Pozyskałeś nowych klientów na lekcje? Zobacz, jak ich utrzymać

I stało się. Wakacje dobiegły końca. Dla Ciebie jako korepetytora to świetna wiadomość, ponieważ możesz wreszcie ruszyć pełną parą i zacząć regularnie zarabiać. Jeżeli jeszcze pod koniec sierpnia byłeś aktywny, zapewne w Twoim kalendarzu pojawiło się co najmniej kilka nowych uczniów. Ale uwaga! To dla Ciebie kluczowy moment. Od tego, jakie wrażenie na nich wywrzesz, zależy, jak długo z Tobą zostaną. Co zrobić, by zapewnić sobie perspektywę współpracy na długie miesiące?

Pozyskanie każdego nowego ucznia to dobra wiadomość. Musisz jednak pamiętać, że początek współpracy jest tym momentem, kiedy nowemu klientowi jest łatwiej zrezygnować. Choć takie sytuacje się zdarzają, powinieneś dołożyć wszelkich starań, aby miało to miejsce jak najrzadziej. A możesz zrobić bardzo wiele, aby sprawić, że uczeń zechce mieć z Tobą nawet więcej lekcji. Co konkretnie?

  1. Określ wyraźnie cel prowadzenia lekcji z każdym uczniem

Każda osoba, która zwraca się do Ciebie po pomoc z lekcjami, ma inne oczekiwania. Jedni potrzebują wsparcia w radzeniu sobie z materiałem omawianym w szkole i pracami domowymi. Inni chcą poszerzyć kompetencje, np. z myślą o przyszłej karierze. Są też ci, którzy myślą o udziale w konkursie przedmiotowym albo mają w głowie konkretne, praktyczne zastosowanie swojej wiedzy. Jak widzisz, lekcje z każdą z tych osób będą wyglądały inaczej. Właśnie dlatego już podczas pierwszej rozmowy zapytaj o:

  • cel, w jakim mają być prowadzone lekcje,

  • problemy, z jakimi mierzy się uczeń,

  • zainteresowania,

  • dotychczasowe doświadczenia z nauką przedmiotu.

Wykorzystaj te informacje, aby przygotować się do kolejnych zajęć.

  1. Przygotuj konkretny plan pracy

Oczywiście na tyle konkretny, na ile to możliwe. Dopasuj tematykę oraz formę zajęć do oczekiwań każdego z uczniów – tak, aby wszyscy poczuli się docenieni. Ważne, abyś ten harmonogram również przedstawił uczniowi, najlepiej w wersji pisemnej. Uwaga! Jeśli prowadzisz zajęcia z młodszymi osobami, np. z uczniami szkoły podstawowej, konsultuj się przede wszystkim z rodzicami. Pamiętaj też, aby omówić plan z samym uczniem i sprawdzić, czy mu odpowiada.

Choć przygotowanie takich harmonogramów jest czasochłonne, pomaga Ci podwójnie, ponieważ:

  • ułatwia przygotowywanie się do kolejnych zajęć i zachowanie ciągłości między nimi,

  • psychologicznie nastawia ucznia na długofalową współpracę, co zwiększa jego zaangażowanie i oddala myśli o rezygnacji.

  1. Bądź rzetelny i punktualny

„Oczywista oczywistość”? Niby tak, ale o ile ze stałymi klientami możesz sobie pozwolić np. na kilkuminutowe spóźnienie lub delikatne skrócenie lekcji, o tyle nowych może to szybko zniechęcić. Dlatego zadbaj o niezawodną punktualność oraz przygotuj się np. do powtórki wiadomości z poprzedniej lekcji. To zrobi dobre wrażenie.

  1. Zaproponuj korzystne pakiety lekcji

Dobrym sposobem na zatrzymanie klienta na dłużej jest też zachęcenie go do zapłacenia z góry za większy pakiet lekcji – na przykład pięciu czy dziesięciu. Jak możesz go do tego przekonać? Na przykład:

  • korzystniejszą ceną – udziel na pakiety rabatów, np. 5% na 5 lekcji i 10% przy zakupie 10 lekcji. W ten sposób Ty zyskasz pewny zysk, a klient atrakcyjniejsze warunki finansowe,

  • informacją, że opłata z góry za wiele lekcji pozwoli uczniowi zarezerwować najdogodniejszą godzinę zajęć.

  1. Poproś o feedback

Czasem bywa tak, że uczniowi coś nie odpowiada w sposobie, w jaki prowadzisz lekcje, ale… nie mówi tego głośno, tylko po prostu „znika z horyzontu”. Nie ma w tym nic dziwnego – wiele osób po prostu unika konfrontacji, bo to dla nich łatwiejsze z psychologicznego punktu widzenia. Ale takich sytuacji można uniknąć w dość łatwy sposób – proś o informację zwrotną na koniec każdych zajęć lub po kilku odbytych lekcji.

Zapytaj ucznia:

  • czy było coś, co mu się nie podobało lub co by zmienił?

  • czy Twoje wyjaśnienia trudnych zagadnień są zrozumiałe?

  • czego jeszcze potrzebuje? Może np. dodatkowych materiałów?

  • czy tempo lekcji odpowiada jego potrzebom i możliwościom – może jest zbyt szybkie lub zbyt wolne?

Zachęć go do otwartego wyrażania „krytyki” i wyciągnij z niej wnioski. W końcu indywidualne lekcje mają sens wtedy, kiedy są naprawdę dopasowane do potrzeb ucznia.

  1. Bądź dostępny

Nowi uczniowie częściej niż ci, z którymi już bardzo dobrze się znasz, mają skłonność do zadawania pytań i kontaktowania się z korepetytorem poza zajęciami. Podaj im więc na siebie namiary – np. dodaj ich na WhatsAppie / Messengerze, aby mogli w każdej chwili do Ciebie napisać. Odpisuj na ich wiadomości tak szybko, jak to możliwe – oczywiście w granicach zdrowego rozsądku i szacunku dla czasu prywatnego. W ten sposób pokażesz, że Ci zależy i zbudujesz z uczniami bliższą więź.

Nie zapomnij też poprosić swoich nowych, jak i „starych” uczniów o rekomendacje lekcji z Tobą – tak, abyś mógł stale pozyskiwać klientów i zachować płynność nawet wówczas, gdy ktoś zrezygnuje.

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Czy można się nauczyć przedmiotów ścisłych mając „humanistyczny” umysł?

Zdolności humanistyczne nie do końca wykluczają się ze zdolnościami matematycznymi. Wręcz przeciwnie, uzupełniają się i pomagają sobie. Znam wielu humanistów, którzy gdy zagłębili się w nauki ścisłe... pokochali je. Duet „umysł ścisły i humanistyczny” to gwarancja powodzenia w nauce.

Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty

Do egzaminów ósmoklasisty pozostało niewiele czasu. Sprawdź, co pojawi się na egzaminie z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023