Podsumowanie roku szkolnego – czego oczekuje Twój uczeń?

Rok szkolny się kończy. A skoro tak, zapewne wielu Twoich uczniów planuje zrobić sobie wakacyjną przerwę także od korepetycji. Dla Ciebie to bardzo ważny moment – często decydujący o tym, czy uczeń wróci we wrześniu, czy nie. Dlatego zadbaj o odpowiednie podsumowanie tego etapu pracy i zachęcenie klienta do tego, by kontynuował współpracę. Jak? Przygotuj raport z postępów ucznia.

Jednym z ważnych aspektów skutecznej komunikacji na linii korepetytor-uczeń jest feedback. Chodzi o nieustanne dostarczanie uczniowi informacji zwrotnej na temat jego postępów. Jeśli robisz to na bieżąco – punkt dla Ciebie. Dzięki temu Twój uczeń lepiej rozumie, z czym radzi sobie dobrze, a nad czym musi popracować. Jego działania są ukierunkowane, a to przekłada się na motywację do działania, ale i atmosferę samych lekcji.

Pamiętaj jednak, że bieżące podsumowywanie rezultatów pracy ucznia nie wystarczy – zwłaszcza, jeśli pracujesz z nim od dłuższego czasu. Dlatego warto pomyśleć też o feedbacku na koniec roku szkolnego.

Raport z postępów ucznia na koniec roku – czemu warto?

Kiedy uczeń nabywa nowe umiejętności „od zera”, pierwsze postępy są widoczne jak na dłoni, i to bardzo szybko. Wówczas jego poziom motywacji do działania jest bardzo wysoki. Ale gdy opanuje on już podstawy, osiąganie kolejnych poziomów zaawansowania przebiega wolniej. Progres może się gdzieś rozmywać, a długofalowe efekty współpracy z korepetytorem mogą być niewidoczne.

Efekt? Uczeń traci motywację i wydaje mu się, że zajęcia z Tobą nie przynoszą takich efektów, jakich by sobie życzył. I o ile może mu być trudno zrezygnować z regularnych lekcji w roku szkolnym, przerwa wakacyjna może być dobrym pretekstem, aby już do nich nie powrócić. Dla Ciebie jako dla korepetytora to poważne zagrożenie.

Właśnie dlatego powinieneś unaocznić uczniowi postępy, jakie poczynił dzięki Twojej pomocy. Temu posłuży raport na koniec roku szkolnego. Poświęć jego przygotowaniu trochę czasu, aby:

  • zwizualizować uczniowi jego progres,
  • wskazać mocne i słabe strony ucznia,
  • nakreślić dalszą perspektywę pracy podczas lekcji po wakacjach,
  • pokazać, ile jeszcze możecie wspólnie osiągnąć.

Jasny komunikat:

  • upewni ucznia w przekonaniu, że lekcje z Tobą przynoszą efekty,
  • zachęci go do przedłużenia współpracy,
  • zmniejszy ryzyko, że uczeń po wakacjach nie powróci na Twoje lekcje.

Pamiętaj: to informacja, która przyda się zarówno starszym uczniom, jak i tym w wieku szkolnym (wówczas zaadresuj go do rodziców, którzy płacą za lekcje dodatkowe).

Jak przygotować raport z postępów ucznia na koniec roku?

Oczywiście wszystko zależy od specyfiki przedmiotu, którego uczysz. Jednak ogólny zarys informacji, które powinny się znaleźć w takim raporcie jest dość podobny w każdym przypadku. Zawrzyj w nim:

  1. Wstęp informujący o ogólnych postępach ucznia – np. nauczyciel języka obcego może napisać w nim, że uczeń zaczął płynnie rozmawiać albo poprawił jakość prac pisemnych.
  2. Dokładniejsze informacje o rozwoju poszczególnych kompetencji ucznia. Wypunktuj, gdzie Twój uczeń zrobił największe postępy – im konkretniejsze informacje, tym lepiej.
  3. Wskazanie mocnych i słabszych stron ucznia – wskaż obszary kompetencji, które wymagają poprawy oraz te, w których osiągnął on biegłość.
  4. Rekomendacje do dalszej pracy – określ, na czym będą się koncentrować lekcje w kolejnym semestrze.

Jeśli masz możliwość, zawrzyj w raporcie „twarde dane”. Mogą one dotyczyć np.:

  • poprawy szkolnych ocen z uczonego przez Ciebie przedmiotu,
  • dobrych wyników ucznia na egzaminach,
  • innych sukcesów edukacyjnych ucznia związanych z Twoim przedmiotem – np. dobrego miejsca w konkursach czy dostania się do wybranej szkoły.

Jeżeli sprawdzałeś wiedzę swojego ucznia na przestrzeni ostatniego roku szkolnego, sięgając po testy – pokuś się też o porównanie jego wyników z początku i końca tego okresu. Pokaż, jak się poprawiły.

Pamiętaj również, aby:

  • raport miał formę pisemną – będzie miał wówczas wyższą wartość niż rozmowa z uczniem / jego rodzicem. Będzie do niego można sięgnąć w dowolnym momencie i przeanalizować jego zawartość,
  • zachować jak najbardziej przejrzystą strukturę takiego raportu – podziel go na sekcje, np. zgodnie z naszymi rekomendacjami.

Raport z postępów jako narzędzie sprzedażowe

Gdy przedstawisz uczniowi raport z postępów, wzmocnisz swoją wiarygodność jako korepetytor. Po raz kolejny pokażesz, jak dużą wagę przykładasz do lekcji z uczniami. A to podniesie wartość Twoich zajęć w ich oczach. W efekcie prawdopodobieństwo, że zapiszą się na lekcje we wrześniu znacząco wzrośnie.

A co jeszcze możesz zrobić, aby uczniowie powrócili?

  • Uwzględnij w raporcie zarys planów dydaktycznych na kolejny semestr. Może masz pomysł na kilka ciekawych i nietuzinkowych lekcji? To dobra zachęta i inspiracja.
  • Pomyśl o zachęceniu ucznia do zapisania się na Twoje korepetycje po wakacjach jeszcze latem. Argumenty, które mogą „zadziałać” to np. możliwość rezerwacji dogodnych terminów lekcji i pewność, że znajdziesz czas dla ucznia. Możesz też zaoferować wykupienie pakietu zajęć z kilku-kilkunastuprocentową zniżką.

Spróbuj i przekonaj się, że dzięki temu nie będziesz miał problemu z wypełnieniem powakacyjnego kalendarza zajęć.

„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?

W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi.Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?

6 sposobów na zwiększenie motywacji uczniów do pracy z korepetytorem

Kiedy nauka przynosi najlepsze efekty? Wówczas, gdy podchodzi się do niej z zapałem i motywacją. To one budują zaangażowanie i sprawiają, że można „pokonywać góry”. Warto jednak pamiętać, że motywacja nie bierze się znikąd.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024