Rodzic vs korepetycje: jak się mądrze zaangażować?

Jako na rodzicu ucznia rzeczywiście spoczywa na Tobie przede wszystkim odpowiedzialność za wybranie dla dziecka dobrego nauczyciela prywatnego. O tym, jak go wybrać, pisaliśmy już tutaj. Pojawia się jednak pytanie: co dalej? Pewne jest jedno: warto trzymać rękę na pulsie. Na czym jednak dokładnie powinno polegać Twoje zadanie?

Mądre zaangażowanie w korepetycje, czyli jakie?

Pisząc o mądrym zaangażowaniu, mamy na myśli taki udział w procesie nauczania, który z jednej strony zapewni Twojemu dziecku możliwie najefektywniejszą naukę w dobrej atmosferze, a z drugiej – komfort pracy korepetytorowi. Co możesz zrobić?

  1. Rozpocznij współpracę z korepetytorem od rozmowy o potrzebach edukacyjnych Twojego dziecka

Chodzi nie tylko o wstępne ustalenia, jeszcze przed pierwszą lekcją, polegające zazwyczaj na ustaleniu godziny zajęć, stawki i ogólnym zarysowaniu zakresu zajęć. Istotna jest także rozmowa po 1-2 zajęciach. Warto ją odbyć z korepetytorem na osobności – tak, aby w dyskusji nie uczestniczyło dziecko.

Poproś w trakcie tej rozmowy o ogólną ocenę możliwości i potencjału dziecka oraz zapytaj, jak możesz pomóc, aby efekty pracy na korepetycjach były lepsze. Być może nauczyciele będzie zadawał dziecku pracę domową i poprosi Cię o sprawdzenie, czy jest odrobiona? Może od czasu do czasu będzie potrzebne „odpytanie” pociechy ze słówek czy pojęć? Dobry korepetytor odpowie Ci na te pytania oraz zakreśli ogólny kierunek, w którym będą zmierzać lekcje.

  1. Regularnie rozmawiaj z korepetytorem

Niech wasze rozmowy – zwłaszcza te prowadzone na osobności – będą momentem podsumowania kolejnych etapów pracy nauczyciela z uczniem. To czas, aby szczerze porozmawiać o problemach i wyzwaniach edukacyjnych oraz ustalić wspólną strategię działania.

  1. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem o korepetycjach

Dopytaj nie tylko o to, co robiło na lekcji z prywatnym nauczycielem, ale również o ogólny odbiór zajęć. Upewnij się, czy mu się podobają. Nauka po szkole powinna być nie tylko efektywna, ale i przyjemna. W razie, gdy dziecko zgłasza Ci jakiś problem, omów go z nauczycielem i spróbuj mu pomóc go rozwiązać.

  1. Obserwuj postępy dziecka

To szczególnie ważne, kiedy zdecydowałeś się na korepetycje, ponieważ Twoja pociecha ma problemy w szkole. Ale pamiętaj! Nie możesz oczekiwać od nauczyciela „cudów” po jednej czy dwóch lekcjach. Postępy wymagają czasu, cierpliwości oraz zaangażowania po obu stronach (i u nauczyciela, i u ucznia).

  1. Wspieraj dziecko w nauce i inspiruj

Rozmawiając z latoroślą o lekcjach dodatkowych, spróbuj podsycić zainteresowanie przedmiotem, z którego otrzymuje ona korepetycje. Znajdź czas, aby wysłuchać opowieści o tym, co ciekawego było na lekcji, ale też na to, aby sprawdzić wiedzę dziecka.

Jakich błędów unikać?

Pamiętaj: mądre zaangażowanie to takie, które nie przeszkadza relacji uczeń-korepetytor. Oto kilka typowych błędów, których zdecydowanie warto unikać.

  • Uczestnictwo w lekcjach

Chcesz mieć pewność, że lekcje z korepetytorem przebiegają prawidłowo, więc… jesteś ich uczestnikiem? To duży błąd. Zarówno dziecko, jak i jego nauczyciel nie będą na zajęciach w pełni swobodni, a Twoja obecność może niekorzystnie wpłynąć na atmosferę. Pozostaw nauczyciela i ucznia samym sobie, a o efekty pracy zapytaj, kiedy upłynie już czas zajęć.

  • Nadmierne ingerowanie w sposób przekazywania wiedzy

Każdy korepetytor ma swoje metody pracy z uczniem, zazwyczaj dostosowywane do jego indywidualnych potrzeb. Zaufaj profesjonalnemu nauczycielowi, nawet jeśli Ty przeprowadziłbyś tę lekcję inaczej. Martwi Cię zbyt „luźna” atmosfera? A może uważasz, że na lekcji języka obcego Twoja pociecha powinna się skupić na pisaniu wypracowań? Przekaż te uwagi nauczycielowi, ale daj mu pracować swoim sposobem. Zazwyczaj okazuje się znacznie bardziej efektywny.

  • Krytyka pracy korepetytora w obecności ucznia

Jeżeli masz zastrzeżenia do pracy korepetytora, przekaż mu je w prywatnej rozmowie, bez udziału dziecka. Dlaczego? Ponieważ w innym przypadku możesz zniszczyć jego autorytet, co wzmaga ryzyko, że Twoja pociecha przestanie podchodzić do lekcji na poważnie.

  • Odrabianie za dziecka prac domowych

Jeśli korepetytor zadał dziecku pracę domową, a ono ma problem z jej wykonaniem, pod żadnym pozorem nie rozwiązuj ćwiczeń za ucznia! Zdecydowanie lepiej będzie, jeśli poprosi on prywatnego nauczyciela o to, aby omówili zadania wspólnie i wyjaśnili to, co było niezrozumiałe. Nie oznacza to jednak, że nie możesz wesprzeć dziecka przy pracy domowej – zrób to jednak, jedynie nakierowując je na prawidłowe odpowiedzi.

Pamiętając o tych kilku zasadach, jako rodzic możesz sprawić, że korepetycje przyniosą Twojemu dziecku jeszcze więcej korzyści. Spróbuj!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zachęcić zdolne dziecko do szlifowania talentu?

Zdolne dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców, ale też niebagatelna misja do wypełnienia.

Dlaczego uczniowie ściągają?

Temat oszukiwania przez uczniów czy studentów był i nadal jest wielokrotnie poruszany. Zdaniem niektórych, zdalna edukacja ujawniła skalę tego problemu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024