Jak ustalić cenę za korepetycje?

Praca nieodłącznie wiąże się z dążeniem do zarobków – to fakt. Sukces zawodowy, odzwierciedlający się w uczciwych dochodach, zależy jednak od wielu składników: popytu na usługi, rodzaju oferowanej działalności, lokalizacji, rywalizacji i przede wszystkim – ustalanej cenie. Wycenianie usług w branży edukacyjnej, takiej jak korepetycje, jest złożonym procesem, który wymaga uwzględnienia wielu czynników. Im dokładniejszą zrobisz analizę przed rozpoczęciem działalności, tym lepiej wpasujesz się w rynek, łatwiej pozyskasz uczniów, a jednocześnie osiągniesz zamierzone zyski.

Dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych na początku drogi, temat ten bywa sporym wyzwaniem. Co więc warto brać pod uwagę, kiedy przystępujemy do wyceny naszych usług?

W tym artykule znajdziesz:

Analiza konkurencji na rynku

Analiza konkurencji jest kluczowym elementem w ustalaniu cen. Trzeba zrozumieć, ile i jakie usługi oferują konkurencyjne firmy oraz jakie ceny obowiązują na rynku. Wysokiej konkurencji może towarzyszyć presja na zachowanie niskich cen.

Celem tej analizy jest pozyskanie wiedzy, która pozwoli Ci wyróżnić się na tle konkurencji, dostosować strategie i podejmować późniejsze decyzje biznesowe. Chociaż brzmi to bardzo naukowo, a może trochę Cię przeraża, to wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane. Spójrz, co warto wziąć pod uwagę podczas takiej analizy.

Oferta usług

W pierwszej kolejności sprawdź, jakiego rodzaju usługi oferują Twoi bezpośredni konkurenci. Ma to szczególne znaczenie, gdy będziesz działać na rynku lokalnym. Zobacz, jakie są ich główne cechy i unikalne elementy. Czy proponują różnorodne opcje (np. zajęcia w grupach, korepetycje wyłącznie stacjonarne, lekcje wyłącznie w godzinach popołudniowych, bez weekendów)? Następnie zastanów się, czego może brakować potencjalnym klientom w ich ofertach i czy możesz wypełnić tę lukę.

Ceny

Zbierz informacje na temat cen oferowanych przez konkurencję. Jakie są ich stawki za różne rodzaje usług? Czy stosują strategie cenowe, takie jak obniżki czy pakietowe oferty? Gdzie szukać takich informacji?

W pierwszej kolejności zachęcamy Cię do zerknięcia do naszego „Raportu z cen korepetycji 2023”.

To obszerne badanie, które prowadzimy już od kilku lat, na podstawie setek tysięcy ogłoszeń korepetycji zamieszczonych w naszym serwisie. Analizie poddajemy ceny z 20 najpopularniejszych przedmiotów, w 30 największych miastach Polski. Dodatkowo badamy także rynek korepetycji online. Wskazane przez nas średnie ceny zajęć będą stanowiły dla Ciebie doskonały punkt wyjścia. Następnie, kierując się dalszymi naszymi podpowiedziami, zdecydujesz, czy Twoja oferta powinna być droższa, czy tańsza.

Grupa docelowa

Kto jest grupą docelową konkurencyjnych firm? Czy skupiają się na uczniach konkretnych poziomów edukacyjnych, czy specjalizują się w określonych dziedzinach? Postaraj się, w miarę swoich umiejętności i doświadczenia, znaleźć niszę, w którą możesz się wpasować.

Skala działalności

Jak duże są konkurencyjne firmy? Czy to indywidualni korepetytorzy, czy duże firmy z wieloma korepetytorami? Pamiętaj, że większym firmom, zatrudniającym korepetytorów i prowadzącym zajęcia grupowe, będzie łatwiej obniżyć cenę. Jeżeli zatem w Twojej okolicy znajdują się np. szkoły językowe z zajęciami grupowymi, łatwiej będzie Ci pozyskać klienta na zajęcia indywidualne, niż konkurować z własną ofertą grupową.

Opinie i recenzje

Rozpoznaj potencjalnie słabe strony konkurencyjnych firm, które mogą stworzyć szanse dla Twojego biznesu. Chociaż z pozoru brzmi to nieco brutalnie, to w niedociągnięciach, błędach i porażkach innych możesz upatrywać swojej szansy na zaistnienie. Sprawdź, co jest cenione, a co krytykowane. Jakie są mocne i słabe strony tych firm według klientów. Ucz się na błędach innych, a nie swoich ;)

Analiza konkurencji dostarcza cennych informacji, które mogą pomóc w tworzeniu strategii biznesowej, wyróżnieniu się na rynku oraz dostosowaniu oferty do potrzeb i oczekiwań klientów. Ważne jest, aby nie tylko zbierać informacje, ale także analizować je krytycznie i wyciągać wnioski, które pomogą podjąć skuteczne decyzje w prowadzeniu swojej działalności edukacyjnej.

Analiza własnego biznesu

Jeżeli etap oceny konkurentów masz już za sobą, czas przejść do obszarów dotyczących bezpośrednio Twojej planowanej działalności. Na ustaloną przez Ciebie cenę usług będą miały wpływ jeszcze inne aspekty. Oto kilka z nich.

Miejsce i sposób prowadzenia korepetycji

Koszty prowadzenia korepetycji mogą różnić się w zależności od lokalizacji oraz od tego, czy zajęcia odbywają się stacjonarnie, czy online. W miastach o wyższym koszcie życia ceny mogą być wyższe. Przeanalizuj dokładnie, jakie składowe będą tworzyły Twój koszt prowadzenia działalności, a w szczególności uwzględnij koszty:

  • materiałów edukacyjnych — związane z ich zakupem i przygotowaniem, takich jak notatki, ćwiczenia, testy czy prezentacje,
  • narzędzi technicznych — zakup i utrzymanie sprzętu do prowadzenia korepetycji online: komputer, tablet, kamera internetowa, mikrofon czy słuchawki,
  • dostępu do platform edukacyjnych — opłaty za korzystanie z serwisów edukacyjnych lub narzędzi online do udostępniania materiałów, przeprowadzania testów czy komunikacji z uczniami,
  • dostępu do internetu,
  • wydatki na ewentualny dojazd do ucznia lub wynajem/opłaty za lokal, w którym prowadzone będą zajęcia. Pamiętaj, że prowadząc zajęcia w swoim domu, również ponosisz koszty np. opłaty za prąd czy oferowanej kawy lub herbaty.

Doświadczenie

Doświadczenie korepetytora ma wpływ na poziom jakości świadczonych usług. Korepetytorzy z dłuższym stażem lub specjalizacją w danej dziedzinie mogą liczyć wyższe stawki. Pamiętaj, aby jasno podkreślać swoje zalety, dotychczasowy staż i osiągnięcia w nauczaniu innych. To wartość, którą wysoko cenią sobie klienci.

Przedmiot i poziom nauczania

Prowadzenie korepetycji na różnych poziomach nauki (np. szkoła podstawowa, szkoła średnia, studia) może wpływać na cenę. Korepetycje na poziomach bardziej zaawansowanych mogą być wyceniane wyżej. To samo dotyczy przedmiotu, którego będziesz uczyć. Średnio zajęcia z historii czy języka polskiego są tańsze od lekcji fizyki, chemii czy matematyki. Pamiętaj jednak, że wciąż mówimy tu o średnich cenach. Każda usługa powinna być wyceniana indywidualnie, w zależności od jej specyfiki.

Czas trwania zajęć i ich rodzaj

Czas trwania lekcji jest istotnym aspektem w wycenianiu usług. Zazwyczaj korepetytorzy ustalają różne stawki za lekcje trwające 45, 60, 90 minut czy dłużej. Zajęcia grupowe czy w parach mają zwykle niższą cenę w przeliczeniu na ucznia, niż lekcje indywidualne. Niektórzy korepetytorzy proponują zniżki przy zakupie pakietów godzin lub przy podpisaniu umowy na dłuższy okres współpracy.

Koszt pozyskania ucznia

Obowiązkowo w swoim biznesplanie i przy ustalaniu ceny uwzględnij koszty związane z promocją usług, takie jak tworzenie i promocja strony internetowej, opłaty za reklamę w serwisach ogłoszeniowych lub na platformach społecznościowych. Marketing i reklama to siła napędowa Twojego biznesu. Dzięki niej będziesz zdobywać kolejnych klientów. Pamiętaj, aby zarządzać swoim budżetem promocyjnym rozważnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat skutecznych form promocji usług w branży edukacyjnej, koniecznie sięgnij po nasz e-book „Marketing internetowy w edukacji. Jak zarabiać więcej na korepetycjach”. Tylko do 3 września możesz go nabyć z 15% zniżką.

Grupa docelowa

Ważnym aspektem jest zrozumienie, kim są Twoi potencjalni klienci i ile będą skłonni zapłacić za Twoją usługę. To istotne, ponieważ cena musi odpowiadać możliwościom finansowym klientów. Inaczej będziesz ustalać cenę za zajęcia w mniejszym miasteczku, czy na wsi, gdzie zarobki są niższe. Inaczej będziesz konstruować ofertę cenową skierowaną do klienta biznesowego np. w postaci zajęć z języka obcego prowadzonych w firmie. Cena zbyt niska w przypadku klienteli z wyższymi dochodami może wzbudzić podejrzenia co do jakości, podczas gdy zbyt wysoka cena może zniechęcić tych o mniejszych środkach do skorzystania z usługi.

Należy zdawać sobie sprawę, że niemożliwe jest zadowolenie każdego klienta, dlatego istotne jest dokładne określenie grupy docelowej.

Podatki i składki ubezpieczeniowe

Koszty podatków i składek ubezpieczeniowych, które mogą różnić się w zależności od wysokości Twoich dochodów, czy wybranej formy prowadzenia działalności i opodatkowania. Pamiętaj, aby je również uwzględniać jako składową ceny swoich usług.

Podsumowanie

Dokładny przegląd kosztów działalności da Ci rzeczywisty obraz całkowitych wydatków związanych z prowadzeniem korepetycji. Ich prawidłowe uwzględnienie pozwoli Ci właściwe wycenić usługi, zarządzać finansami oraz dostosować strategię biznesową do aktualnych warunków rynkowych. Ostateczna cena powinna uwzględniać zarówno koszty związane z prowadzeniem korepetycji, jak i wartość, jaką Ty jako korepetytor dostarczysz swoim uczniom. Ważne jest znalezienie równowagi między atrakcyjnością cenową a jakością usługi. Regularna analiza rynku i dostosowywanie cen do zmieniających się warunków może pomóc w utrzymaniu konkurencyjności i przyciąganiu klientów.

O autorze

MF
e-korepetycje.net

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

5 aplikacji przydatnych w pracy korepetytora

Bez telefonu jak bez ręki w dzisiejszych czasach. Aplikacje na telefon, które mogą przydać się korepetytorom.

Pracę i wychowanie dziecka da radę połączyć – rozmawiamy z Mamą Korepetytorką

Jak połączyć wychowanie dziecka z pracą korepetytorki? Jak ważne jest wsparcie rodziny? O to, ale też o inne rzeczy pytamy Ingę, która od 10 lat udziela korepetycji z matematyki.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
hiszpanski online
Marketing internetowy w edukacji
Pobierz darmowe ebooki
i zapisz się na newsletter.
e-book
Raport cen korepetycji 2023