Pogotowie naukowe – nauka do egzaminu na ostatnią chwilę

To żadna nowość ani tajemnica, że większość uczniów czeka do ostatniej chwili z rozpoczęciem przygotowań do egzaminów czy klasówek. Dlaczego tak się dzieje? Czy taka nauka ma sens? W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, konsekwencjom związanym z tym tematem. Sprawdzimy też, jak korepetytor może pomóc takiemu uczniowi i jak sam uczeń może przyspieszyć swoją naukę.

Dlaczego uczniowie uczą się na ostatnią chwilę?

Zjawisko to jest nieodłączną częścią życia szkolnego i studenckiego. Gorączkowe przygotowania, nerwowe wertowanie książek, spisywanie najważniejszych zagadnień i... przerażenie ilością materiału. Dlaczego uczeń, choć świadomy konsekwencji takiego postępowania, mimo wszystko odkłada te rzeczy na później? Zerknijmy, co o tym mówią naukowcy.

Badania i analiza

Badania naukowe dotyczące zjawiska odkładania rzeczy na później, potwierdzają istnienie różnych czynników, które przyczyniają się do tego zachowania. Podstawowym powodem, który głównie dotyka ucznia, to brak motywacji do systematycznego uczenia się. Zbyt duża ilość materiału do przyswojenia prowadzi do pojawienia się lęku i stresu. W efekcie, zamiast zająć się materiałem stopniowo, młodzi czekają do ostatniej chwili, kiedy presja czasu staje się zbyt duża, aby ją zignorować.

Kojarzycie zjawisko znane jako efekt Parkinsona? Według tego efektu czas wykonania konkretnego zadania rozciąga się, aby wypełnić go do ostatniego chwili na jego zrealizowanie. Jednym słowem, im więcej czasu mamy na wykonanie zadania, tym bardziej skłonni jesteśmy do odkładania go na później. W przypadku nauki jest to szczególnie widoczne, gdyż uczniowie często zaczynają przygotowania dopiero wtedy, gdy nieuchronnie zbliża się termin egzaminu.

Co może zdziałać tu korepetytor?

W takich okresach przedegzaminacyjnych i miesiącach kończących semestr, ruch w naszym serwisie jest bardzo duży. Dziennie pojawia się kilkanaście do nawet kilkudziesięciu ogłoszeń uczniów szukających pomocy.

Dać się znaleźć

Aby efektywnie wykorzystać ten czas na pozyskanie nowych uczniów, korepetytor powinien skupić się na kilku podstawowych działaniach.

  1. Aktualizacji ogłoszenia – zarówno opisu, jak i godzin dostępności. Wystarczy zalogować się do konta i sprawdzić, czy zawarte tam informacje i ceny są nadal aktualne.

  2. Zadbaniu o lepszą widoczność – wyższa pozycja na liście ogłoszeń to większa szansa na wyświetlenie profilu przez potencjalnego klienta. Pozycja na liście zależna jest od posiadanej liczby punktów wyróżnienia. Może je zakupić bezpośrednio ze swojego konta.

  3. Włączeniu powiadomień o ogłoszeniach uczniów – w ten sposób będzie informowany mailowo każdorazowo, gdy pojawi się nowe ogłoszenie ucznia poszukującego korepetycji z danego przedmiotu. Pozwoli to na szybsze skontaktowanie się z potencjalnym klientem. Opcja włączenia powiadomień o ogłoszeniach uczniów dostępna po zalogowaniu się do profilu korepetytora.

  4. Rozważeniu reklamy bannerowej – nic tak nie przykuwa uwagi jak reklama graficzna wyświetlana w górnej części serwisu, ponad innymi ogłoszeniami. Prosty kreator reklamowy umożliwia szybkie stworzenie kampanii reklamowej.

Opracować plan nauki

W sytuacji, gdy czas nagli, a terminy egzaminów i zaliczeń zbliżają się nieuchronnie. Korepetytor musi szybko i skutecznie przygotować ucznia. Zobacz, co może się sprawdzić w sytuacjach podbramkowych, gdy brak czasu na głębsze analizy tematów.

Materiał w pigułce

Korepetytor powinien skupić się na najważniejszych informacjach, które są kluczowe do przygotowania się do egzaminu. Poprzez intensywne powtórzenie i ćwiczenia praktyczne można pomóc uczniowi w szybkim przyswojeniu istotnych treści.

Krótkie notatki

Pomocne może być przygotowanie krótkich notatek lub zestawów fiszek, które będą zawierać najważniejsze informacje, kluczowe definicje oraz wzory.

Techniki pamięciowe

Łączenie faktów z obrazami, osobistymi doświadczeniami i odczuciami, tworzenie skojarzeń, akronimów, zabawnych wierszyków, to tylko niektóre sposoby, by szybciej i prościej „wbić” wiedzę do głowy.

Ćwiczenia i rozwiązywanie testów

Im częściej małe partie materiału będą powtarzane np. w formie szybkich kartkówek, ustnych odpowiedzi, tym większa szansa na ich zapamiętanie. W przygotowaniach do egzaminów maturalnych czy ósmoklasisty świetnie sprawdzi się także rozwiązywanie testów z ubiegłych lat.

Wsparcie i motywacja

Korepetytor powinien wspierać, a nie negować. Rozprawianie o braku czasu, zbyt późnym rozpoczęciu nauki, nie ma już sensu. Uczeń będzie potrzebował motywacji i pozytywnego podejścia, aby jak najefektywniej wykorzystać pozostały na naukę czas.

Co może zdziałać sam uczeń?

W sytuacji, gdy czas na przygotowanie się do egzaminu czy sprawdzianu jest mocno ograniczony, istnieje kilka sposobów, aby zwiększyć skuteczność uczenia się i przyswajania informacji.

Ogóły bez szczegółów

W takiej sytuacji najlepiej skupić się na przejrzeniu najważniejszych materiałów, takich jak podręczniki, notatki lub fiszki. Ważne, aby starać się zrozumieć i zapamiętać ogólny kontekst, ale bez zagłębiania się w szczegóły, bo na nie starczy już czasu.

Notatki, fiszki, zapiski

Przepisywanie najistotniejszych informacji, tworzenie z nich akronimów, map myśli, może pomóc w zapamiętywaniu kluczowych danych. Do podkreślenia kluczowych zdań przydadzą się kolorowe zakreślacze.

Głośne powtórki

Wielu uczniów korzysta z techniki powtarzania materiału na głos, co może pomóc w utrwaleniu wiedzy i zrozumieniu materiału. Rozmawianie z samym sobą lub nauczanie innego członka rodziny może być pomocne w lepszym zrozumieniu tematu.

Ćwiczenia i testy

Wykorzystanie dostępnych testów egzaminacyjnych z poprzednich lat może pomóc w zrozumieniu schematów pytań, jakie mogą pojawić się na egzaminie.

Miksowanie form materiałów

W sieci znaleźć można wiele materiałów edukacyjnych, takich jak filmy, podcasty czy interaktywne aplikacje, które mogą pomóc w szybkim przyswajaniu wiedzy. Mogą stanowić wartościowe urozmaicenie wiedzy przekazywanej w formie pisemnej w książkach.

Jeżeli jednak jakieś partie materiału pozostaną niezrozumiałe, warto zwrócić się do korepetytora o pomoc. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na naszej stronie www.e-korepetycje.net nazwę przedmiotu i kliknąć „szukaj”. Dzięki swojemu doświadczeniu, posiadanym materiałom dodatkowym, skutecznie i szybko wytłumaczą niezrozumiałe kwestie.

Czy nauka na ostatnią chwilę ma sens?

Ogólnie rzecz biorąc, systematyczne uczenie się jest bardziej efektywne. Ostatni moment może pomóc w poprawie ocen, ale nie jest to zalecane podejście. Długoterminowe korzyści płynące z regularnej nauki przewyższają krótkotrwałe efekty nauki na ostatnią chwilę.

Warto zachęcać uczniów do planowania i systematycznego podejścia do nauki, aby osiągnęli lepsze wyniki i uniknęli stresu związanego z odkładaniem jej na ostatnią chwilę.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Zabawy i gry na lekcje z ortografii

Nie jest łatwo uczyć ortografii w taki sposób, aby nie tylko uczeń zdobył wiedzę, ale także lekcja przebiegała miło i bezstresowo. W takim razie jak to zrobić? Zagrać w gry! W artykule podpowiadamy jakie zabawy można zastosować, aby lekcje ortografii dla nikogo nie były udręką.

Sposób na pozyskanie nowych uczniów - blog

Zastanawiasz się, jak wzmocnić swoją markę i dotrzeć do nowej grupy klientów? Świetnym pomysłem może być prowadzenie bloga. Zobacz, dlaczego i jak się to tego zabrać.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024