Udzielanie korepetycji przez osobę niebędącą nauczycielem a zwolnienie z VAT

Ustawa o podatku VAT przewiduje całkowite zwolnienie dla usług edukacyjnych. W tym zakresie mogą pojawić się wątpliwości z ustaleniem kręgu podmiotów uprawnionych do skorzystania ze zwolnienia. W poniższym artykule zastanowimy się, czy osobą niebędąca nauczycielem również może zastosować omawiane zwolnienie.

Nauczyciel, czyli kto?

Ustawa VAT nie zawiera definicji pojęcia "nauczyciel". Zdefiniowanie tego zwrotu odnajdziemy natomiast w Karcie Nauczyciela.

Zgodnie z art. 3 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela, ilekroć jest mowa o nauczycielach bez bliższego określenia — rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1.

W myśl natomiast art. 1 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela ustawie podlegają nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w:

 
1) Publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz placówkach doskonalenia nauczycieli działających na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681 i 1818), z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1a, 1b oraz pkt 2 lit. a;
 
2) zakładach poprawczych oraz schroniskach dla nieletnich działających na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. z 2018 r. poz. 969);
 
3) (uchylony);
 
4) publicznych kolegiach pracowników służb społecznych.
 

Ważne

W rozumieniu Karty Nauczyciela nauczyciel to osoba zatrudniona w danej placówce edukacyjnej.

Zwolnienie przedmiotowe od VAT dla usług edukacyjnych

Jeżeli przejdziemy na grunt podatku VAT to w tym zakresie należy wskazać, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy VAT zwalnia się od podatku usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli.

W świetle przywołanej wyżej regulacji należy zauważyć, że warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • przesłanki o charakterze podmiotowym, odnoszącej się do usługodawcy, który musi być nauczycielem;
  • przesłanki o charakterze przedmiotowym, dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług prywatnego nauczania na odpowiednim poziomie edukacji.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie ma zastosowania. 

W konsekwencji, aby ww. zwolnienie miało zastosowanie usługi edukacyjne muszą być świadczone przez nauczycieli.

Co jednak istotne ww. przepis ustawy VAT nie odsyła do definicji z Karty Nauczycieli. W konsekwencji nie można utożsamiać pojęcia „nauczyciela” wyłącznie z osobami określonymi w art 3 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela. Biorąc pod uwagę zasadę racjonalności ustawodawcy, gdyby taki był zamiar i intencja ustawodawcy to wprost w ustawie znalazłoby się odesłanie do definicji nauczyciela z Karty Nauczyciela.

Na gruncie polskiego prawa pierwszeństwo ma wykładnia językowa danego pojęcia. Jeżeli zatem nie mamy odesłania do określonego przepisu to dany zwrot należy rozumieć zgodnie z jego potocznym i językowym znaczeniem. 

W rezultacie pojęcie „nauczyciel” należy rozumieć zgodnie z jego językowym znaczeniem, które oznacza, osobę, która zajmuje się edukacją — uczeniem, kształceniem kogoś; edukator. Podkreślmy zatem, że nauczyciel w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy VAT to każda osoba, która uczy, a nie tylko osoba zatrudniona w placówkach edukacyjnych.

Taki sposób rozumowania i wykładni znajduje przykładowo potwierdzenie w treści interpretacji Dyrektora KIS z dnia 04.06.2020 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.135.2020.3.SR, gdzie czytamy:

Pod pojęciem nauczyciela należy rozumieć osobę, która posiada i przekazuje wiedzę i umiejętności. Przy czym, nie musi to być nauczyciel w rozumieniu ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Wykształcenie to zasób wiedzy określony programem danej szkoły, jednocześnie np. wykształcenie podstawowe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole podstawowej i gimnazjum, wykształcenie średnie to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w szkole średniej, wykształcenie wyższe to zasób wiedzy zdobytej przez kogoś w wyższej uczelni."

Zwolnienie będzie dotyczyć zatem każdej osoby, która przekazuje wiedzę i swoje umiejętności uczniom. Nie jest tu konieczne posiadanie statusu nauczyciela zatrudnionego w jednostkach oświaty. 

Chociaż nauczyciel musi posiadać określoną wiedzę, aby móc świadczyć usługi edukacyjne to sądy administracyjne w ostatnio wydawanych wyrokach wskazują, że wcale nie musi to być potwierdzone i udokumentowane wykształceniem kierunkowym.

Przykładowo WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 02.08.2022 r., I SA/Gd 289/22 rozpatrywał przypadek podatnika udzielającego korepetycji z informatyki, który był studentem kierunku elektroniki i nie legitymował się dyplomem ukończenia studiów z informatyki.

Sąd wskazał, że art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy VAT nie zawiera wymogu posiadania przez nauczyciela wykształcenia kierunkowego w danej dziedzinie zatem wbrew stanowisku fiskusa podatnik mógł skorzystać z opisanego zwolnienia.

Podobnie też WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 04.08.2021 r., I SA/Po 387/21 zauważył, że nauczyciel chcący skorzystać ze zwolnienia od VAT wcale nie musi się legitymować kwalifikacjami zdobytymi w oficjalnym systemie nauczania. Wiedza przekazywana w ramach usług prywatnego nauczania może być wiedzą praktyczną.

Ważne

Usługi edukacyjne polegające na udzielaniu korepetycji mogą korzystać ze zwolnienia również w sytuacji, gdy są świadczone przez osoby niebędące nauczycielami w rozumieniu Karty Nauczyciela. W świetle ustawy VAT nauczycielem jest każdy, kto posiada wiedzę i przekazuje ją uczniom.

Przechodząc zatem do podsumowania wskażmy, że zwolnienia od podatku VAT dla usług korepetycji w ramach prywatnego nauczania ma bardzo szeroki zakres podmiotowy. Zwolnienie to obejmuje bowiem każdą osobę, która posiada wiedzę z danej dziedziny i przekazuje swoim uczniom.

Co równie istotne w ocenie sądów administracyjnych — inaczej niż przyjmują organy podatkowe — dla uzyskania statusu nauczyciela wcale nie jest potrzebne posiadanie dokumentu potwierdzającego ukończenie kierunkowej szkoły w danym zakresie.

Pamiętajmy zatem, że na gruncie podatku VAT pojęcie nauczyciela należy rozumieć w jego potocznym znaczeniu.
 

O autorze

MS

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 aplikacji przydatnych w pracy korepetytora

Bez telefonu jak bez ręki w dzisiejszych czasach. Aplikacje na telefon, które mogą przydać się korepetytorom.

Udzielanie korepetycji przez studentów i osoby małoletnie

Nie ma prawnych przeszkód aby usługi korepetycji były świadczone przez studentów czy też osoby małoletnie. Jeżeli tylko osoby te dysponują odpowiednimi kwalifikacjami mogą stać się korepetytorami. Niemniej pozostaje do wyjaśnienia kwestia rozliczenia podatku dochodowego z tytułu otrzymanego wynagrodzenia. Właśnie ta problematyka będzie przedmiotem naszego dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
e-korepetycje.net
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book




Raport cen korepetycji 2024