10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Serwis YouTube daje możliwość odkrywania, oglądania i udostępniania oryginalnych filmów. Korzysta się z niego głównie dla rozrywki, ale spełnia on też bardzo istotną rolę edukacyjną. W bazie serwisu jest duża ilość kanałów do nauki języków obcych. Największa ich liczba skupia się na zagłębianiu w tajniki języka angielskiego, ale odpowiedni rekonesans pozwoli na dotarcie także do innych.

Które z kanałów mają najwyższą wartość dydaktyczną i cieszą się nieposzlakowaną opinią odbiorców? Pierwsze 6 pozycji w stworzonej liście dotyczy języka angielskiego, zaś ostatnie 4 - francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego.

1. EngVid

Kanał jest pomysłem Josha Kostki z Kanady. Trzeba znać podstawy angielskiego, ponieważ nie ma tutaj żadnych komentarzy w języku polskim. Zawiera duży inwentarz lekcji, przeprowadzanych przez doświadczonych i kompetentnych nauczycieli. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i sposób realizacji zajęć. Zazwyczaj lektorzy łączą naukę z zabawą, przez co treści są szybciej przyswajane. Filmiki trwają od kilku do kilkunastu minut, a pod każdym z nich można włączyć transkrypcję i śledzić tekst. Lekcje obejmują gramatykę języka angielskiego, wymowę, słownictwo, język funkcjonalny dostosowany do okoliczności. Zamieszczono podział na zajęcia dla początkujących, pośrednich i zaawansowanych. Pod większością wykładów zostały umieszczone quizy, które weryfikują czy kursowicz dobrze zrozumiał omawiane treści. Załączone są też materiały dydaktyczne, które można wydrukować.

Użytkownicy korzystają z opcji komentowania, wysuwając prośbę o wyjaśnienie zawiłych dla nich informacji. Wskazówek udzielają sami lektorzy albo inni widzowie, którzy aktywnie udzielają się na forum. Wiele cennych podpowiedzi zdobytych z EngVid (np. metody szybkiego zapamiętywania) można wykorzystać podczas zdobywania wiedzy z innych dziedzin (np. nauk ścisłych). Nauka jest tutaj całkowicie darmowa.

https://www.youtube.com/user/engvidenglish

2. BBC Learning English

To zbiór filmików w języku angielskim na różnorodne tematy np. słownictwo, poprawna wymowa, język biznesowy. Może zaciekawi kogoś nagranie np. o tym, jak sobie radzić z trudnym personelem? Nauka słów z wiadomości. Każdego dnia dominuje inna problematyka np. we wtorki gramatyka. Można zadawać pytania, na które odpowiadają kompetentni lektorzy, którzy udzielają też wskazówek dotyczących umiejętności uczenia się.

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish

3. Ted-Ed

Kanał skierowany jest do bardziej zaawansowanych odbiorców, a w szczególności do nauczycieli. Ideą twórców Ted-Ed było odnalezienie godnych polecenia lektorów, którzy będą się dzielić z innymi materiałami ze swoich niebanalnych lekcji. To możliwość pokazania swojej kreatywności, pomysłowości i innowacyjności. Autorzy animowanych filmów to przedstawiciele edukacji z całego świata. Animatorzy kanału wyszukują lektorów, a gdy daną jednostkę zakwalifikują do udziału w Ted-Ed, uczą, jak mogą nadawać swoim materiałom odpowiednią formę i umieścić je na serwerach TED. Każda lekcja jest wzbogacona o napisy, które ułatwiają osobom niesłyszącym zapoznanie się z treścią, a także dają możliwość przetłumaczenia materiałów na inne języki. Po obejrzeniu filmu wykonuje się test, który sprawdza, czy treści zostały poprawnie zinterpretowane. Jeśli temat zyskał uznanie, można skorzystać z linków odsyłających do materiałów o podobnej treści. Nauczyciele mogą reorganizować jednostki lekcyjne z platformy i tworzyć nowe z fragmentów filmów umieszczonych w YouTube. Dla osób, które słabo znają angielski, należy znaleźć filmik z polskimi napisami i na jego podstawie skonstruować lekcję. Plusem jest, że baza filmów jest często aktualizowana.

https://www.youtube.com/user/TEDEducation

4. British Council LearnEnglish

To kanał adresowany w głównej mierze do uczniów. Jest często odwiedzany przed egzaminami państwowymi, klasówkami, przed rozmowami z pracodawcą itp. Informacje zebrane są w tzw. pigułkę, łączącą naukę gramatyki, słownictwa, komunikacji, wiedzy o Wielkiej Brytanii. Interesujące scenki rodzajowe charakteryzują się rozbudowaną obrazowością i przykuwają uwagę odbiorców do najistotniejszych rzeczy w przekazie. W dziale „Słuchaj i obserwuj” znajdzie się m.in. filmiki o Kulturze Wielkiej Brytanii, słowach używanych na ulicy. Są też kategorie: gramatyka i słownictwo, zabawy i gry, biznes i praca.

https://www.youtube.com/user/BritishCouncilLE

5. Speak English with Misterduncan

Misterduncan to nauczyciel angielskiego, który tworzy klipy instruktażowe, samouczki wideo, by wesprzeć wszystkich uczniów, chcących poznać język angielski. Kanał zawiera kilka ciekawych playlist:

  • Learning English with Misterduncan - pełny kurs angielskiego od podstaw np. od przedstawiania się aż po tematykę typu zdrowie, podróże;
  • Weekly Word Stop, czyli słowo tygodnia;
  • Full English - w każdym odcinku prezentowane są wyrażenia skupione wokół jednego słowa.

https://www.youtube.com/user/duncaninchina

6. Po cudzemu

Kanał, w którym możecie posłuchać charyzmatycznej lektorki Arleny Witt. W humorystyczny sposób prezentuje, jak nie powinno się mówić po angielsku, jakich wpadek słownych unikać i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas prowadzenia rozmów. Forma graficzna filmików jest bardzo bogata i przyciąga uwagę odbiorcy. Wykorzystywane są tutaj nagrania z filmów i seriali. Każdy odcinek jest poparty konkretnymi przypadkami. Autorka przemyca zawsze dużo słówek, których konstrukcje gramatyczne szczegółowo omawia. Korzystając ze wskazówek Arleny Witt można się wiele nauczyć, a zarazem pośmiać, czyli to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

https://www.youtube.com/user/jezykalnia

7. JĘZYK FRANCUSKI - YT Easy French, vblog Jenesuispasjolie, TV5Monde, alexdoyoufrench, Home Language, Francais avec Pierre

Podczas oglądania filmów w YT Easy French można zobaczyć również ich zapis, co sprzyja rozumieniu prowadzonych konwersacji, także zapamiętywaniu słownictwa w wymowie i piśmie. Zwolennicy podpatrywania francuskiego stylu życia i tematów ich zainteresowań, lepiej, jeśli włączą blog vblog Jenesuispasjolie. Filmy dotyczą podróży, urody, mody itp. To doskonała okazja, by poznawać francuską gramatykę i nowe słowa.

Warto zajrzeć też do oficjalnego i autoryzowanego kanału TV5Monde, który został stworzony z myślą o promocji nauki języka francuskiego wśród obcokrajowców. Dostępne są tutaj różnorodne podcasty, fragmenty filmów, wywiadów i reportaży pochodzących z emisji telewizyjnych. Ciekawe są nagrania dotyczące historii, polityki, nauki, techniki itp.

Osoby dopiero zaczynające się zapoznawać z językiem Francuzów powinny skorzystać z alexdoyoufrench. Znajduje się tutaj baza kilkuminutowych filmików z dialogami, wykładami na różne zagadnienia np. praca, zdrowie, szkoła. Kanał umożliwia transkrypcje, co jest dodatkowym ułatwieniem dla odbiorców. Konkretną porcję wiedzy znajdzie się w Home Language. To 12-minutowe lekcje prowadzone przez lektora. Omawiane są wybrane zagadnienia z języka francuskiego, ale tłumaczone w języku angielskim. Podobny kanał to Francais avec Pierre. Skierowany jest do osób, które posiadają już podstawy francuszczyzny. Lektor tego kanału jest zawodowym i profesjonalnym nauczycielem francuskiego dla cudzoziemców. Interesujący jest jego sposób wypowiadania się - mówi wyraźnie, powoli, operując prostym i zrozumiałym językiem. Udostępniane są tutaj filmiki z podziałem na stopnie zaawansowania, przy których odtwarzaniu, nauczyciel wyjaśnia zagadnienia gramatyczne, znaczenia wyrazów.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLA5UIoabheFMYWWnGFFxl8_nvVZWZSykc

https://www.youtube.com/user/jenesuispasjolie

https://www.youtube.com/user/tv5monde

https://www.youtube.com/user/DoYOIIfrench

https://www.youtube.com/channel/UCFu6uJDqU_6vCIyN9KpMPLg

https://www.youtube.com/channel/UCVgW9ZQaGBk6fsiPgE2mYDg

8. JĘZYK HISZPAŃSKI - Semillitas TV, Leoncito Alado, YT Once Ninos, A Tiempo Preescolar, SerPOlaco, annalovinglanguages

Kanały przeznaczone dla dzieci, które uczą za pomocą muzyki głównie poprzez śpiewanie to m.in. Semillitas TV, czy Leoncito Alado. Dla najmłodszych adresowany jest też A Tiempo Preescolar, w którym twórcy przygotowali różne opowieści w formie bajek w języku hiszpańskim. Lektorem jest przyjazny piesek, który mówi powoli, wyraźnie z wykorzystaniem prostego słownictwa. Inny kanał YT Once Ninos daje możliwość zapoznania się z językiem poprzez oglądanie i słuchanie meksykańskich dzieci, które w kilkuminutowych odcinkach opowiadają, jak wygląda potwór. To doskonała okazja do nauki kolorów, kształtów, części ciała. Kanały te są świetnymi lekcjami dla dzieci, ale też i dorośli mogą się z nich wiele nauczyć.

Popularnym kanałem do nauki hiszpańskiego jest SerPOlaco. Filmiki odkrywają przed odbiorcami świat hiszpańskiej gramatyki i słownictwa, ćwicząc kompetencje językowe w zakresie pisania, czytania i konwersacji. Podobną strukturę posiada annalovinglanguages, ale jest on przeznaczony dla osób już znających podstawy hiszpańskiego. To kanał typu gadająca głowa. Autorka promuje indywidualną metodę z wykorzystaniem puzzli. Nauka z lektorką Anną sprowadza się do dopasowywania dialogów, wypowiedzi do opisów. To nauka przez zabawę, która nie powoduje nudy i szybkiego zmęczenia.

https://www.youtube.com/user/SemillitasTV

https://www.youtube.com/user/LeoncitoAlado

https://www.youtube.com/user/onceninostv

https://www.youtube.com/user/atiempopreescolar

https://www.youtube.com/user/prostyhiszpanski

https://www.youtube.com/user/annalovinglanguages

9. JĘZYK NIEMIECKI - Natalia Kamysz, AKI Arkadiusz Gerlic, Niemiecki w 10 minut, Easy German

Kanał Natalii Kamysz jest formą nauki niemieckiego prowadzonego przez Polkę dla Polaków. Znajdzie się tutaj mnóstwo nagrań, które wprowadzają w tajniki języka niemieckiego np. 1000 najważniejszych niemieckich słów z kontekstami, Niemiecki dla początkujących - poziom A1 w 40 dni. Pod każdym filmikiem znajduje się tekst. To kopalnia wiedzy dla początkujących.

Inny kanał AKI Arkadiusz Gerlic jest adresowany do poszukiwaczy profesjonalnych, pełnych informacji krótkich filmików, idealnych do obejrzenia w wolnej chwili. Lektor wyjaśnia najczęściej pojawiające się wątpliwości językowe. Dla poprawienia sobie humoru można obejrzeć nagrania z dowcipami po niemiecku. Arkadiusz Gerlic wytłumaczy, pomoże, nauczy i udowodni, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna. Kanał jest często aktualizowany.

Interesującym kanałem jest Niemiecki w 10 minut. Podczas 10-minutowego nagrania są powtarzane słówka - wymienia się je 10 razy i zazwyczaj jest ich 10. Dla utrwalenia procesu uczenia się autorzy kanału zalecają codziennie, powtórzenie poprzedniego odcinka i dopiero zapoznanie się z nowym. Słowa są dokładnie omawiane i prezentowane wraz z możliwością zastosowania. W komentarzach do nagrań znajdują się też propozycje ćwiczeń.

Easy German pozwoli na zapoznanie się z językiem niemieckim w wykonaniu samych Niemców. To interesująca propozycja dla osób, które chcą się osłuchać z ich wymową. Lekcje prowadzone są na ulicach niemieckich miast. Lektorka zaczepia przechodniów i dyskutuje z nimi na różne tematy np. niemieckie tradycje, najpiękniejsze miasta w Niemczech. Na ekranie widnieją napisy zarówno niemieckie, jak i angielskie.

https://www.youtube.com/channel/UC5InDoY1Tq8H-_UbcbAUfZg

https://www.youtube.com/channel/UCUgmoqLqOo92hDv3HxgWqQg

https://www.youtube.com/watch?v=EA8zeOH8kW8

https://www.youtube.com/channel/UCbxb2fqe9oNgglAoYqsYOtQ

10. JĘZYK WŁOSKI - The Freaks!, Casa Surace, vblog Sgrammaticando, Italiano automatico

Znanym kanałem w tej kategorii jest The Freaks! Ma postać serialu, który skonstruowali przedstawiciele społeczności YouTube. Cieszył się tak ogromną popularnością, że trafił do telewizji. Filmiki dotyczą tematyki mrocznej, a w głównej mierze wampirów. Pierwszy sezon serialu jest dostępny z angielskimi napisami, co pomaga w oswojeniu się z językiem włoskim.

Inna ciekawa propozycja to Casa Surace, która daje możliwość zapoznawania się z żywym językiem. Krótkie filmy przedstawiają mieszkanie w Mediolanie i perypetie osób, które tam przebywają.

Amatorzy języka włoskiego powinni zajrzeć na vblog Sgrammaticando. Znajdzie się tam ponad 300 filmików z objaśnieniami gramatyki, wytłumaczeniem najczęściej popełnianych błędów. Analizowane są różne przykłady, które są szybko kodowane w pamięci. W innym kanale Italiano automatico lektor Alberto w zabawny sposób objaśnia wyrażenia włoskie. To dobra alternatywa dla początkujących.

https://youtu.be/dOdKpb7rrOY

https://www.youtube.com/user/iscrivitisubito

https://www.youtube.com/user/vloginside

https://www.youtube.com/user/ITALIANOAUTOMATICO

Kanały, które znalazły się na liście są bardzo zróżnicowane, by każdy znalazł odpowiednią alternatywę dla siebie. Mają inną wartość edukacyjną, ale wspólny cel: zapoznać odbiorcę z językiem obcym. Najważniejsze, aby każdy znalazł swój numer jeden. A Wy jaki kanał polecacie?

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak zachować się we Włoszech, żeby nie popełnić faux pas?

Bel Paese, czyli piękna Italia, to częsty cel podróży polskich turystów i nie tylko - wyjeżdżamy tam też na przykład na studia i do pracy.

Cechy dobrego stylu wypowiedzi

Twój styl wypowiedzi nie jest najlepszy? Poniżej prezentujemy cztery obszary, nad którymi powinieneś popracować, aby stać się mistrzem języka.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji