Docenianie małych sukcesów kluczem do osiągnięcia wielkich!

Każdy z Was osiąga codziennie wiele sukcesów - mogą to być osiągnięcia związane ze szkołą, ale również te prywatne. Jednak nie każdy jest w stanie dostrzec także te małe sukcesy. Dlaczego tak się dzieję?

Gdy ludzie myślą o sukcesie najczęściej widzą efekt finalny: w muzyce są to przeboje, które mają status najpopularniejszych, w sporcie są to medale olimpijskie, w biznesie milionowe przychody. Mało jednak osób zdaje sobie sprawę, że droga do wielkich sukcesów wiedzie przez drobne, często przez wielu niezauważalne działania.

Czy kogoś interesuje to, że muzyk ćwiczy wiele godzin albo to, że wybitny sportowiec trenuje po oficjalnym treningu? Przeciętnego Kowalskiego takie "kulisy" mało interesują. Każdy chce oglądać wyśmienite występy, najpiękniejsze sportowe momenty, oraz czytać o spektakularnych osiągnięciach "ludzi sukcesu". Natomiast małe działania, które do tych osiągnięć prowadzą nie są już tak interesujące.

Tymczasem właśnie te małe aktywności tworzą sukces. Wizje i cele tylko nakreślają plan działania, natomiast sukces tworzy akcja. Poszczególne działania być może nie przybliżają w widoczny sposób do wizji docelowej, jednak to one przybliżają do niej w sposób realny. W szkole jesteśmy uczeni, że nie należy popełniać błędów na co receptą 100 procentową jest tylko brak działania. "Nie myli się tylko ten kto nic nie robi". Każdy człowiek sukcesu wie, że aby zrealizować swoje cele oraz wartości należy działać.

"Piękne słowa może powiedzą Ci wszystko, ale nie zmienią nic"- śpiewał wokalista zespołu Feel w utworze "Pokaż na co Cię stać". Po wyznaczeniu celów, ustaleniu swoich potrzeb i wartości działanie jest kluczowe. Bez działania przypominamy bowiem żeglarza, który planuję azymut podróży, ale nie wypłynął jeszcze z portu. Iluzją jest to, że sama wizja, oraz wciąż aktualizowana cele zmienią rzeczywistość. Każda akcja ma znaczenie. Jeżeli w Twojej podświadomości jest zakodowany lęk przed działaniem, lęk przed porażką, to czas to zmienić!

Docenianie małych rzeczy jest nawykiem, jak każde inne działanie. Jeżeli jesteś zmęczony to ważnym krokiem do zmiany tej sytuacji będzie wypoczynek. Jeżeli Twoim celem jest poprawa formy fizycznej to ważnym krokiem do poprawy będzie wizyta np. na siłowni plenerowej, czy nawet spacer. W kulturze społeczeństwie opartym na rywalizacji jesteśmy uczeni, że osiągnięcia to tylko te wielkie osiągnięcia - one bowiem napędzają ogromne finanse. Natomiast mogą je uzyskiwać tylko nieliczni.

Zamiast podążać za mainstreamową presją i ścigać się w wyścigu doceń to, co jest Twoim naturalnym osiągnięciem. Doceń każde działanie! A zobaczysz, że złapiesz setki okazji do podwyższania motywacji w ciągu dnia. Wielkie zespoły także zaczynały od małych rzeczy- gry w garażach, czy na imprezach wiejskich. Niektórzy wielcy piłkarze zaczynali od gry na boso. Niektórzy wielcy przedsiębiorcy doświadczyli kilkukrotnie bankructwa. Co ich ratowało i co dawało szansę na sukces za którymś razem? Mentalność. 

Warto więc skupić się na progresie i małych sukcesach, wówczas zyskamy motywację do większych osiągnięć, wyciągając także wnioski z porażek


Autor tekstu: Zbigniew Godziński

Trener i coach nowoczesnej i efektywnej edukacji. Pomaga w wyznaczaniu i realizacji postawionych celów.

Link do ogłoszenia korepetytora na e-korepetycje.net >>

e-book_jak_napisac_article

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak czytać więcej?

„Kto czyta książki, żyje podwójnie” (Umberto Eco). To piękne słowa wielkiego artysty, które niewątpliwie zachęcają do lektury, ale nie wszystkich. Jak w napiętym życiowym grafiku znaleźć czas na czytanie książek?

12-tygodniowy system - sposób na lepszą efektywność postawionych sobie celów

Błędem wielu ludzi jest to, że nie wiedzą, co chcą osiągnąć. Aby los się do Was uśmiechnął, musicie być pewni swego celu i dążyć do jego urzeczywistnienia. Trzeba bardzo chcieć to zdobyć, nie zrażać się, gdy napotyka się przeciwności i nie odkładać finalizacji spraw na odległe terminy. Gotowi do projektowania i dotrzymywania postanowień? 

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport Pobierz raport