Nauka języka obcego jako postanowienie noworoczne

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak wytrzymać w noworocznych postanowieniach oraz jak obierać cele, aby ich realizacja była możliwa (więcej o tym znajdziecie tutaj). Dziś skupimy się na nauce języka obcego.

Wśród wielu planów i postanowień, które zamierzamy zrealizować w nowo nadchodzącym roku, z pewnością znajdzie się nauka języka obcego od podstaw lub podszlifowanie już posiadanych umiejętności. O tym, jak ważna jest to umiejętność, jak przydatna w życiu codziennym i zawodowym, nikogo nie trzeba przekonywać. Jeżeli postanowisz, że w tym roku podejmiesz się tego wyzwania, pozwól że wskażemy Ci co zrobić, aby zamierzony cel osiągnąć.

Pozytywy

Na początek warto stworzyć listę rzeczy pozytywnych, które zyskasz dzięki znajomości języka obcego. Co to może być?

  • Możliwość oglądania programów i filmów obcojęzycznych.
  • Swobodna komunikacja na ulicy, w restauracji, podczas wakacyjnych wyjazdów.
  • Podniesienie swoich kwalifikacji – perspektywa podwyżki w pracy.
  • Możliwość zmiany pracy na lepszą, lepiej płatną, dzięki znajomości języka obcego.
  • Satysfakcja własna z osiągniętego celu.
  • Udowodnienie sobie i innymi, że mogę i potrafię nauczyć się języka niezależnie od wieku.

Jeżeli już zapadła decyzja o nauce języka, warto przedsięwziąć pewne niezbędne kroki, które doprowadzą Cię do realizacji tego celu. Bo marzyć i obiecywać to jedno, a zrobić coś, to zupełnie inna bajka.

Od razu uprzedzamy – nie będzie łatwo. Jeżeli dotychczas twój mózg nie ćwiczył, nie był zmuszany do pochłaniania nowych informacji, początki będą trudne. Mózg jest trochę jak silnik samochodu. Pracuje równo, sprawnie i wydajnie, ale musi być rozgrzany. Silnik samochodu, który dotąd stał ciągle zaparkowany może być zatarty, dusić się, pracować nierówno. Tak jak głowa. Ale spokojnie, jak złapiesz rytm, rozgrzejesz obwody, wszystko będzie prostsze. Jak się zatem zabrać, żeby nie upaść?

  1. Organizacja czasu

Po pierwsze musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, ile czasu dziennie, tygodniowo, miesięcznie, jesteś w stanie poświęcić na naukę. Od razu uprzedzamy, że im więcej czasu, tym lepiej. Nie oznacza to jednak, że nie ćwicząc codziennie po kilka godzin nie nauczysz się języka. Najlepsze jednak efekty osiąga się podczas regularnej pracy, nawet jeżeli ma to być kilkanaście minut dziennie, ale codziennie. Przygotuj zatem sobie harmonogram dnia i sprawdź, w jakie dni, w jakich godzinach możesz uczestniczyć w lekcjach. Jeżeli nie jesteś w stanie wygospodarować stałych godzin wolnych, które można poświęcić na kurs językowy, nic straconego. Kursy stacjonarne to nie jedyne rozwiązanie.

  1. Wybierz sposób nauki

Ten etap ściśle powiązany jest z dostępnością twojego czasu wolnego. Jeżeli możesz uczyć się o stałych porach, spróbuj poszukać szkoły językowej, która zaoferuje Ci lekcje na danym poziomie w określonych godzinach. Jeżeli jednak twój plan dnia zmienia się dynamicznie i nigdy nie wiesz, kiedy znajdziesz chwilkę wolnego, zastanów się nad nauką online. Zajęcia przez Skype czy inną platformę edukacyjną to oszczędność czasu. Nie musisz jechać na zajęcia, z lektorem umawiasz się z lekcji na lekcję na dogodną dla Ciebie godzinę. Zastanów się tylko, czy wolisz pracować i uczyć się z innymi w grupie, czy bardziej będą odpowiadały Ci zajęcia jeden na jeden. Są osoby, których praca w grupie motywuje. Są też tacy, których strach przed publiczną wpadką i braki wiedzy paraliżują i zdecydowanie wolą pracować indywidualnie tylko z lektorem. Kim Ty jesteś?

  1. Kalkulacja

Na rynku istnieje bardzo wiele szkół językowych oraz ofert korepetytorów indywidualnych, z którymi będziesz się mógł uczyć. Należy jednak pamiętać, że wszystko to kosztuje. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o zapisaniu się na intensywny kurs w najdroższej szkole językowej, skalkuluj czy Cię na nią stać. Pamiętaj także, że coś co jest drogie nie znaczy że jest lepsze. Warto popytać znajomych, poczytać opinie o danej szkole, metodzie nauczania i jej skuteczności. Wiedzy nie da się kupić. W Internecie dostępny jest ogrom darmowych materiałów, z którymi można samodzielnie pracować. Jedynie trzeba poświęcić trochę swojego czasu, by je znaleźć i wydrukować. Warto także zwrócić uwagę na pliki audio, dzięki którym można osłuchać się z językiem, ćwiczyć dykcję oraz gwarantują tzw. kontakt z żywym językiem.

  1. Otocz się językiem obcym

Aby łatwiej było uczyć się i wytrwać w postanowieniu, postaraj się wprowadzić elementy języka obcego do swojego życia codziennego. Na początek możesz zmienić ustawienia języka w swoim telefonie. Pomaga Ci pisanie słówek? Oklej swój dom karteczkami nazywając każdy przedmiot dokoła. Codzienne opatrzenie się sprawi, że samoistnie zaczniesz zapamiętywać niektóre słowa i zwroty. Taka nauka bez wysiłku. Jeżeli jeździsz do pracy autobusem, tramwajem i masz czas wolny w drodze, zastanów się, czy nie wykorzystać go na naukę. Jest wiele aplikacji mobilnych, które ułatwią Ci to zadanie. Szerzej o nich pisaliśmy tutaj. Możesz także wykorzystać do nauki fiszki, czyli małe drukowane karteczki ze słówkami i zwrotami. Nie są ciężki, są poręczne, łatwo schować je do plecaka czy kieszeni.

  1. Małe kroczki

Nie oczekuj cudów w krótkim czasie. Niewielu jest geniuszy, którzy w kilka tygodni czy miesięcy potrafią opanować język w stopniu od zera do komunikatywnego. Ważne jest, abyś wyznaczył sobie realne i mierzalne cele. Może to być na przykład nauczenie się 1000 nowych słówek w ciągu pół roku, lub przerobienie jednego poziomu kursu w ciągu roku. Dzięki jasno sprecyzowanym celom łatwiej będzie Ci zmierzyć efekt, jaki osiągnąłeś. Założenie „nauczę się rozmawiać” jest mgliste i tak naprawdę nie oznacza nic. Rozmawiać można na różnym poziomie. Jak więc określisz, czy już „rozmawiasz” czy jeszcze nie? Wyznaczanie mierzalnych i realnych do zrealizowania celów to możliwość kontrolowania postępów. A jak widać postępy, to rośnie poziom samozadowolenia. W efekcie daje to nam kolejny zastrzyk motywacji do dalszej nauki.

  1. Nie bądź sam

Poszukaj wśród swoich znajomych, współpracowników osób, które znają język obcy lepiej od Ciebie i ćwicz. Nie bój się, że mówisz gorzej. Codzienne obcowanie z językiem i próby nawiązywania dialogu, nawet najprostszego, pozwolą przełamać bariery komunikacyjne. A może ktoś inny z otoczenia też zaczął naukę języka? Wspólna wymiana doświadczeń i już poznanych wiadomości pozwoli na realną ocenę tego, czego sam się już nauczysz. Im częściej będziesz wykorzystywać język w praktyce, tym lepiej. Jeżeli masz swoje ulubione seriale, filmy, piosenki, postaraj się ich słuchać w oryginale. To nic, że na początku mało z tego zrozumiesz. Z czasem będzie coraz lepiej. Powiedz swojej rodzinie, znajomym, że zaczynasz naukę. Doping ze strony innych osób potrafi zdziałać cuda i pomaga w chwilach zwątpienia, kiedy wydaje się, że dalsza nauka nie ma żadnego sensu.

 

Pamiętaj, że naukę języka obcego można zacząć w każdym wieku. Często słyszy się, że najlepiej uczyć się, gdy jest się dzieckiem. Może wtedy jest faktycznie łatwiej, bo mózg chłonie więcej informacji, a i mniej jest obowiązków życia dorosłego. Nie oznacza to jednak, że nie dasz rady. W nauce języka obcego liczy się przede wszystkim samodyscyplina, systematyczność i wytrwałość. Jak mówi przysłowie „Nie od razu Rzym zbudowano”. Ale ciężką pracą można dojść do zamierzonych celów.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Cechy dobrego stylu wypowiedzi

Twój styl wypowiedzi nie jest najlepszy? Poniżej prezentujemy cztery obszary, nad którymi powinieneś popracować, aby stać się mistrzem języka.

Terminy egzaminów GOETHE-ZERTIFIKAT (Poziom B) 2018 w Polsce

Goethe-Zertifikat (Zertifikat Deutsch) na poziomie sprawdzania samodzielności językowej ma następujące rodzaje: Goethe-Zertifikat B1 für Jugendliche/Goethe-Zertifikat B1/Goethe-Zertifikat B2. Wybierz potrzebny Certyfikat (Goethe-Institut), jaki chciałbyś  zdać w 2018 roku i zacznij przygotowywać się. W 2018 roku aż w 19 miastach w Polsce będzie można przystąpić do tego egzaminu.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024