Jak uczyć skutecznie i nie zwariować?

Dobry korepetytor szybko zyska grono wiernych uczniów. Problem w tym, że z czasem ich liczba może Cię zacząć przerastać. Nawet jeśli bardzo lubisz uczyć, a przekazywanie wiedzy jest Twoją pasją, pamiętaj, że w nadmiarze szkodzi wszystko. Jak zatem znaleźć złoty środek? Oto kilka wskazówek.

Ile godzin pracy dziennie?

Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zastanów się, ile wynosi etat nauczyciela w szkole? To obecnie około 20 godzin lekcyjnych tygodniowo. W przeliczeniu wychodzi zatem średnio 4 lekcje dziennie. Czy to dużo, czy mało? Jako korepetytor doskonale wiesz, że samo przeprowadzenie lekcji to nie wszystko. Trzeba się jeszcze do nich przygotować, czasem sprawdzić prace domowe uczniów – to wszystko zajmuje czas. Dlatego faktyczny etat szkolnego nauczyciela, wbrew obiegowej opinii, wcale na tych dwudziestu godzinach się nie kończy. To często znacznie więcej niż sztandarowe 40 godzin pełnego etatu.

A Ty? Ile godzin poświęcasz na korepetycje? Czy są Twoją główną pracą, czy też dodatkowym zajęciem, które pozwala „dorobić”? Nawet jeśli to Twoje podstawowe zajęcie, nie bierz na siebie za dużo. W krótkiej perspektywie czasu udzielanie po 8-9 lekcji dziennie od poniedziałku do piątku i kilka w weekendy może się wydawać lukratywnym sposobem na zarobienie sporej sumy pieniędzy. Zastanów się jednak, jak długo będziesz w stanie tak „pociągnąć”? Jak bardzo wyczerpany będziesz po kilku tygodniach nieustannej pracy? Jak szybko stracisz do niej zapał?

Pamiętaj również, że Twoje zmęczenie bardzo szybko dostrzegą uczniowie. Jest bowiem bardziej niż pewne, że jakość prowadzonych zajęć będzie spadała. Nie będziesz też mieć czasu, by się do nich przygotować. Efekt? Zrezygnują z korepetycji u Ciebie, a Twój zapchany po brzegi kalendarz nagle stanie się pusty.

Mniej znaczy lepiej?

To ile w końcu godzin dziennie powinieneś przeznaczać na pracę jako korepetytor na pełny etat? To oczywiście kwestia indywidualna, jednak niewskazane jest przekraczanie 4-5 lekcji dziennie. Taka liczba zajęć zapewni Ci zadowalający przychód, a jednocześnie nie przeciąży Cię. Będziesz mieć również wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do każdych z zajęć i dać z siebie wszystko.

Obawiasz się, że zarobisz niewystarczająco dużo? Pamiętaj: za wysoką jakością zajęć (a taką osiągniesz, nie przeciążając się) może iść wyższa cena za lekcję. Uczniowie będą ją gotowi zapłacić, widząc rezultaty pracy z Tobą.

Sekret sukcesu tkwi w dobrej organizacji

Ustalenie optymalnej ilości lekcji dziennie / tygodniowo to nie wszystko, o co powinieneś zadbać, jeśli chcesz, by Twoja praca była i efektywna, i przyjemna. Ważne również, byś rozsądnie ustalił swój grafik. Oczywistym jest, że godziny pracy dostosowujesz w dużym stopniu do potrzeb Twoich klientów. Dlatego bardzo prawdopodobne jest, że większość lekcji masz po południu oraz wieczorem – gdy Twoi uczniowie skończą już pracę lub naukę.

W miarę możliwości postaraj się jednak:

  • podzielić lekcje tak, by nie mieć więcej niż trzech zajęć pod rząd bez przerwy – najlepiej byłoby, byś po każdej lekcji mógł choć przez 10-15 minut złapać oddech, napić się kawy i odpocząć, a potem mógł zrobić sobie dłuższą przerwę,
  • mieszać zajęcia stacjonarne i online – jeśli udzielasz korepetycji zarówno „bezpośrednio”, jak i np. przez Skype, spróbuj zorganizować pracę tak, by przeplatały się wzajemnie. Dzięki temu nie będzie monotonnie – zwłaszcza jeśli lekcji stacjonarnych udzielasz poza swoim domem.

I najważniejsze: wygospodaruj przynajmniej 2 dni w tygodniu, gdy nie udzielasz lekcji. Jeśli jesteś freelancerem, pamiętaj: Twój weekend wcale nie musi przypadać na sobotę i niedzielę. Decyzja należy do Ciebie!

Jeden korepetytor – dziesiątki uczniów?

Z jednym uczniem możesz mieć kilka lekcji każdego tygodnia. Pytanie zatem, ilu uczniów powinien mieć maksymalnie jeden korepetytor?

Zastanów się: czy przy trzydziestu indywidualnych uczniach każdego tygodnia jesteś w stanie zapamiętać przynajmniej imiona ich wszystkich? A co z ich postępami, potrzebami czy zainteresowaniami? Będzie bardzo trudno. Choć trzydzieścioro uczniów byłoby ekstremum, zwłaszcza w długofalowej perspektywie czasu, już z kilkunastoma możesz dać sobie radę.

Aby było łatwiej, prowadź „akta” swoich uczniów – np. załóż dla każdego osobną teczkę (lub folder na komputerze, jeśli tak wolisz) i zapisuj po każdej lekcji notatki dotyczące tego, co robiliście na zajęciach, jaką zadałeś pracę domową, z czego powinieneś odpytać ucznia itp. W ten sposób będzie Ci łatwiej odświeżyć sobie pamięć tuż przed rozpoczęciem kolejnych spotkań.

Krótkie podsumowanie

Higiena pracy korepetytora jest bardzo ważna. Jeśli będziesz się przepracowywać i nie zadbasz o dobrą organizację grafiku – tak, by znalazł się w nim również czas na przygotowanie do zajęć i na odpoczynek – szybko wypalisz się, a jakość Twoich lekcji spadnie.

Pamiętaj zatem, by:

  • ograniczyć liczbę lekcji do ok. 4-5 dziennie (kwestia indywidualna),
  • ułożyć grafik lekcji w taki sposób, by nie prowadzić więcej niż 2-3 zajęć pod rząd bez przerwy,
  • w miarę możliwości robić co najmniej 10-minutowe przerwy między kolejnymi lekcjami,
  • zapewnić sobie minimum 2 dni wolnego od lekcji w tygodniu, aby „oczyścić umysł”,
  • prowadzić notatki dotyczące każdego z uczniów – dzięki temu łatwiej Ci będzie pamiętać o ich indywidualnych potrzebach i planie Waszych lekcji.

Trzymaj się tych wskazówek i czerp radość z uczenia!

e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Korepetytorze bądź elastyczny - dostosuj się do ucznia i jego potrzeb

Osoby, które pracują z ludźmi muszą się liczyć z tym, iż żadne szablonowe wzory postępowania nie mogą zostać zastosowane do wszystkich przypadków. Każdy człowiek jest inny i do niego trzeba dostosować sposób zachowania. Co może zrobić nauczyciel, by dostosować się do ucznia i jego potrzeb?

Pogotowie naukowe – nauka do egzaminu na ostatnią chwilę

Czy nauka na ostatni moment ma sens? Pomimo że może prowadzić do krótkotrwałego sukcesu, długoterminowo jest to strategia niewystarczająca i niewłaściwa. Co jednak zrobić, gdy czasu jest mało, a materiału do opanowania dużo?

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
mat25
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023