wiedzę ponadprzeciętną, której nie otrzyma w szkole. Dołączają do tego grona również liczne osoby dorosłe, które chcą rozwijać się w różnych dziedzinach.

Po jednej stronie rynku korepetycji mamy podmioty prowadzące zajęcia i kursy – podaż, z drugiej zaś są osoby poszukujące korepetycji, które wywołują popyt na usługi. Przeanalizowano obie strony, aby w pełni zobrazować ów rynek.

Popyt na rynku – zapotrzebowanie uczniów na korepetycje

Z analizy danych z serwisu wynika, że najczęściej uczniowie wyszukują ogłoszeń z języka angielskiego, matematyki, niemieckiego i chemii. Ta czwórka od lat zajmuje czołowe pozycje na liście przedmiotów najczęściej wyszukiwanych przez uczniów. Porównując lata 2014-2015 popularność języków angielskiego i niemieckiego rośnie, natomiast matematyka była wyszukiwana r. Wyraźnie mniejszą popularność w 2015 roku miały też ogłoszenia z języka polskiego - pod tym względem lepsze w 2015 roku były ogłoszenia z fizyki i muzyki.

Nie da się ukryć, że rynek korepetycji - zarówno po stronie popytu, jak i podaży - wykazuje sezonowość. Na wykresie poniżej wyraźnie widać, w jakich miesiącach osoby szukające korepetycji najczęściej przeglądają ogłoszenia. Najwyższy poziom wyszukiwania zawsze przypada na początek roku szkolnego, czyli wrzesień-listopad. W samym wrześniu i październiku 2015 r. liczba  wyszukiwanych przedmiotów osiągnęła ponad 22% wszystkich wyszukiwań w całym roku. Drugim popularnym okresem na poszukiwanie korepetycji jest początek drugiego semestru szkolnego, czyli styczeń (9,05%).

PODAŻ na rynku korepetycji, czyli ogłoszenia korepetytorów i szkół

Z drugiej strony rynku korepetycji stoją świadczący usługi, czyli korepetytorzy oraz szkoły udzielające prywatnych lekcji. Rynek ten wciąż się rozwija, oprócz ogłoszeń dotyczących standardowych przedmiotów, pojawiają się również dość egzotyczne pozycje, takie jak chociażby język dari, druk 3D, czy sztuka cyrkowa. Na chwilę obecną, korepetytorzy mają do dyspozycji w serwisie e‑korepetycje.net listę 182 różnych przedmiotów, z których mogą dodać ogłoszenia.

Jak wynika z powyższego wykresu, pod względem liczby ogłoszeń w serwisie, język angielski i matematyka dominują nad resztą przedmiotów. Ogłoszenia tylko z tych dwóch przedmiotów stanowią niemalże połowę wszystkich ogłoszeń w serwisie (44,59%). Co więcej, ich liczba z roku na rok rośnie. Natomiast spadek udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń zanotował w 2015 roku język polski oraz niemiecki. Co ciekawe, na wysokich pozycjach zarówno ogłoszeń, jak i popularności wyszukiwania, jest muzyka.

Sezonowość na rynku korepetycji jest podobna do tej po stronie popytu. Już w sierpniu zaczynają pojawiać się nowe ogłoszenia, a we wrześniu i październiku osiągają swój największy poziom. W tych dwóch miesiącach użytkownicy dodają prawie 1/3 wszystkich ogłoszeń w roku. W styczniu i w lutym również można zaobserwować wzrost liczby ogłoszeń dodawanych w serwisie.

Nie dziwi fakt, że najwięcej korepetycji udziela się w województwie mazowieckim. Stolica jest tym miastem, z którego pojawia się najwięcej ogłoszeń. Z tego województwa jest prawie ¼ wszystkich ofert korepetycji. Drugie pod względem udziału jest śląskie z wynikiem (18,15 %), natomiast trzecie i czwarte (o zbliżonych wartościach) są województwa małopolskie i pomorskie. Zestawienie zamyka województwo lubuskie, skąd trafia najmniej ogłoszeń (1,18 %).

Coraz częściej korepetycje udzielane są przez cały tydzień. Zdecydowana większość korepetytorów wybiera dni pracujące, wielu spośród nich (59,53%) wybiera także sobotę na prowadzenie zajęć. Co więcej, w przypadku ponad 45% ogłoszeń, może być to także niedziela.

Z analizy danych z serwisu wynika, że zajęcia mogą być prowadzone w wielu różnych wymiarach czasowych. 90% ofert korepetycji dotyczy 60-minutowej lekcji. Dzięki temu uczniowie nie mają problemu z porównaniem zajęć różnych korepetytorów. 5% ogłoszeń dotyczy 45-minutowych zajęć. Są to zazwyczaj lekcje dla dzieci, dla których godzinne zajęcia mogą okazać się zbyt długie. 2% ogłoszeń proponuje 90-minutowe lekcje, natomiast reszta ogłoszeń dotyczy innego, mniej standardowego czasu.

Prowadzący korepetycje mają do dyspozycji możliwość zaznaczenia miejsca odbywania się zajęć. Około ¾ ogłoszeń posiadało możliwość przeprowadzenia zajęć u ucznia. Podobny odsetek lekcji może być też przeprowadzony u nauczyciela. Natomiast ponad 24% zajęć jest przeprowadzanych online.

 

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Co zaproponować uczniom na nowy rok szkolny?

Chociaż mamy wakacje w pełni, Ty jako korepetytor doskonale wiesz, że kilka kolejnych tygodni upłynie bardzo szybko, a wrzesień zbliża się wielkimi krokami. A skoro tak, już teraz warto pomyśleć o kolejnym roku szkolnym. Twoja konkurencja na pewno nie śpi. Dlatego musisz znaleźć sposób, aby wyróżnić się na tle innych. Wbrew pozorom obniżanie cen za lekcje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zobacz, co zaproponować uczniom, aby wrócili do Ciebie we wrześniu.

Lekcje grupowe – czy warto i jak je przeprowadzać?

Myślisz o podniesieniu stawek za lekcje, ale Twoi uczniowie nie reagują zbyt entuzjastycznie? A może chętnych na zajęcia z Tobą jest więcej niż doba ma godzin? To tylko kilka powodów, które mogą Cię skłonić do wprowadzenia lekcji grupowych. Kiedy i dlaczego takie rozwiązanie może się opłacać? Kogo łączyć w grupy i jak zorganizować zajęcia? Oto nasze podpowiedzi.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023