Eko pakowanie prezentów (nie tylko) świątecznych

W magiczny świat ekologicznego pakowania prezentów przenosimy się z zamiarem uczynienia każdego podarunku wyjątkowym nie tylko dla obdarowanego, ale i dla naszej planety. Przygotowaliśmy kilka pomysłów na to, jak uczynić ten proces ekologicznym, kreatywnym oraz pełnym troski o środowisko. Dzięki temu pakowanie może stać się niesamowitą frajdą i zabawą dla wszystkich domowników, a jednocześnie oszczędzić nadwyrężony domowy budżet. Dodatkowo taki podarek będzie unikalny, bo zniknie z niego masowo produkowany papier kolorowy czy papierowo-foliowa torebka ze sklepu. Zerknijmy zatem, co może się przydać.

Na wierzchu...

W odcieniach natury

Brązowy papier, torebki czy papier śniadaniowy nie muszą być nudne. Baw się stylem i dodatkami. Możesz postawić na minimalizm i naturę, pakując swoje prezenty w papier i przewiązując wszystko jutowym sznurkiem. Surowo, ekologicznie, ale równie ładnie. Wybierając kolorowe włóczki czy sznurki do pakowania, wprowadzisz trochę barw. A jakby tak totalnie zaszaleć i przygotować swój własny papier np. z autorskim printem? To wcale nie jest trudne i wydumane.

Możesz w tym celu:

  • pomalować papier samodzielnie kredkami, pastelami, farbami czy flamastrami,

  • udekorować fantazyjnymi stempelkami zrobionymi z korka, ziemniaka czy wyciętymi z kawałka miękkiego drewna,

  • nadać mu fakturę gniotąc go, mocząc delikatnie, a następnie rozprostowując,

  • podłożyć pod spód listki czy kwiaty i delikatnie zakolorować obszar wydobywając w ten sposób kształty znajdujących się na spodzie przedmiotów.

Stare gazety, mapy, kartki książek lub kalendarza

Wykorzystaj stare gazety, mapy, czy nawet fragmenty stron książek jako alternatywę dla tradycyjnych papierów do pakowania. A może masz niepotrzebne kalendarze z pięknymi widokami? To nie tylko ekologiczne, ale także dodaje niepowtarzalnego charakteru każdemu prezentowi. Chcesz być jeszcze bardziej eko? Zapakuj wszystko bez użycia taśmy klejącej ;)

Papier do pakowania TAK, ale niefoliowany

Jeżeli pakowanie prezentów w gazety budzi twój wewnętrzny sprzeciw i wolisz wykorzystać do tego kolorowy papier pakowny z wybranym motywem, to zwróć uwagę na to, z czego jest zrobiony. Duża część tego rodzaju materiałów posiada foliową powłokę. Ma ona za zadanie wzmocnić papier czy zapewnić mu odpowiedni połysk. Ciekawą alternatywą dla gotowych papierów jest bibuła karbowana. Kolorowa, lekko ciągliwa, doskonale poddaje się podczas pakowania prezentów o nietypowych kształtach.

Nie zawsze prezent musi być przewiązany wstążką czy sznurkiem, żeby prezentował się okazale. Zerknij na kilka przykładów, jak złożyć arkusz do pakowania, aby nadać mu oryginalny kształt. To wcale nie jest takie trudne ;)

Materiałowe szaleństwo

Kto powiedział, że prezent musi być zapakowany w papier czy papierową torebkę? A co powiecie na materiał?

Furoshiki

To tradycyjna japońska sztuka pakowania prezentów przy użyciu wielofunkcyjnych kwadratowych tkanin. Metoda ta ma korzenie sięgające VII wieku i zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją elegancję, prostotę i ekologiczny charakter. Do pakowania możesz wykorzystać specjalne tkaniny furoshiki, ale równie dobrze sprawdzają się np. chusty, szale czy nawet stare materiały. Zobacz, jak szybko i łatwo możesz zapakować w ten sposób praktycznie każdy prezent.

Własne woreczki

Nie bój się, nie musisz być mistrzem igły i nitki, aby móc uszyć własne torebeczki prezentowe. Wystarczy ci do tego kawałek materiału (najlepiej w kształcie prostokąta), igła i nitka oraz znajomość najprostszego ściegu, czyli fastrygi (chociaż inne bywają mniej zawodne). A jeżeli na widok igły robi ci się słabo, to idealną alternatywą będzie taśma do podklejania tkanin, która równie dobrze poradzi sobie z połączeniem dwóch kawałków materiału. Tu wystarczą tylko nożyczki i żelazko do zaprasowania taśmy z tkaniną.

Teraz wystarczy, że wrzucisz do środka wszystkie skarby, a górną część przewiążesz ozdobnym sznurkiem, kawałkiem muliny czy włóczki.

Szklane słoiki

Zamiast pakować słodkości to foliowych torebek, czy plastikowych pojemników, spróbuj włożyć je do szklanego słoiczka udekorowanego ozdobną wstążką. Ta opcja pakowania idealnie sprawdzi się w przypadku cukierków, żelek, ciasteczek czy pierniczków. Mogą to być jednakowo własne wypieki, czy kupione w sklepie lub cukierni słodkości na wagę. Wychodzą znacznie taniej niż produkty pakowane w jednostkowe opakowania, a przy tym nie produkujesz tak dużo plastikowych odpadów.

Użyj ponownie

Jeżeli jesteś już szczęśliwym posiadaczem magicznej szuflady, schowka, czy nawet całej szafki kolorowych torebek do pakowania, to nie wyrzucaj ich. Wykorzystaj ponownie, pakując do nich prezenty dla bliższych i dalszych. Pamiętaj tylko sprawdzić, czy wcześniej nie zostały one podpisane ;)

Do ozdoby...

Prezenty zapakowane, czas zatem na ich ozdobienie i podpisanie. Czym możesz udekorować paczuszkę owiniętą np. w szary papier? Staraj się wykorzystywać przede wszystkim naturalne materiały. Unikaj plastikowych wstążek czy naklejek lub taśm klejących — wybierz te papierowe lub materiałowe. Do przyozdobienia możesz użyć: 

  • sznurka konopnego lub jutowego — produkowane są w wielu kolorach, a przy tym są biodegradowalne,
  • suszonych owoców np. plasterków pomarańczy, gwiazdek anyżu, kory cynamonu czy gałązek świerkowych — nadadzą charakter prezentowi, a przy tym pięknie pachną,
  • wycinanek z kolorowego papieru (gwiazdki, choinki, serduszka), które można nakleić na opakowanie,
  • ozdób choinkowych przywiązanych sznurkiem, które po odpakowaniu prezentów znajdą swoje miejsce na choince np. małe bombki, drewniane zabawki,
  • cukierków i cukrowych lasek,
  • ręcznie wykonanych na szydełku małych ozdób koronkowych,
  • małych pomponików z kolorowych włóczek, które sam możesz zrobić w domu,
  • zwierzątek i innych kształtów wykonanych w technice origami,
  • kartoników do podpisania prezentu.

Rozwijając sztukę pakowania prezentów z myślą o ekologii, możemy uczynić ten proces nie tylko odpowiedzialnym, ale i wyjątkowym. To szansa na wyrażenie kreatywności, manifestację troski o środowisko i tworzenie prezentów, które przynoszą radość nie tylko obdarowanym, ale i całej planecie.

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Inteligentny notatnik z zajęć online

Wraz z nowym rokiem mamy dla Ciebie małą niespodziankę. Przygotowaliśmy inteligentny notatnik do prowadzenia zajęć z uczniem, który ułatwi Ci planowanie i realizację założonych celów. 

EKOrepetytor uczy i inspiruje

Obecnie istniejące podejście do edukacji ekologicznej wymaga bardziej zdecydowanego podejścia, z uwzględnieniem poważności sytuacji, w jakiej znajduje się nasza planeta. Konieczne jest podkreślenie roli edukacji w kształtowaniu świadomości ekologicznej już od najwcześniejszych lat nauki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024