Prymus – czy warto się wyróżniać na tle klasy?

czy warto być prymusem

W szkołach można znaleźć całą galerię postaci – średniaków, indywidualistów, buntowników, gwiazdy sportu... Wśród nich wyróżniają się jednostki wybitne, odznaczające się najlepszymi wynikami w nauce, czyli prymusi. Uchodzą za osoby inteligentne, rozsądne, wszechstronne, ale też niejednokrotnie samochwalcze, nonszalanckie i chcące się przypodobać nauczycielom. Czy opłaca się przewyższać innych pod względem nauki i odcinać od reszty klasy?

Tak – warto być prymusem

Prymusi nie mają problemów z nauczycielami, bo zazwyczaj są przez nich lubiani i doceniani. Często są gospodarzami klas i bez żadnych przeszkód rozwiązują konfliktowe sytuacje z pedagogami, Spotykają się z pozytywną akceptacją pomysłów, np. żeby przełożyć klasówkę na inny termin czy zorganizować wycieczkę. Stanowią wzór do naśladowania. Godnie reprezentują szkołę poprzez uczestnictwo w różnego typu olimpiadach, konkursach naukowych. Niejednokrotnie inicjują działania, z których efektów korzystają pozostali uczniowie, np. są założycielami kół zainteresowań.

Prymusi otaczają się zwykle niewielką grupą przyjaciół, z którą dzielą wspólne pasje i upodobania. Często pomagają im w nadrabianiu zaległości w szkole i ujawniają tajniki swojej obszernej wiedzy. Uczenie się nie zawsze jest ich ulubionym zajęciem, ale na pewno przyswajanie wiedzy nie jest dla nich trudne. Osiągają znakomite wyniki w nauce, co otwiera im drogę do zdobywania szczytów na dalszej drodze edukacji, a potem w życiu zawodowym. Są chętnie przyjmowani do pracy, jednak trzeba pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności liczy się też charakter, sposób bycia, reagowania na różne sytuacje itp. Zdarza się, że perfekcyjny i inteligentny student zaraz po zdobyciu tytułu magistra zostaje na uczelni i staje się jej pracownikiem.

Prymus nie musi wysłuchiwać ciągłych narzekań rodziców: „Weź się za naukę. Idź odrób lekcje”. Jego nie trzeba zachęcać do uczenia się, bo sam to robi bez żadnego przymuszania. Dobrze zorganizowany i wzorowy uczeń potrafi znaleźć czas na studiowanie i na relaks. Żadna wywiadówka nie jest straszna wzorowemu uczniowi, bo mówi się o nim na niej w samych superlatywach. Opiekunowie potrafią docenić swoją pociechę za osiągnięcia w szkole i przygotowują dla niego niespodzianki, np. wspólne wyjścia do kina, wyjazd na wakacje.

Dobre oceny uzyskiwane przez piątkowych uczniów są dla nich nagrodą za efektywną pracę intelektualną i sygnałem, że to, co robią oraz osiągają jest mile widziane, ma wyższy cel i pozwala na dalszy rozwój, a nie stanie w miejscu. Prymusi uczą się systematycznie i nie zarywają nocy przed kluczowymi egzaminami, bo wszystko mają już opanowane.

Nie – nie opłaca się walczyć o tytuł prymusa

Prymusi są często napiętnowani przez kolegów i stają się ich kozłami ofiarnymi. Dlaczego? Bo zazdroszczą im inteligencji, dobrych relacji z pedagogami, czują się od nich gorsi... Niektórzy piątkowi uczniowie wolą wtopić się w tłum, udawać, że nie są przygotowani do lekcji, mieć święty spokój i przychylność ze strony innych.

Nierzadko prymusi są samotni, nielubiani albo otoczeni dwulicowymi osobami, które chcą ich tylko wykorzystać, bo np. trzeba przygotować na zajęcia referat, a sami nie potrafią lub im się nie chce tego robić. Dobry uczeń na pewno perfekcyjnie odrobi zadaną przez nauczyciela pracę, zatem warto się z nim zbratać. Incydentalnie sami prymusi są pyszałkowaci, patrzą na innych z góry i przez to nie zyskują sympatii rówieśników.

Często się zdarza, że dobre oceny wcale nie rzutują na dalszą ścieżkę kariery, tylko faktycznie posiadane umiejętności, wiedza. Sukces to efekt działania wielu czynników i sprzyjających okoliczności losu. Panuje przekonanie, że prymusi skupiają się na robieniu dobrego wrażenia, a nie na faktycznej pracy.

Prymusi będący pod presją wymagających rodziców, którzy chcieliby samych czerwonych pasków na koniec roku i wzorowych ocen w dzienniku tracą radosne i beztroskie lata. Zamiast spędzać czas ze znajomymi, łamią sobie głowy nad ułamkami, regułami ortograficznymi itp. Trzeba tak gospodarować godzinami, aby połączyć przyjemności z obowiązkami.

Warto czy nie warto być prymusem w klasie? Z każdego stanowiska można wybrać plusy i minusy. Na pewno pożądaną cechą ucznia jest chęć poszerzania swojej wiedzy, doskonalenia umiejętności i nawiązywania pozytywnych relacji międzyludzkich. Wskazane jest, by wykorzystać swój potencjał, inteligencję i wyróżniać się z tłumu, ale jednocześnie szanować i pomagać innym, nie stawiać siebie na piedestale oraz z dalszym zapałem i energią rozwijać się. Prymus to osoba wszechstronna, zdolna, przenikliwa, a zarazem bardzo pracowita, bystra, ale nie snobistyczna i zadufana w sobie. Uczniowie do takiego ideału zmierzajcie. 

O autorze

avatar
e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Niezbędnik maturzysty 2018 - matematyka

Zestaw maturalny z matematyki przygotowany w ramach akcji "Udana matura 2018".

Edukacja domowa krok po kroku - formalności do spełnienia

Edukacja domowa - pisaliśmy o niej niejednokrotnie na naszych łamach. Wracamy do tematu ponownie, ponieważ w czasach pandemii wielu rodziców na nowo zaczyna się zastanawiać nad tym systemem edukacji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie formalności trzeba spełnić, aby móc przejść na pozaszkolny system nauczania.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
E-book "Zawód: Tłumacz"
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport