Jak założyć szkołę językową krok po kroku?

Znajomość języków obcych stała się obecnie nie tyle dodatkową kwalifikacją, która podnosi wartość kandydata na rynku pracy, a niemal obowiązkiem. To oczywiście nie jedyny powód, dla którego uczą się ich i dzieci, i dorośli. Podróże, możliwość poznawania świata, hobby… można długo wymieniać. Pewne jest jedno: mimo że rynek nauki języków obcych jest nasycony, nadal – przy dobrym pomyśle na biznes – możesz znaleźć na nim swoją niszę. Jak to zrobić? Oto, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz założyć szkołę językową.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak skonkretyzować swój pomysł na biznes w branży nauki języków obcych,
  • jak możesz udzielać lekcji (nie tylko stacjonarnie),
  • jakich formalności musisz dopełnić, aby założyć szkołę językową,
  • jak rozliczać się z prowadzonej działalności,
  • w jaki sposób wypromować szkołę językową.

Czy założenie szkoły językowej to pomysł na biznes właśnie dla Ciebie?

Przede wszystkim pamiętaj, że aby uczyć innych języka obcego, wcale nie musisz być absolwentem filologii angielskiej, niemieckiej czy hiszpańskiej. Potrzebujesz:

  1. bardzo dobrej znajomości języka, którego chcesz uczyć – na poziomie C1, a jeszcze lepiej – C2,
  2. umiejętności sprawnego przekazywania wiedzy,
  3. dobrego rozeznania w metodach i materiałach dydaktycznych.

Możesz również… po prostu zarządzać taką szkołą i zatrudnić profesjonalnych lektorów, którzy obowiązki uczenia innych przejmą na siebie. Najczęściej jednak sam pomysł otwarcia takiego biznesu bierze się z pasji do języków oraz do uczenia, a im wyższe masz kwalifikacje jako lektor angielskiego / niemieckiego/ rosyjskiego itp., tym większą kontrolę będziesz mieć nad swoją firmą.

Czy to biznes dla Ciebie? Przede wszystkim pamiętaj, że szkoła językowa – bez względu na to, czy przybierze formę jednoosobowej działalności, czy rozbudowanej placówki – to przede wszystkim firma. Zdecyduj się więc na jej otwarcie, jeśli:

  • chcesz być samodzielny zawodowo i wiesz, że podołasz tej odpowiedzialności,
  • masz zdolności związane z zarządzaniem,
  • dysponujesz choć niewielką sumą pieniędzy na start i/lub możesz ubiegać się o dotację na otwarcie biznesu,
  • masz świadomość, że na osiągnięcie sukcesu będziesz musiał trochę popracować.

Jaką szkołę otworzyć?

Zapotrzebowanie na dobrych nauczycieli języków obcych na rynku nie maleje. Wręcz przeciwnie. Jak jednak konkurować z setkami innych? Dobrze będzie, jeśli precyzyjnie skonkretyzujesz swoją grupę odbiorców. Jak?

  1. Zrób research

Sprawdź, czy w Twojej okolicy jest np. wiele szkół podstawowych i średnich, których uczniowie mogliby potrzebować pomocy? A może chcesz skierować swoją ofertę do klientów biznesowych? Wiele firm funduje swoim pracownikom lekcje językowe.

  1. Zastanów się, czy lekcji chcesz udzielać „face to face”

A więc bezpośrednio, czy też może w formie online, a więc przez Internet. To drugie rozwiązanie może Ci pozwolić znacznie zmniejszyć koszty prowadzenia biznesu (wynajem lokalu), ale może być wyzwaniem, jeśli nie próbowałeś nigdy tak uczyć.

  1. Zastanów się, w czym jesteś najlepszy

Jeśli miałeś doświadczenie jako korepetytor, wiesz, czy efektywniej pracuje Ci się z dziećmi, młodzieżą czy osobami dorosłymi.

Musisz jeszcze na starcie podjąć jedną ważną decyzję: czy otwierasz szkołę pod własną marką i nazwą, czy też decydujesz się na franczyzę. Model franczyzowy to dobre rozwiązanie, które może Ci ułatwić pozyskanie klientów. Musisz się liczyć jednak z tym, że będziesz musiał spełnić wymogi franczyzobiorcy (np. lokalowe czy godzinowe) i zapłacić za wykupienie licencji na działanie pod jego marką.

Rejestracja działalności

Szkołę językową możesz prowadzić w każdej formie działalności gospodarczej – nawet jako spółka akcyjna. Jednak na początek – zarówno z uwagi na łatwość dopełniania formalności, jak i koszty – najlepsza będzie jednoosobowa działalność gospodarcza. Z czasem, jeśli Twój biznes rozkwitnie, będziesz mógł rozważyć przekształcenie go w spółkę z o.o., która pozwoli zmniejszyć ryzyko strat finansowych, gdyby powinęła Ci się noga.

Firmę zarejestrujesz wypełniając wniosek CEIDG-1. Istotne jest wybranie właściwych kodów PKD klasyfikujących specyfikę działalności Twojej firmy. W razie wątpliwości, możesz wybrać kilka.

Jeśli chcesz, możesz swoją szkołę językową zgłosić do rejestru, który prowadzony jest przez Ministerstwo Nuki. Nie musisz tego robić, ale warto, gdyż może to zwiększyć Twój prestiż i wiarygodność. Aby zgłosić swoją placówkę do tego spisu przygotuj następujące informacje:

  • swoje dane, jako osoby zamierzającej prowadzić szkołę, czyli imię i nazwisko,adres zamieszkania lub siedzibę;
  • datę rozpoczęcia działania placówki oraz jej typ;
  • opis warunków lokalowych, BHP itp.;
  • informacje o dyrektorze i pracownikach szkoły oraz o ich kwalifikacjach;
  • statut swojej szkoły.

Forma rozliczania się

Z prowadzeniem własnej działalności oczywiście wiążą się koszty. Jakie? Jako przedsiębiorca jesteś zobowiązany opłacać przede wszystkim:

  • ZUS – jeśli zakładasz po raz pierwszy firmę, przez pierwsze 6 miesięcy będziesz płacić tylko składkę zdrowotną, a następnie, przez 24 miesiące – stawki preferencyjne (tzw. mały ZUS), co pozwoli Ci się „zadomowić” w świecie biznesu,
  • Podatki – najprostszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem (zwłaszcza dla małych szkół) jest tzw. karta podatkowa, która uzależnia wysokość stawki podatkowej od ilości przeprowadzonych lekcji (do 48 godzin miesięcznie – stawka w 2018 r. wynosi 4,90 za każdą godzinę, od 49 do 96 godzin – 235,20 + 10,20 zł za każdą godzinę powyżej 48; powyżej 96 godzin – 724,80 zł).

Więcej o formach rozliczania działalności możesz poczytać w innym naszym artykule: Rozliczenie dochodów uzyskanych z korepetycji

Jak promować szkołę?

Początki są najtrudniejsze. Być może szkoła językowa jest dla Ciebie krokiem naprzód, ponieważ do tej pory udzielałeś korepetycji? Jeśli tak – pozyskanie klientów będzie mniejszym wyzwaniem. Niemniej jednak, konkurencja nie śpi. Dlatego, gdy już zaczniesz działać, zadbaj o to, aby:

  • szeroko promować się w Internecie – zwłaszcza jeśli udzielasz również lekcji on-line; pomóc mogą np. ogłoszenia na portalach takich jak e-korepetycje.pl lub w social media,
  • poprosić dotychczasowych uczniów o polecenie Twoich usług (gdy zrobią to skutecznie, możesz im zaoferować jakiś rabat),
  • promować się lokalnie – w zależności od profilu działalności np. w pobliskich szkołach czy firmach.

I najważniejsze: bądź cierpliwy. Zbudowanie silnej marki na rynku edukacyjnym musi potrwać. Jeśli jednak zaoferujesz dobrej jakości usługi i podejdziesz do swojej pracy z pasją – będziesz na dobrej drodze ku sukcesowi. Powodzenia!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak sprawić, by każda napotkana osoba została Twoim uczniem?

Co zrobić, aby przyciągać do swoich usług? Bądź kreatywny, zawsze nawiązuj kontakt.

Kwestie podatkowe – korepetycje a podatek VAT

VAT jest rodzajem podatku obrotowego, który w założeniu dotyczy przedsiębiorców. W związku z tym osoby udzielające korepetycji są przeświadczone, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług ich nie dotyczą. W poniższym artykule wyjaśnimy, że zagadnienie to nie jest tak oczywiste i także korepetytorzy podlegają pod regulacje podatku VAT.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024