Zajęcia po szkole i pracy – cz. 2

Zgodnie z powiedzeniem „W zdrowym ciele zdrowy duch” (D. J. Juvenalis) proponujemy wam kolejną serię zajęć pozaszkolnych i po pracy.

Macie ochotę na grę w TENISA ZIEMNEGO? Sport ten można zacząć trenować już od 4-5 roku życia. Trzeba tylko dostosować sprzęt do wieku i możliwości uczestnika kursu.

Juliusz Barylski, korepetytor tej dyscypliny z naszego serwisu podkreśla, że tenis ziemny jest sportem, który uczy cierpliwości i samodzielności, a zarazem wymaga skoordynowania całego ciała, bo żadne uderzenie nie jest przypadkowe. Opanowanie poszczególnych ruchów wymaga więc starannej koncentracji ze strony osoby, która się uczy. Jest to sport bardzo dynamiczny, pozwala wyrobić kondycję i refleks. Rekreacyjna gra w tenisa pomaga zapomnieć o problemach codziennych, jako że grając trzeba cały czas pozostawać skoncentrowanym. Rozgrywka na punkty pozwala rozwinąć umiejętności analizy, dostosowywania swojej gry do tego, na co pozwala przeciwnik, a ponadto doskonale uczy samodzielności. 

Słynny zawodnik Andre Agassi w swojej autobiografii napisał, że tenisista jest prawdopodobnie najbardziej osamotnionym sportowcem ze wszystkich, gdyż samodzielnie, bez żadnej pomocy musi reagować na zmieniającą się sytuację na korcie. Dodatkowo tenis uczy, że nie ma sytuacji beznadziejnych i nie warto się nigdy poddawać, bo jeśli się odpowiednio postara można odwrócić losy meczu w każdej chwili. Mecz tenisowy jest doskonałą alegorią codziennego życia - żeby wygrać gema trzeba zdobyć cztery punkty, żeby wygrać seta trzeba wygrać sześć gemów, a żeby wygrać mecz trzeba wygrać dwa sety - podobnie, żeby odnieść sukces w nauce czy też pracy, należy najpierw przyłożyć się do poszczególnych małych kroków, które dopiero mogą doprowadzić do sukcesu, który nie pojawia się z dnia na dzień, bez ciężkiej pracy. Poza aspektami czysto sportowymi, tenis pomaga rozwijać też charakter i psychikę.

Obejrzyjcie filmik o tenisie ziemnym. Zajęcia mogą być naprawdę ciekawe! 

 

 

Ciekawą propozycją na aktywny wypoczynek jest TANIEC. To forma sztuki, która składa się z określonych sekwencji ruchów, bardziej lub mniej skoordynowanych, szybszych bądź wolniejszych w określonym rytmie. Można go uznać za sposób komunikacji niewerbalnej, bo za jego pomocą można wyrażać uczucia. Taniec zaczął być kojarzony z aktywnością ruchową. Badacze podkreślali, że dzięki niemu można kształtować sprężystość i lekkość ciała, płynność oraz skoczność ruchów. Można go traktować jako jedną z form kultury fizycznej, a także rodzaj psychofizycznej rehabilitacji. K. Milanowska (specjalistka z zakresu rehabilitacji) akcentowała, że taniec jest ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie kończyn dolnych, rozwijającym równowagę i koordynację ruchów.

Taniec stał się coraz bardziej popularny dzięki emisji w telewizji takich programów jak np. „Taniec z gwiazdami”, „You Can dance”. Ciągle wzrasta liczba uczestników kursów w szkołach tanecznych, a ilość i rodzaj oferowanych zajęć jest ogromna, np. taniec nowoczesny, tango dla początkujących, hip-hop. Pamiętajcie o słowach P. Coelho Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować sercei spróbujcie swoich sił na parkiecie.

Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił w tańcu i potrzebujecie pomocy, zajrzyjcie na naszą listę ogłoszeń zajęć z tańca https://www.e-korepetycje.net/taniec

Te osoby, które chcą połączyć aktywność ruchową z miłością do świata zwierząt, mogą się wybrać na zajęcia z JAZDY KONNEJ. Ważne, aby przed przystąpieniem do nauki jeździectwa  w jakiś inny sposób poprawić swoją sprawność fizyczną i wytrzymałość, bo to nie jest łatwy sport. Na koniu może jeździć każdy, kto nie boi się zwierząt. Zalety tego rodzaju aktywności, to stymulacja niemal wszystkich części ciała, poprawa pracy serca, kształtowanie prostej postawy, obniżenie ciśnienia. Obcowanie z końmi ma zbawienny wpływ na psychikę człowieka, pozwala na wyeliminowanie stresu, odprężenie, zwiększenie poczucia pewności siebie i wiary w swoje możliwości.

Pierwsze kroki w stajni mają na celu zapoznanie się z końmi, zasadami bezpieczeństwa i sprzętem jeździeckim. Potem następuje dosiadanie konia, nauka sterowania nim i praca nad prawidłową postawą. Na początku jazda odbywa się na ogrodzonym terenie, a dopiero potem wyprawy w teren. Pierwsze manewry mogą być trudne, bo konie mają różne charaktery, ale jak już uda się osiągnąć harmonię, to jazda stanie się ogromną przyjemnością. Na naszej stronie możesz przejrzeć listę ogłoszeń z propozycją takich zajęć https://www.e-korepetycje.net/jazda-konna

Kto ma ochotę na ćwiczenia na macie i zapoznanie się z metodami samoobrony? Zwolennicy uprawiania sztuk walki mogą się wybrać na zajęcia z AIKIDO. To japońska sztuka wojenna, której istota sprowadza się do całego systemu technik rzutów, dźwigni na stawy, uderzeń i unieruchomień z połączeniu z tradycyjnymi rodzajami broni, jak kij, nóż oraz miecz. Morihei Ueshiba, twórca tej dyscypliny podkreślał, że aikido służy polepszeniu wewnętrznej, jak i fizycznej integracji. To duchowy i intensywny wysiłek fizyczny, prowadzący do perfekcji ludzkiego charakteru i osiągnięcie mądrości.

Aikido nie posiada elementów współzawodnictwa, a kolejne poziomy zdobywa się dzięki demonstracji zrozumienia podstawowych technik i ćwiczeń, których wymagania rosną wraz ze stopniem, a nie poprzez pobicie przeciwnika. W tej sztuce walki dąży się do współpracy z partnerem. Ćwiczy się techniki przeciwko rozmaitym typom ataków, takich jak kopnięcia, pchnięcia, uderzenia, atak wielu napastników i napady bronią. Rozwiązanie konfliktów nie jest ani destruktywne, ani śmiertelne. Techniki mogą zakończyć się unieruchomieniem, dźwignią na staw lub w sposób dynamiczny, gdzie atakujący jest rzucany np. w tył po macie, co zakańcza spektakularny upadek. Zobaczcie filmik i przekonajcie się jak wyglądają zajęcia z aikido.

 

 

Jeśli lubicie sporty ekstremalne, możecie zacząć JEŹDZIĆ NA DESKOROLCE (ang. skateboarding). Na początku aktywność tę nazywano „chodnikowym surfingiem”, ponieważ była uskuteczniana przez surferów, w momencie gdy nie było odpowiedniej pogody do surfingu. Dopiero w latach 70 XX w. skateboarding zaczął być traktowany jako technika jazdy o nazwie "surf style", mająca dużo wspólnego z gimnastyką. Jazda na deskorolce zwiększa odwagę, uczy koncentracji i utrzymania równowagi. Triki, jakie wykonuje się na desce są trudne, dlatego trzeba się pilnie uczyć, by je wykonać bez uszczerbku na zdrowiu, np. skok z jednej deski na drugą, jazda na przednich albo tylnych kołach.

Żeby rozpocząć swoją przygodę z deskorolką najpierw trzeba ją kupić, a oprócz niej kask i ochraniacze. Na początku instruktor nauczy was odpychania i ruszania. Jakie są style jazdy na desce? M. in. goofy - prawa noga jest z przodu, lewa z tyłu. Odpychamy się lewą nogą; regular: lewa noga jest z przodu, prawa z tyłu. Odpychamy się prawą nogą. Potem zostaniecie poinformowani jak skręcać, hamować. Należy pamiętać, że ten sport jest związany z licznymi upadkami. Jeśli upada się przy dużej prędkości, to nie wolno spadać na ręce, bo może się to skończyć złamaniem. Najlepiej w takiej sytuacji zaliczyć upadek na jak największą powierzchnię ciała, czyli np. na cały bok. Przy małych prędkościach można zeskoczyć z deskorolki albo przykucnąć, to wtedy upadek będzie mniej bolesny, bo z mniejszej wysokości.

John F. Kennedy powiedział: „Sprawność fizyczna jest nie tylko jednym z najważniejszych kluczy do zdrowego ciała, jest podstawą dynamicznej i twórczej aktywności intelektualnej”. Pamiętajcie o tym i wybierzcie najlepszą dla siebie formę aktywności sportowej. W tym miejscu, na naszej liście korepetycji, możecie znaleźć instruktorów z jazdy na deskorolce.

Dajcie znać, który ze sportów jest Wam najbliższy. Możecie wpisać w komentarzu poniżej tylko nazwę dyscypliny, sprawdźmy który sport jest wśród Was najpopularniejszy.

 

O autorze

avatar
„Black Week 2024”

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Aplikacje dla nauczycieli

W obecnych czasach korzystamy z różnego rodzaju aplikacji mobilnych. Można się nimi posiłkować również w pracy nauczyciela. Wiele z nich ułatwia organizację pracy, pozwala kontrolować postępy uczniów oraz zadawać im prace domowe.

Egzaminy tuż, tuż? Zobacz, jak wykorzystać ostatnie miesiące, aby się do nich przygotować

Choć do wiosny, która w Polsce jest zwyczajowo czasem egzaminów dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i średnich, zostało jeszcze trochę czasu, aby dobrze wypaść na testach, właśnie teraz trzeba rozpocząć etap intensywnych przygotowań. Zastanawiasz się, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dobrego wyniku – takiego, który otworzy Ci drogę do sukcesu naukowego, a później zawodowego? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci efektywnie wykorzystać pozostały czas.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024