10 najlepszych kanałów YouTube do nauki języka obcego

Serwis YouTube daje możliwość odkrywania, oglądania i udostępniania oryginalnych filmów. Korzysta się z niego głównie dla rozrywki, ale spełnia on też bardzo istotną rolę edukacyjną. W bazie serwisu jest duża ilość kanałów do nauki języków obcych. Największa ich liczba skupia się na zagłębianiu w tajniki języka angielskiego, ale odpowiedni rekonesans pozwoli na dotarcie także do innych.

Które z kanałów mają najwyższą wartość dydaktyczną i cieszą się nieposzlakowaną opinią odbiorców? Pierwsze 6 pozycji w stworzonej liście dotyczy języka angielskiego, zaś ostatnie 4 - francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego.

1. EngVid

Kanał jest pomysłem Josha Kostki z Kanady. Trzeba znać podstawy angielskiego, ponieważ nie ma tutaj żadnych komentarzy w języku polskim. Zawiera duży inwentarz lekcji, przeprowadzanych przez doświadczonych i kompetentnych nauczycieli. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i sposób realizacji zajęć. Zazwyczaj lektorzy łączą naukę z zabawą, przez co treści są szybciej przyswajane. Filmiki trwają od kilku do kilkunastu minut, a pod każdym z nich można włączyć transkrypcję i śledzić tekst. Lekcje obejmują gramatykę języka angielskiego, wymowę, słownictwo, język funkcjonalny dostosowany do okoliczności. Zamieszczono podział na zajęcia dla początkujących, pośrednich i zaawansowanych. Pod większością wykładów zostały umieszczone quizy, które weryfikują czy kursowicz dobrze zrozumiał omawiane treści. Załączone są też materiały dydaktyczne, które można wydrukować.

Użytkownicy korzystają z opcji komentowania, wysuwając prośbę o wyjaśnienie zawiłych dla nich informacji. Wskazówek udzielają sami lektorzy albo inni widzowie, którzy aktywnie udzielają się na forum. Wiele cennych podpowiedzi zdobytych z EngVid (np. metody szybkiego zapamiętywania) można wykorzystać podczas zdobywania wiedzy z innych dziedzin (np. nauk ścisłych). Nauka jest tutaj całkowicie darmowa.

https://www.youtube.com/user/engvidenglish

2. BBC Learning English

To zbiór filmików w języku angielskim na różnorodne tematy np. słownictwo, poprawna wymowa, język biznesowy. Może zaciekawi kogoś nagranie np. o tym, jak sobie radzić z trudnym personelem? Nauka słów z wiadomości. Każdego dnia dominuje inna problematyka np. we wtorki gramatyka. Można zadawać pytania, na które odpowiadają kompetentni lektorzy, którzy udzielają też wskazówek dotyczących umiejętności uczenia się.

https://www.youtube.com/user/bbclearningenglish

3. Ted-Ed

Kanał skierowany jest do bardziej zaawansowanych odbiorców, a w szczególności do nauczycieli. Ideą twórców Ted-Ed było odnalezienie godnych polecenia lektorów, którzy będą się dzielić z innymi materiałami ze swoich niebanalnych lekcji. To możliwość pokazania swojej kreatywności, pomysłowości i innowacyjności. Autorzy animowanych filmów to przedstawiciele edukacji z całego świata. Animatorzy kanału wyszukują lektorów, a gdy daną jednostkę zakwalifikują do udziału w Ted-Ed, uczą, jak mogą nadawać swoim materiałom odpowiednią formę i umieścić je na serwerach TED. Każda lekcja jest wzbogacona o napisy, które ułatwiają osobom niesłyszącym zapoznanie się z treścią, a także dają możliwość przetłumaczenia materiałów na inne języki. Po obejrzeniu filmu wykonuje się test, który sprawdza, czy treści zostały poprawnie zinterpretowane. Jeśli temat zyskał uznanie, można skorzystać z linków odsyłających do materiałów o podobnej treści. Nauczyciele mogą reorganizować jednostki lekcyjne z platformy i tworzyć nowe z fragmentów filmów umieszczonych w YouTube. Dla osób, które słabo znają angielski, należy znaleźć filmik z polskimi napisami i na jego podstawie skonstruować lekcję. Plusem jest, że baza filmów jest często aktualizowana.

https://www.youtube.com/user/TEDEducation

4. British Council LearnEnglish

To kanał adresowany w głównej mierze do uczniów. Jest często odwiedzany przed egzaminami państwowymi, klasówkami, przed rozmowami z pracodawcą itp. Informacje zebrane są w tzw. pigułkę, łączącą naukę gramatyki, słownictwa, komunikacji, wiedzy o Wielkiej Brytanii. Interesujące scenki rodzajowe charakteryzują się rozbudowaną obrazowością i przykuwają uwagę odbiorców do najistotniejszych rzeczy w przekazie. W dziale „Słuchaj i obserwuj” znajdzie się m.in. filmiki o Kulturze Wielkiej Brytanii, słowach używanych na ulicy. Są też kategorie: gramatyka i słownictwo, zabawy i gry, biznes i praca.

https://www.youtube.com/user/BritishCouncilLE

5. Speak English with Misterduncan

Misterduncan to nauczyciel angielskiego, który tworzy klipy instruktażowe, samouczki wideo, by wesprzeć wszystkich uczniów, chcących poznać język angielski. Kanał zawiera kilka ciekawych playlist:

  • Learning English with Misterduncan - pełny kurs angielskiego od podstaw np. od przedstawiania się aż po tematykę typu zdrowie, podróże;
  • Weekly Word Stop, czyli słowo tygodnia;
  • Full English - w każdym odcinku prezentowane są wyrażenia skupione wokół jednego słowa.

https://www.youtube.com/user/duncaninchina

6. Po cudzemu

Kanał, w którym możecie posłuchać charyzmatycznej lektorki Arleny Witt. W humorystyczny sposób prezentuje, jak nie powinno się mówić po angielsku, jakich wpadek słownych unikać i na co szczególnie zwrócić uwagę podczas prowadzenia rozmów. Forma graficzna filmików jest bardzo bogata i przyciąga uwagę odbiorcy. Wykorzystywane są tutaj nagrania z filmów i seriali. Każdy odcinek jest poparty konkretnymi przypadkami. Autorka przemyca zawsze dużo słówek, których konstrukcje gramatyczne szczegółowo omawia. Korzystając ze wskazówek Arleny Witt można się wiele nauczyć, a zarazem pośmiać, czyli to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

https://www.youtube.com/user/jezykalnia

7. JĘZYK FRANCUSKI - YT Easy French, vblog Jenesuispasjolie, TV5Monde, alexdoyoufrench, Home Language, Francais avec Pierre

Podczas oglądania filmów w YT Easy French można zobaczyć również ich zapis, co sprzyja rozumieniu prowadzonych konwersacji, także zapamiętywaniu słownictwa w wymowie i piśmie. Zwolennicy podpatrywania francuskiego stylu życia i tematów ich zainteresowań, lepiej, jeśli włączą blog vblog Jenesuispasjolie. Filmy dotyczą podróży, urody, mody itp. To doskonała okazja, by poznawać francuską gramatykę i nowe słowa.

Warto zajrzeć też do oficjalnego i autoryzowanego kanału TV5Monde, który został stworzony z myślą o promocji nauki języka francuskiego wśród obcokrajowców. Dostępne są tutaj różnorodne podcasty, fragmenty filmów, wywiadów i reportaży pochodzących z emisji telewizyjnych. Ciekawe są nagrania dotyczące historii, polityki, nauki, techniki itp.

Osoby dopiero zaczynające się zapoznawać z językiem Francuzów powinny skorzystać z alexdoyoufrench. Znajduje się tutaj baza kilkuminutowych filmików z dialogami, wykładami na różne zagadnienia np. praca, zdrowie, szkoła. Kanał umożliwia transkrypcje, co jest dodatkowym ułatwieniem dla odbiorców. Konkretną porcję wiedzy znajdzie się w Home Language. To 12-minutowe lekcje prowadzone przez lektora. Omawiane są wybrane zagadnienia z języka francuskiego, ale tłumaczone w języku angielskim. Podobny kanał to Francais avec Pierre. Skierowany jest do osób, które posiadają już podstawy francuszczyzny. Lektor tego kanału jest zawodowym i profesjonalnym nauczycielem francuskiego dla cudzoziemców. Interesujący jest jego sposób wypowiadania się - mówi wyraźnie, powoli, operując prostym i zrozumiałym językiem. Udostępniane są tutaj filmiki z podziałem na stopnie zaawansowania, przy których odtwarzaniu, nauczyciel wyjaśnia zagadnienia gramatyczne, znaczenia wyrazów.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLA5UIoabheFMYWWnGFFxl8_nvVZWZSykc

https://www.youtube.com/user/jenesuispasjolie

https://www.youtube.com/user/tv5monde

https://www.youtube.com/user/DoYOIIfrench

https://www.youtube.com/channel/UCFu6uJDqU_6vCIyN9KpMPLg

https://www.youtube.com/channel/UCVgW9ZQaGBk6fsiPgE2mYDg

8. JĘZYK HISZPAŃSKI - Semillitas TV, Leoncito Alado, YT Once Ninos, A Tiempo Preescolar, SerPOlaco, annalovinglanguages

Kanały przeznaczone dla dzieci, które uczą za pomocą muzyki głównie poprzez śpiewanie to m.in. Semillitas TV, czy Leoncito Alado. Dla najmłodszych adresowany jest też A Tiempo Preescolar, w którym twórcy przygotowali różne opowieści w formie bajek w języku hiszpańskim. Lektorem jest przyjazny piesek, który mówi powoli, wyraźnie z wykorzystaniem prostego słownictwa. Inny kanał YT Once Ninos daje możliwość zapoznania się z językiem poprzez oglądanie i słuchanie meksykańskich dzieci, które w kilkuminutowych odcinkach opowiadają, jak wygląda potwór. To doskonała okazja do nauki kolorów, kształtów, części ciała. Kanały te są świetnymi lekcjami dla dzieci, ale też i dorośli mogą się z nich wiele nauczyć.

Popularnym kanałem do nauki hiszpańskiego jest SerPOlaco. Filmiki odkrywają przed odbiorcami świat hiszpańskiej gramatyki i słownictwa, ćwicząc kompetencje językowe w zakresie pisania, czytania i konwersacji. Podobną strukturę posiada annalovinglanguages, ale jest on przeznaczony dla osób już znających podstawy hiszpańskiego. To kanał typu gadająca głowa. Autorka promuje indywidualną metodę z wykorzystaniem puzzli. Nauka z lektorką Anną sprowadza się do dopasowywania dialogów, wypowiedzi do opisów. To nauka przez zabawę, która nie powoduje nudy i szybkiego zmęczenia.

https://www.youtube.com/user/SemillitasTV

https://www.youtube.com/user/LeoncitoAlado

https://www.youtube.com/user/onceninostv

https://www.youtube.com/user/atiempopreescolar

https://www.youtube.com/user/prostyhiszpanski

https://www.youtube.com/user/annalovinglanguages

9. JĘZYK NIEMIECKI - Natalia Kamysz, AKI Arkadiusz Gerlic, Niemiecki w 10 minut, Easy German

Kanał Natalii Kamysz jest formą nauki niemieckiego prowadzonego przez Polkę dla Polaków. Znajdzie się tutaj mnóstwo nagrań, które wprowadzają w tajniki języka niemieckiego np. 1000 najważniejszych niemieckich słów z kontekstami, Niemiecki dla początkujących - poziom A1 w 40 dni. Pod każdym filmikiem znajduje się tekst. To kopalnia wiedzy dla początkujących.

Inny kanał AKI Arkadiusz Gerlic jest adresowany do poszukiwaczy profesjonalnych, pełnych informacji krótkich filmików, idealnych do obejrzenia w wolnej chwili. Lektor wyjaśnia najczęściej pojawiające się wątpliwości językowe. Dla poprawienia sobie humoru można obejrzeć nagrania z dowcipami po niemiecku. Arkadiusz Gerlic wytłumaczy, pomoże, nauczy i udowodni, że nauka języka niemieckiego może być przyjemna. Kanał jest często aktualizowany.

Interesującym kanałem jest Niemiecki w 10 minut. Podczas 10-minutowego nagrania są powtarzane słówka - wymienia się je 10 razy i zazwyczaj jest ich 10. Dla utrwalenia procesu uczenia się autorzy kanału zalecają codziennie, powtórzenie poprzedniego odcinka i dopiero zapoznanie się z nowym. Słowa są dokładnie omawiane i prezentowane wraz z możliwością zastosowania. W komentarzach do nagrań znajdują się też propozycje ćwiczeń.

Easy German pozwoli na zapoznanie się z językiem niemieckim w wykonaniu samych Niemców. To interesująca propozycja dla osób, które chcą się osłuchać z ich wymową. Lekcje prowadzone są na ulicach niemieckich miast. Lektorka zaczepia przechodniów i dyskutuje z nimi na różne tematy np. niemieckie tradycje, najpiękniejsze miasta w Niemczech. Na ekranie widnieją napisy zarówno niemieckie, jak i angielskie.

https://www.youtube.com/channel/UC5InDoY1Tq8H-_UbcbAUfZg

https://www.youtube.com/channel/UCUgmoqLqOo92hDv3HxgWqQg

https://www.youtube.com/watch?v=EA8zeOH8kW8

https://www.youtube.com/channel/UCbxb2fqe9oNgglAoYqsYOtQ

10. JĘZYK WŁOSKI - The Freaks!, Casa Surace, vblog Sgrammaticando, Italiano automatico

Znanym kanałem w tej kategorii jest The Freaks! Ma postać serialu, który skonstruowali przedstawiciele społeczności YouTube. Cieszył się tak ogromną popularnością, że trafił do telewizji. Filmiki dotyczą tematyki mrocznej, a w głównej mierze wampirów. Pierwszy sezon serialu jest dostępny z angielskimi napisami, co pomaga w oswojeniu się z językiem włoskim.

Inna ciekawa propozycja to Casa Surace, która daje możliwość zapoznawania się z żywym językiem. Krótkie filmy przedstawiają mieszkanie w Mediolanie i perypetie osób, które tam przebywają.

Amatorzy języka włoskiego powinni zajrzeć na vblog Sgrammaticando. Znajdzie się tam ponad 300 filmików z objaśnieniami gramatyki, wytłumaczeniem najczęściej popełnianych błędów. Analizowane są różne przykłady, które są szybko kodowane w pamięci. W innym kanale Italiano automatico lektor Alberto w zabawny sposób objaśnia wyrażenia włoskie. To dobra alternatywa dla początkujących.

https://youtu.be/dOdKpb7rrOY

https://www.youtube.com/user/iscrivitisubito

https://www.youtube.com/user/vloginside

https://www.youtube.com/user/ITALIANOAUTOMATICO

Kanały, które znalazły się na liście są bardzo zróżnicowane, by każdy znalazł odpowiednią alternatywę dla siebie. Mają inną wartość edukacyjną, ale wspólny cel: zapoznać odbiorcę z językiem obcym. Najważniejsze, aby każdy znalazł swój numer jeden. A Wy jaki kanał polecacie?

O autorze

avatar
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Przygotowanie do matury czas zacząć

Do matury 2017 zostało nieco ponad 6 miesięcy. Część pisemna z języka polskiego rozpocznie się 4 maja o godz. 9:00. Czy to oznacza, że już trzeba zacząć się uczyć? A może jest już za późno?

12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

Błędem wielu ludzi jest to, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Aby los się do Was uśmiechnął, musicie być pewni swego celu i dążyć do jego urzeczywistnienia. Trzeba bardzo chcieć to zdobyć, nie zrażać się, gdy napotyka się przeciwności i nie odkładać finalizacji spraw na odległe terminy. Gotowi do projektowania i dotrzymywania postanowień? 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2022