Jak piszemy – pół kolonie czy półkolonie?

Przed nami kolejna językowa zagwozdka. Na pierwszy rzut sprawa wydaje się oczywista, po czym znów pojawiają się wątpliwości. Czy słusznie? ;)

Jak piszemy – pół kolonie czy półkolonie?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Poprawną wersją jest forma półkolonie. Niezależnie od tego, czy mamy na myśli zajęcia i zabawy organizowane w czasie wakacji lub ferii dla dzieci w miejscu ich zamieszkania, czy też przez półkolonie (l.mn. od słowa półkolonia) rozumiemy państwa formalnie niepodległe, ale w znacznym stopniu uzależnione politycznie i handlowo od mocarstw kolonialnych – zasada jest ta sama. Liczebnik pół zapiszemy łącznie, gdy z daną częścią mowy, w tym wypadku z rzeczownikiem kolonie, stanowi element wyrazu złożonego. Podsumowując: pół + kolonie = półkolonie.

Przykłady poprawnej pisowni:

Mama zapisała Zosię i Krzysia na organizowane latem w ich miejscowości półkolonie.

W czwartek po półkoloniach tata i Romek poszli do pobliskiej kawiarni na lody.

Od lat studiuję dzieje kolonializmu. Czasami zastanawiam się, jak potoczyłaby się historia państw Ameryki Północnej, gdyby ich terytoria w przeszłości stanowiły jedynie brytyjskie półkolonie, a nie posiadłości całkowicie zależne politycznie i ekonomicznie od Wielkiej Brytanii.

Jeżeli od formy półkolonie utworzymy przymiotnik, zapis łączny z liczebnikiem pół pozostanie bez zmian. W zależności jednak od kontekstu, w jakim go użyjemy, powstały przymiotnik przyjmie postać półkolonijny lub półkolonialny.

Przykłady użycia:

Pani dyrektor zarządziła, by zajęcia organizowane w szkole w ferie zimowe miały formę półkolonijną.

Chociaż w słownikach funkcjonuje takie pojęcie jak półkolonia, to w historii kolonializmu bardzo trudno odnaleźć przykłady krajów, których zależność od mocarstw miała charakter jedynie półkolonialny.

Wątpliwości rozwiane :) Nie zapomnij poczęstować się fiszką, aby utrwalić nową wiedzę.

 

Te artykuły też mogą Ci się spodobać

Jak piszemy - niecałe czy nie całe?

Kontynuujemy cykl trudnych wyrażeń językowych, z którymi możemy mieć problemy. Tym razem połączenie

Jak piszemy — wpół czy w pół?

Pisownia "wpół" lub "w pół" zależy od kontekstu i znaczenia zdania. Nie ma jednej poprawnej wersji dla każdego przypadku. Przy wyborze odpowiedniej formy, należy zwrócić uwagę na sens zdania i jego kontekst.

Dodaj ogłoszenie
Najpopularniejsze artykuły
10 najlepszych aplikacji do nauki języków obcych

Znajomość języka obcego jest praktycznie niezbędna w dzisiejszym świecie. W poniższym tekście przedstawimy Wam 10 aplikacji mobilnych, które umożliwiają naukę różnych języków obcych.

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki?

Jakie książki wybrać, aby dobrze przygotować się do matury z matematyki? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć, ponieważ na rynku jest bardzo dużo pozycji. Przedstawiamy subiektywną listę od naszego korepetytora.

Matura ustna z angielskiego - przydatne zwroty

Zebraliśmy zwroty z języka angielskiego, które musisz znać przed egzaminem ustnym.

Baza testów
JĘZYK ROSYJSKI
Marketing internetowy w edukacji
Raport cen korepetycji 2023