Jak zmotywować się do nauki?

Zwykle bywa tak, że przed klasówką czy sesją egzaminacyjną, brakuje nam chęci do nauki. Robimy wszystko, by tylko uniknąć siedzenia nad książkami. Wtedy nawet każda praca w domu wydaje się być prawdziwą przyjemnością. Nie warto jednak marnować czasu, bo prędzej czy później będziemy musieli przyłożyć się do nauki. Dlatego lepiej od razu znaleźć w sobie motywację od nauki. Dzięki temu mniej czasu spędzimy nad książkami i uzyskamy pozytywną ocenę.

Zamiast więc uczyć się na ostatnią chwilę (co najczęściej i tak jest mało efektywne), warto poznać skuteczne metody motywacji. Dzięki nim chęć do nauki będzie nieco większa.

1. Nie ucz się na pamięć

Nic tak nie zniechęca do przyswajania wiedzy jak wkuwanie na pamięć. Nie ma nic gorszego, tym bardziej że o szybko zapominamy o tym, co przed chwilą „wklepaliśmy” do głowy. By więc zmotywować się do nauki, lepiej postaraj się zrozumieć to, czego się uczysz. Dzięki temu nie tylko przyswajanie wiedzy będzie przyjemniejsze, ale i na dłużej zostanie w Twojej pamięci.

2. Ucz się partiami

Jeżeli masz świadomość, iż musisz przyswoić ogromną partię materiału w jeden dzień, może to działać na ciebie demotywująco. Zachętą do nauki może być więc podział całego materiału na kilka części – tak, by każdego dnia na przyswajanie wiedzy poświęcić na przykład nie więcej niż 2 godziny. Dzięki temu Twój umysł nie będzie też przeciążony nadmiarem wiedzy, w efekcie czego będzie lepiej przyswajać informacje.

3. Wyznacz sobie cel

Dobrym sposobem na motywację jest wyznaczenie sobie celu. Daje on poczucie kreowania własnej przyszłości. Nie może być jednak zbyt odległy, bo wtedy staje się trudny do osiągnięcia, wręcz nierealny. A wtedy ciężko jest zmotywować się do nauki.

Jeśli uczysz się do klasówki, niech Twoim celem będzie dobra ocena z konkretnego przedmiotu. Jeśli przygotowujesz się do matury, niech Twoim celem będzie możliwość dostania się na wymarzone studia.

4. Wypracuj skuteczny system

Bodźcem motywującym może okazać się skuteczny system nauki. Taki, dzięki któremu będziesz widzieć efekty, będziesz osiągać założone przez siebie cele. Dzięki temu przygotowania do kolejnych sprawdzianów/egzaminów, nie będą działały na Ciebie tak zniechęcająco. Będziesz mieć bowiem świadomość, że wypracowany przez siebie system nauki pozwoli na szybkie przyswojenie wiedzy.

Jak może wyglądać taki przykładowy system uczenia? Niech będą to samoprzylepne karteczki, na których umieszczasz najważniejsze informacje. Może to być mapa myśli albo nawet ściągi (które nie będą ci jednak potrzebne w trakcie klasówki czy egzaminu). Możliwości jest naprawdę wiele, więc warto przetestować co najmniej kilka. Wtedy będziesz mieć pogląd, który system jest w Twoim przypadku najskuteczniejszy.

5. Nagradzaj się

Nie ma lepszego czynnika motywującego niż nagroda. Taki bodziec działa na każdego – także sportowców, którzy przed metą zawsze znajdują w sobie siłę, by dotrzeć na podium.

I ty – w trakcie nauki – bądź takim sportowcem. Wyznacz sobie nagrodę, którą otrzymasz, jeśli przebrniesz przez konkretną partię materiału lub zapamiętasz 10 historycznych dat, nauczysz się 40 nowych słówek angielskich/niemieckich/hiszpańskich, itp.

Pamiętaj jednak, aby nagrody nie mylić z odpoczynkiem. Ten należy Ci się zawsze po efektywnie wykorzystanym czasie spędzonym nad książkami. Nagrodą może być natomiast słodka przekąska, wieczorne wyjście do kina, itp.

O autorze

avatar

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak wybrać dobre korepetycje?

Połowa pierwszego miesiąca nowego roku szkolnego już za uczniami. Tempo nauki zaczyna więc wyraźnie przyspieszać - nauczyciele zadają coraz więcej, znacznie więcej wymagają.

Jak pracować z grupą?

Praca w grupie sprzyja lepszej wydajności i efektywności pracy, uczniowie są lepiej zmotywowani do działania poprzez naśladownictwo innych, do tego dysponuje się większym repertuarem kreatywnych rozwiązań.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - 50 przydatnych zwrotów

Zebraliśmy 50 zwrotów z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
DzienNauczyciela2021-sidebar
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Sytuacja w edukacji
w czasie pandemii.
e-raport

Dowiedz się więcej o tej publikacji